مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

تعریف ازدواج

ازدواج یا پیوند زناشویی، پیوندی آیینی ‌است که طی احکام یا رسومی خاص بین زن و مرد در مذاهب و کشورهای مختلف برقرار می‌شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد و می‌تواند منجر به زایش فرزند شود.

در برخی از کشورهای جهان، ازدواج همجنس‌گرایان، یعنی ازدواج دو مرد یا دو زن با یکدیگر و تشکیل خانواده نیز وجود دارد.

ازدواج در ایران دارای رسوم و قواعدی است که برخی از آن‌ها منحصر به فرهنگ ایرانی است.این رسوم در طول تاریخ به دفعات تغییر کرده‌اند و در میان اقوام، ادیان و مذاهب، و حتی طبقات اجتماعی مختلف به فراخور متفاوت هستند. گوناگونی وسیعی در سطح فرهنگ‌ها، در رسومی که انتخاب همسر را کنترل می‌کنند وجود دارد. تفاوت هایی در مورد انتخاب همسر که یک انتخاب شخصی توسط طرفین یا تصمیمی جمعی توسط خویشاوندهای دو طرف است.
ازدواج به عنوان یک پدیده اجتماعی همواره از جنبه های مختلف قابل مطالعه و بررسی است. تا پیش از دوران معاصر، ساماندهی و فرایند ازدواج جوانان به عنوان یکی از مهم ترین کارکردهای خانواده در درون ساختار آن از طریق دخالت مستقیم اعضای خانواده، پرس وجوی اقوام و خویشاوندان و یا با معرفی خیرین امر ازدواج تحقق پیدا می کرد، اما امروزه به دلیل شرایط فرهنگی – اجتماعی، این قرارداد اجتماعی مهم دستخوش تغییرات و تحولات اساسی شده است. به گونه ای که ما شاهد روش های گوناگون ازدواج در سطح جامعه هستیم. ازدواج سنتی، ازدواج مدرن، ازدواجی که مخلوطی از سنت و مدرنیته است و سرانجام ازدواج های اینترنتی.

ازدواج سنتی و مدرن

ازدواج سنتی ایرانی فرایندی است که دارای مراحل مختلفی می باشد این مراحل در برخی از نقاط ایران از ابتدا اندکی تفاوت داشته و در برخی از نقاط دیگر، به تدریج تغییراتی در آن راه یافته‌است ، اما آنچه در مراحل ازدواج سنتی ایرانی تقریبا در اکثر نقاط کشور اتفاق می افتد ،یکسان است. از سوی دیگر نقش خانواده در آشنایی زوجین، متغیر دیگری است که نوع ازدواج را (سنتی یا مدرن) تعیین می‌کند. در ازدواج‌های سنتی غالباً خانواده طرفین نقش تعیین‌کننده تری دارند. این در حالی است که در ازدواج‌های مدرن، شناخت پیش از ازدواج توسط خود زوجین صورت می‌گیرد و خانواده طرفین نقش زیادی در آن ندارند. بدیهی است که در این میان، چه از نظر رسوم ازدواج و چه از نظر شناخت و آگاهی پیش ازازدواج، انواع بینابینی زیادی وجود دارد.
از دیگر تفاوت‌های ازدواج سنتی و مدرن، تفاوت سنی زوجین است. در ازدواج سنتی بطور معمول زوج (داماد) چندین سال از زوجه (عروس) مسن تر است. در حالی که در ازدواج‌های مدرن زوجین اختلاف سنی معنی داری نداشته و در مواردی نسبت معکوس نیز برقرار است.
علاوه بر این دو نوع ازدواج، در جامعه دختران و پسرانی هستند که ازدواجی ترکیبی از سنت و  مدرنیته انجام می دهند. در این نوع ازدواج نوعی به هم ریختگی هنجاری وجوددارد، برای نمونه زن یا مرد، همسر موردعلاقه خود را به شخصه تأیید می کند، اما در جریان ازدواج مهریه به عنوان یک سنت پذیرفته می شود و مراسم هم به شکل چشمگیری برگزارمی شود.این نوع از ازدواج قالب رایج ازدواج در ایران است. علاوه بر این سه نوع ازدواج ، مدل جدید تری هم وجود دارد که بسیار متنوع و درعین حال پیچیده است.

همسریابی به روش اینترنتی

همسریابی اینترنتی از جدیدترین و متنوع ترین روش های ازدواج در جهان شده است!در ایران سایت هایی در زمینه ازدواج اینترنتی پدیدآمده است. در این نوع ازدواج حتی یک نفر را نمی توانی پیداکنی که بداخلاق، خسیس، زشت، تنبل، بی سواد وبی ادب باشد، همه خوب اند و خوشگل و روشنفکر؟! سبک ازدواج اینترنتی ابتدا در غرب رایج شد و بعد در ایران هم شاهد نمونه هایش بوده ایم.

البته انواع دیگری از ازدواج به نام ازدواج موقت و یا ازدواج سفید هم وجود دارد.که با کلیک برروی همین کلمات در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

ازدواج موفق چگونه ازدواجی است؟

ازدواج موفق مهمترین و اصلی ترین زمینه ای است که صمیمت و روابط اجتماعی رشد یافته در آن تجلی می یابد. برای اکثر بزرگسالان شادمانی در زندگی به ازدواجی موفق و روابط زناشویی توام با رضایت وابسته است. جستجو برای این رضایت خاطر، به نیازهای شخصی، خانوادگی و حتی اجتماعی فرد مرتبط است و به گونه ای متفاوت فرد را به ازدواج و در نظر گرفتن معیارهای متفاوت برای انتخاب بهترین همراه در این مسیر پر پیچ و خم سوق می دهد.

مؤلفه های لازم برای یک ازدواج موفق

برابری

ـ در سن (اختلاف سن حداکثر 5 تا 7 سال).
ـ در زیبایی (عیب ها را 10 تا 20 درصد بیشتر در نظر بگیرید)

شباهت ها و تناسب ها

( یک دفعه کار عجیب و غریب نکنید. یک مرتبه نروید یک کسی را درست عکس خودتان انتخاب کنید و فکر کنید که حالا ترکیب ما درست شد.)

برای یکدیگر جذاب باشند.

( زیبایی عادی میشود ولی زشتی هرگز عادی نمیشود ).

شباهت خانواده ها

( ترکیب خانواده ها به هم بیایند ).

پایگاه اجتماعی شبیه داشته باشید .

(پایگاه اجتماعی ، معمولا به ثروت شما، مقام شما و به درآمد شما و ترکیب آنها مرتبط است)

جهان بینی ها شبیه باشد.

(نگاهی که به دنیا و اطرافیان دارید شبیه و مانند باشد)

باورها و اعتقاد های مشابه!

( مذهب و فرهنگ ).

وحدت در هدف و مسیر.

(اگر قرار باشد حتی هدفتان مشترک باشد، اما راهتان جدا باشد، سخت می توانید گیر و گرفتار باشید)

توانایی ارضای احتیاجات جسمی و روانی یکدیگر را داشته باشید.

(زن و شوهری که بتوانند نیازهای فیزیکی، روانی، اجتماعی یکدیگر را حل کنند و جوابگو باشند احتمالا امکان دوام و بقای بیشتری دارند)

می توانید با هم ارتباط برقرار کنید.

(دنبال موضوع برای صحبت نمی گردید)

دانش نزدیک Knowledge.

عاقل باشید!

(دارای سیستم استدلال در مورد مسائل مختلف باشید)

و …..

برای توضیحات کامل و جامع تر هر کدام از موارد بالا تنها کافیست با گرفتن چند  رقم روی تلفن خود با بهترین مشاور در این زمینه ارتباط برقرار کنید. مشاوره تلفنی ازدواج این مسیر را برای شما که وقت کافی ندارید هموارتر کرده است.

برای یک ازدواج موفق باید ملاک های انتخاب همسر را به درستی بشناسیم و اسیر احساسات و عشق نشویم.

به یاد داشته باشید

موارد فوق در فاصله زمانی حداقل 500 ساعت در 6 تا 18 ماه و فقط یک سوم آن می تواند تلفنی باشد.

با شک و دودلی ازدواج نکنید.
بعضی مواقع با 2 تا 4 ساعت روان درمانی می توان چراغ سبز یا قرمزی را مشخص کرد که خیلی کمک میکند.
و نکته مهم آخر  این موضوع است که ، همه ما به‌عنوان موجودات اجتماعی، میل ذاتی و عمیقی به پیدا کردن یک فرد مناسب برای ازدواج داریم تا ادامه ی زندگی‌مان را با او سپری کنیم. همان‌طور که می‌دانید فیلم‌ها و زنجیره‌های تلویزیونی به‌طور یکسان این پدیده را به شکل خیالی و آرمانی نمایش می‌دهند. اما ما در مورد انتخاب همسر مناسب و یا شریک زندگی ایده آل واقعاً چه چیزی می‌دانیم؟
امروزه روانشناسی رمز و رازی که بسیاری از قلب‌ها و ذهن‌ها را در سراسر دنیا برای فهم اینکه واقعاً چه چیزی عامل تفاهم دو نفر در یک رابطه می‌شود را آشکار کرده است.پس عجله کنید و همین حالا با روانشناسان آگاه روشا مشاور در این امر مهم ،  ارتباط برقرار کنید.

فعالیت های این مجموعه در تهران می باشد و خدماتی مانند مشاوره ی قبل از  ازدواج در تهران با حضور مجربترین روانشناس در تهران را در دسترس عموم قرار  می دهد.

همچنین برای بهره گیری از این خدمات در نقاط مختلف کشور و سایر نقاط جهان برای فارسی زبانان نوبت دهی آنلاین برای مشاوره ی آنلاین، مشاوره ی تلفنی و مشاوره ی حضوری تعبیه شده است. آسایش شما الویت مهمی برای مجموعه ی ما می باشد.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست