مشاوره روانشناسی
مشاوره روانشناسی

روان‌شناسی چیست؟ (همه چیز در مورد روانشناسی)

روان‌شناسی علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی است. منظور از « رفتار» ، کلیه ی حرکات، اعمال و رفتار قابل مشاهده ی مستقیم و غیرمستقیم است و منظور از «فرایندهای روانی »، مباحثی همانند احساس، ادراک، اندیشه (تفکر)، هوش، شخصیت، هیجان و انگیزش، حافظه و… است.
تمامی ما انسان ها به  دنبال یک زندگی خوب و ایده آل هستیم ، و میخواهیم در دنیای شخصی خودمان و هم در ارتباط با دیگران بهترین رفتار خود را ابراز نماییم. برای آنکه به این ایده آل اخلاقی و رفتاری نظم و ثبات ببخشیم نیازمند مشاوره گرفتن از افرادی که در زمینه ی روانشناسی سال ها تحصیل و مطاله کرده اند و آگاه به نیازهای انسانی هستند و با بیان چند جمله از شما می توانند ریشه ی مشکلاتتان را پیدا کرده و شخصیت شما را به شما بشناسانند ، هستیم.

همه ی ما بارها دیده و شنیده ایم که به فردی پیشنهاد مشاوره گرفتن شده است و فرد با ناراحتی بیان کرده : مگر من دیووانه ام!!

بسیاری از افراد وقتی صحبت از روانشناسی به میان می آید، بلافاصله فکرشان به سوی تشخیص و معالجه ی رفتار غیرعادی می رود. اما مهم است به خاطر داشته باشیم که روانشناسی رفتار عادی را هم مورد مطالعه قرار می دهد.
بهتر است بگوییم ، هر انسانی نیازمند کمک و راهنمایی است ، حتی با ضریب هوشی بسیار بالا و یا در آمد مالی چشمگیر…. زیرا در تعاملات با انسان ها انواع و اقسام رفتارها و خصوصیات اخلاقی وجود دارد که بهتر است با شناختن خود بهترین پاسخ را برای هر سوال و رفتاری داشته باشیم ، برای مثال سکوت در برابر فردی پرخاشگر و جرئت بخشیدن به کسی که مهارت ارتباطی بسیار اندکی دارد و اعتماد به نفسش به شدت پایین است مهارتی است که همه ی ما با سعی و تلاش درست و به اندازه میتوانیم کسب نماییم.
پس برای روانشناس خود شدن نیاز به یک روانشناس داریم و اینگونه نه تنها دیووانه نیستیم بلکه بسیار نکته سنج ، باهوش، دقیق ، و عاقلیم…

روانشناس خوب

یک روانشناس خوب روانشناسی است که بتواند مباحث تئوری را به عمل و کاربرد تبدیل کند. روانشناس به خوبی می داند که تیپ های شخصیتی بسیاری وجود دارد و باید رفتار متناسب با همان تیپ شخصیتی در هنگام ارتباط بکار گرفته شود. راهکاری که روانشناس به مراجعه کننده می دهد می تواند مسیر زندگی آن شخص را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد.در واقع بهتر است بگوییم برای شناخت و حل یک مسئله یا مشکل ، ممکن است ده ها ایده وجود داشته باشد اما با توجه به اینکه هیچ کدام از ما وقت برای بررسی تمام جوانب را نداریم ،کمک گرفتن از متخصص بهترین پیشنهاد در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد بود.
یک روان شناس خوب به شما توصیه مستقیم نمی کند و سعی میکند توانایی حل مسئله را آموزش دهد تا خودتان بتوانید مشکلتان را حل کنید.البته غیر از موارد اضطراری که فرد در اسرع وقت نیاز به راهکاری مستقیم دارد ، مثلا موضوع خیانت و عکس العمل بعد از آن !
مشاورتان با همکاری شما مشکل مطرح شده را تحلیل و بررسی می نماید و به شما کمک میکند که بهترین انتخاب را داشته باشید اما بجای شما انتخاب نمی کند. این ضرب المثل قدیمی در جلسات مشاوره کاربرد زیادی دارد:روان شناس خوب کسی است که به شما ماهیگیری یاد بدهد نه ماهی!

علاوه بر این ها یک روانشناس آگاه ویژگی های دیگری را نیز دارا می باشد که اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

ـ ظاهر مناسب (ایجاد حس بهتر در اولین ملاقات)
ـ داشتن مهارتهای ارتباطی عالی و جذاب (مراجع بداند مشتاق دیدار او هستند)
ـ نشان دادن حس همدلی و همدردی  (برای به وجود آمدن احساس آرامش در افراد)
ـ آرامش و خونسردی (حفظ تعادل اخلاقی در تمامی جلسات)
ـ شنونده ی عالی و بی نقص (ایجاد حس توجه و احترام برای فرد)
ـ راز نگه دار بودن (به خصوص در مباحث زوج درمانی و خانواده)
ـ دانش به روز و به اندازه (فرد را متوجه ی اهمیت موضوع کند)
ـ هدفش درمان باشد و نه فقط در آمد (جلب رضایت و اعتماد افراد)

تمامی مطالب بالا نشان دهنده ی موضوع خاص روانشناسی در دنیای امروز و همچنین چگونگی انتخاب بهترین مشاور برای شما می باشد. حال بهتر است بگوییم در علم روانشناسی چه موضوعاتی قابل بررسی و شناخت بیشتر هستند و چه زمانهایی بیشتر نیازمند کمک هستیم.

روانشناسی طیف وسیعی از گزینه های حرفه ای را ارایه می دهد ، مانند:

ـ درمان افسردگی (مزمن ، فصلی ، دوره ای ……)
ـ درمان استرس و کاهش اضطراب (اضطراب ناشی از کنکور ، استرس و فشار روانی شغلی و …)
ـ مشاوره در زمینه ی بهبود روابط عاطفی (کنار آمدن با شکست عشقی)
ـ بهبود مهارتهای ارتباطی و دوست یابی ( خانواده ، نوجوانان و جوانان )
ـ تست های روانشناسی (ازدواج ، شخصیت شناسی و …. )
ـ درون گرایی ـ برون گرایی
ـ تربیت کودک
ـ ارتباط موثر با نوجوانان
ـ تشخیص و درمان اختلالات روانی (خواب ، جنسی ، پارانویید ، پانیک و ……)
ـ ارجاع فرد به روانپزشک در موقیتهای خاص
و بسیاری از مطالب مورد مطاله دیگر ، زیرا که روانشناسی همه موضوعات اطراف ما را در بر می گیرد.

به طور کلی  4هدف اصلی برای روانشناسی وجود دارد.

1- توصیف فکر و رفتار انسان ها

2- توضیح این که چرا این رفتارها رخ می دهند!

3- پیش بینی این که این رفتارها چگونه، چرا و چه زمانی در آینده دوباره بروز می کنند!

4- اصلاح و بهبود رفتارها برای بهتر کردن زندگی افراد و نیز تعاملات آنان در جامعه

همان طور که متوجه شدید ، روانشناسی موضوعی غنی و جذاب است که کاربردهایی بسیاری از حوزه های مختلف زندگی انسان ها دارد.
حال برای کسب اطلاعات دقیق و به روز موضوعات مربوط به حوزه ی روان می توانید با برقراری ارتباط با مشاوران و روانشناسان مجموعه ی مشاوره ای روشا آنچه که مورد نیاز است ، رفع نمایید.
ما منتظر شنیدن افکار ، ایده ها ، مسائل شما عزیزان هستیم تا آموزگاری برای تعلیم بهترین روش برای خودشناسی ، خود سازی و رفع مشکلات شما شویم.

مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره روانشناسی حضوری دو خدمت دیگر از موسسه ی روشا مشاور برای شما عزیزان همیشه همراه.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست