مشاوره خیانت
مشاوره خیانت

تعریف خیانت

خیلی فرقی نمی کند اسمش را چه بگذاریم، «خیانت»، «بی وفایی»، «کم مهری» یا «پیمان شکنی» اسمش هرچه باشد،
پیامد ها و آسیب هایش یکی است. آسیبی به بزرگی تمام شدن یک زندگی. همان زندگی مشترکی که روزگاری نه چندان دور باامید به وفاداری و با آرزوی ساختن روزهایی شاد آغاز شد…

انواع و اقسام خیانت

خیانت در رابطه ی همسران دارای انواع و اقسام مختلفی است که عبارت است از:

1خیانت رفتاری:

منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت کند.خیانت جنسی از این نوع می باشد.

2خیانت ذهنی:

افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخصی دیگر می اندیشند از آنجا که این شخص، زاده ی ذهنشان است آن فرد شخصی ایده آل به شمار می آید و همان موقع است که برای زندگی مشترک خطر می آفرینند، چرا که آن شخص ، دائم شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ساخته ی ذهنش مقایسه می کند و چون در حال قیاس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمی خورد و رابطه سرد می شود.

3خیانت کلامی:

در این نوع خیانت، زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی با یکدیگر صحبت می کنند. متأسفانه این نوع ارتباط های ناسالم با گسترش استفاده غلط از اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلفن های هوشمند و… افزایش یافته است.

اغلب افرادی که دچار خیانت‌های گوناگون  شده‌اند فرار از خانه و خانواده را به علت کمبود محبت‌های عاطفی، نق‌زدن‌های دائمی ، نزاع و مجادله‌ها ، دریافت نکردن محبت و توجه می‌نامند و البته دلایل دیگری همچون ، دستیابی به موقعیت‌های اجتماعی بالاتر، تنوع در به دست آوردن جذابیت‌های جنسی، ضعف مبانی اخلاقی، ازدواج‌های ناهمگون و اجباری، ارضانشدن سالم نیازهای جسمی و جنسی در نهاد خانواده ، برخی دیگر از عوامل خیانت محسوب می‌شوند.

نقش عوامل شخصیتی و روانی در خیانت

روابط خارج از ازدواج به خود شیفتگی افراد ، اعتماد به نفس کشنده ، نیاز برای حفظ عزت نفس و اختلالات روانی نسبت داده شده است.یکی از قویترین عوامل پیش بینی کننده پیمان شکنی،خود شیفتگی شخصیتی است.زنان و مردانی که به خودشیفتگی بیش از حد دچار هستند پیش بینی می شود که ممکن است به دنبال جلب توجه باشند و همین امر باعث ایجاد روابط صمیمی و خارج از چهارچوب خانوادگی می شود.

دلایلی که منجر به خیانت می شود!

یکی از ویژگی های ازدواج، تعهد و پایبندی هریک از همسران به یکدیگر و حقوق متقابل است به گونه ای که این تعهد شالوده ی زندگی مشترک است؛ در غیر این صورت اعتماد متقابل بین همسران یا اعضای خانواده کمتر و کمتر خواهد شد.
در سبب شناسی خیانت دلایل متعددی را می توان برشمرد که به دلیل تفاوت های فردی این دلایل یا عوامل، می تواند در افراد مختلف و جوامع گوناگون و حتی در زمان ها و شرایط مختلف، متفاوت باشد.
ویلیام گلاسر، روان شناس نامی، بیان می دارد: زوج ها زندگی مشترکشان را با عشق شروع می کنند اگر از آن مراقبت نکنند رفته رفته، صمیمیت اولیه رنگ می بازد. با گذشت زمان زندگی برخی از این افراد به جدایی کشیده می شود اما برخی دیگر از آن ها به زندگی مشترکشان با آهنگی یکنواخت و ملال آور ادامه می دهند و به ارتباطات نامشروع روی می آورند.
به عقیده این روان شناس، مهم ترین انگیزه زن و مرد متاهلی که به سوی روابط نامشروع کشیده می شوند، تجربه مجدد صمیمیت است. چیزی که دیگر آن را در زندگی مشترکشان نمی یابند.
اگرچه هیچ کدام از دلایل پی آمده، خیانت و بی وفایی را توجیه نمی کند و راه حل اساسی برای این مشکلات مشاوره، گفت وگو و صبر است برخی از عوامل اثرگذار بر موضوع خیانت بدین قرار است:

1عدم رضایت از ازدواج و برآورده نشدن نیازهای عاطفی و زناشویی:

یکی از عوامل اصلی خیانت، نارضایتی از روابط زن و شوهر است؛ زمانی که بین همسران روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد فرد به همسر خود خیانت کند. اختلالات زناشویی که به مرور زمان برای برخی به وجود می آید و مشکلات شخصیتی باعث می شود فرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت ها می شود.

2انگیزه ای برای پایان دادن ازدواجی که دیگر رضایت بخش نیست:

رفتارهای زشت، نق زدن های دائمی، نزاع ها و مجادله های فراوان دستورالعمل مناسبی برای ایجاد مشکلات و سوق دادن فرد به سمت خیانت همسر می شود ، که به طور یقین این راهکار نه تنها مشکلی را از میان برنمی دارد بلکه خود مشکلات فراوانی را نیز به همراه می آورد.

3انتقام:

برخی از زوجین به اشتباه فکر می کنند حال که مورد خیانت قرار گرفته اند آن ها نیز مجاز به مقابله به مثل هستند. برخی تصور می کنند باید طعم تلخ بی مهری که چشیده اند به همسرشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آنچه که بر سر همسرشان آمده بشوند. اما این کار خود باعث آسیب های فراوان برای شخص می شود : مانند اضطراب،پرخاشگری،اختلال در روند خواب و به طور کلی زندگی فرد…

4برگرداندن حس فردیت و استقلال:

یک نظریه بر این عقیده است که انگیزه چنین عملی تمایل افراد به برگرداندن حس فردیت و استقلالی است که در چارچوب ازدواج تضعیف شده است. فرد ممکن است از نظر عاطفی به حدی از بلوغ هیجانی نرسیده باشد که بتواند در مقابل ناراحتی یا نارضایتی همسر، تمامیت خود را حفظ کند، به همین دلیل با جست و جوی یک رابطه جدید در واقع در جست و جو و بازسازی خود جدید است.

5اطمینان خاطر از جذابیت برای جنس دیگر:

برخی از افراد در پی نیاز به اطمینان خاطر از اینکه هنوز برای جنس دیگر جذاب و خواستنی هستند، به رابطه خارج از ازدواج رو می آورند.به واقع، در روابط طولانی این سوال برای برخی پیش می آید آیا هنوز در بازار خریداری دارند یا خیر؟که یافتن پاسخ این پرسش ممکن است آنان را به سوی اهداف غیرمشروع سوق دهد.

6کسب هیجان و تنوع:

بعضی مواقع هم رابطه خارج از ازدواج، فقط به منظور کسب هیجان و تنوع اتفاق می افتد یعنی هیچ شکایت یا نارضایتی خاصی در ازدواج وجود ندارد فقط برخی افراد به دنبال هیجان رابطه خارج از ازدواج هستند.

آسیب هایی که خیانت به جان خانواده می اندازد.

خیانت به همسر عوارض و پیامدهای متعددی را به دنبال خواهد داشت که هم بر فرد هم بر خانواده و هم بر جامعه تاثیر می گذارد. بی وفایی یکی از عمده ترین دلایل ذکر شده برای طلاق است. همچنین نتایج مطالعات زیادی نشان داده است واکنش فرد به خیانت همسر، شبیه علائم استرس پس از ضربه روانی، همچون علائم شوک، سردرگمی، خشم، افسردگی، آسیب دیدن عزت نفس و کاهش اعتماد به نفس است.
نتایج پژوهش های دیگر حاکی از آن است که پس از افشای خیانت همسر، خانواده ها با مسائلی نظیر بحران زناشویی، تضعیف عملکرد در نقش های والدینی و مشکلات شغلی روبه رو می شوند. از دیگر پیامدهای خیانت همسر می توان به مسائلی نظیر ضرب و شتم، قتل همسر و اقدام به خودکشی اشاره کرد.
همچنین از دست دادن اعتماد و اعتبار نزد همسر، اذیت کردن و آسیب رساندن به خود و خانواده، از دست دادن وجهه و احترام خود نزد همسر و دیگران از عمده ترین آسیب ها و مشکلاتی است که متوجه فرد خاطی می شود. هنگامی که ما در مسیر خطا قدم برمی داریم، همیشه احساس اضطراب و ترس خواهیم داشت و آرامش درونیمان از بین خواهد رفت.

و اما در آخر اینکه

خیانت زناشویی موضوعی است که زوج درمانگران به صورت منظم در کارهای بالینی شان با آن مواجه می شوند که البته می تواند تجربه ای گیج کننده و دردناک برای همه ی کسانی باشد که با آن درگیرند، افزون بر این ، خیانت یکی از عمده ترین دلایل برای طلاق می باشد.حال شما می توانید با تماس گرفتن با مشاوران امین خود این آسیب جدی را از خود ، خانواده و فرزندانتان دور نمایید.
مزیت مشاوره تلفنی خیانت برای بالا بردن اعتماد به نفس ، داشتن احساس بهتر به خود و سانسور نکردن خود و رسیدن به راهکاری مناسب در کوتاه ترین زمان می باشد.

برای دریافت حال خوب روشا مشاور را انتخاب نمایید. منتظرتان هستیم.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست