تست های روانشناسی

ارزیابی شخصیت ذهن ما را به سمت آزمون ها و تست های روانشناسی می برد که فرد خودش با قلم و کاغذ، احوالات خود را گزارش می‌دهد. سپس بر اساس خودگزارش ‌دهی فرد، رگه‌های شخصیتی او استنباط می‌شود. مشکلی که در این روش ‌ها وجود دارد این است که گاهی اوقات، استنباطی که فرد از خودش دارد با این که بقیه چه درباره او می‌دانند بسیار متفاوت است.

علاوه بر داشتن چنین مشکلی، گاهی اوقات دوست داریم از ما مصاحبه شود. دوست داریم اگر بنا باشد به سؤالی پاسخ دهیم، آن سؤال را از ما بپرسند و ما شفاهی به آن پاسخ دهیم. از ما داستان زندگی‌مان را بپرسند و خودمان را آن‌گونه که می‌دانیم و می‌شناسیم تعریف کنیم.

در این آزمون در ابتدا با مصاحبه اطلاعات مورد نظر بالینگر گرفته می شود. تفسیر آزمون از طریق دسته‌بندی 200 کارت که هر کدام معرف یک ویژگی شخصیتی هستند صورت می‌گیرد. در آخر نیز، گزارشی جامع از این ارزیابی در اختیار آزمودنی قرار می‌گیرد.

آزمون سواپ SWAP

آزمون سواپ که به نوعی شخصیت فرد را اسکن می‌کند، با مصاحبه اطلاعات فرد را در حیطه‌های مختلفی جمع‌آوری می‌کند. از تعریف فرد از خودش شروع می‌شود تا اینکه به رابطه او با افراد مهم زندگی و اطرافیان دیگر می‌رسد. و از کودکی تا بزرگسالی اطلاعات منسجمی به دست می آید.

در آزمون سواپ، برای جمع‌آوری اطلاعات از یک فرد حداقل دو ساعت و نیم مصاحبه گرفته می‌شود. در حین مصاحبه، اطلاعات مختلفی از جنبه‌های متفاوت وجودی فرد پرسیده می‌شود. نکته قابل توجه در این آزمون این است که آزمودنی داستان زندگی خود را روایت می‌کند. به عبارتی، متخصص می‌تواند در این آزمون شخصیت، فرد را به گونه‌ای یکپارچه و منسجم دریابد. از طرفی، اگر آزمودنی نتواند روایت مناسبی برای زندگی خود ارائه کند، اطلاعات مفیدی از نحوه ارائه او به دست می‌آید که برای تفسیر حائز اهمیت است.

متخصص در این آزمون شخصیت، از 200 کارت کمک می گیرد. هر کدام از این کارت‌ها بیان‌گر ویژگی های مختلف رفتاری، هیجانی، شناختی و بالینی هستند. متخصص حرفه‌ای، پس از مصاحبه، این کارت‌ها را طبق قضاوت بالینی خود دسته‌بندی می‌کند. روی این کارت‌ها شماره‌‌هایی است که به کمک آن و امتیازاتی که متخصص به هر کارت داده است، داده‌‌ها وارد نرم‌افزار تحلیل آزمون می‌شود؛ این نرم‌افزار با تحلیل آماری داده‌ها، نمودارهایی را ترسیم می‌کند. در کنار نمودارها، به تناسب رگه‌هایی از شخصیت آزمودنی که در آزمون تشخیص داده شده، میزان سلامت روان فرد را نیز به خوبی نشان می دهد.

• کاربرد شخصی: آزمون سواپ برای افرادی که تمایل دارند از رگه‌های شخصیتی و سلامت روان خود مطلع شوند مفید خواهد بود و در نهایت به آنها کمک می‌کند به علل رفتارها، چرخه‌های مکرر رفتاری در روابط و همچنین از علل موفقیت و عدم موفقیت در کارهایی که در شخصیت و نحوه برخورد آنها با مسائل نهفته است آگاه شوند.

• کاربرد بالینی: گاهی روان‌درمان‌گران برای اطمینان بیشتر از رگه‌های شخصیتی، اختلالات روان شناسی و سلامت روان مراجع خود، جهت جمع‌آوری اطلاعات بیشتر از نحوه برخورد مراجع با مسائل، آزمون سواپ را برای مراجع خود تجویز می‌کنند.

• کاربرد در مشاوره پیش از ازدواج: آزمون سواپ برای مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند مؤثر باشد. به نوعی که رگه‌های شخصیتی طرفین مشخص می‌شود و در نهایت آزمون‌گر یا متخصص می‌تواند با تفسیر آن‌ها رهنمودهای مؤثری جهت انتخاب شایسته شریک زندگی ارائه کند. به همین منوال، توضیحاتی در جهت داشتن رابطه سالم‌تر را رائه می‌دهد.

• کاربرد در مشاوره شغلی: از آن‌جایی که سواپ رگه‌های شخصیتی را تعیین می‌کند، می‌توان از این آزمون جهت فهم مسؤلیت‌پذیری افراد یا تطابق تمایلات و استعدادهای آنها با توانایی‌هایشان در کاری که برای آن اقدام کرده‌اند، استفاده کرد. همچنین، کارفرماها می‌توانند از قضاوت بالینی که متخصصین روانشناس در آزمون سواپ دارند، برای مراحل استخدامی سازمان یا شرکت خود استفاده کنند.


رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست