مشاوره طلاق
مشاوره طلاق

تعریف طلاق

واژه طلاق از ریشه عربی و به معنی «گشودن گره» و «رها کردن» است . طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه ی زناشویی از بین رفته و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. همچنین طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی‌ها و سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن‌ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن می دهد.

طلاق با فسخ ازدواج متفاوت است. فسخ ازدواج به معنای این است که ازدواج صورت گرفته از ابتدا باطل و بی‌اعتبار بوده‌است. شیوه ی انجام طلاق در قوانین کشورهای مختلف بسیار متفاوت است اما در اغلب کشورها نیاز به تأیید یک دادگاه یا مرجع رسمی حقوقی وجود دارد. مذاهب مختلف نیز رویکردهای متفاوتی به طلاق دارند. طلاق در اسلام به اختیار شوهر انجام می‌شود اما زن نیز در شرایط خاصی ممکن است حق طلاق را به دست بیاورد مانند اثبات عسر و حرج یا شرایط ضمن عقد  که می تواند از طریق دادگاه و حتی با عدم رضایت مرد، طلاق بگیرد در واقع در این جا با تحقق شرایط، دادگاه مرد (زوج) را به طلاق اجبار می کند.

آثار طلاق

نبود ناگهانی همسر ممکن است احساس اضطراب یا هراس ایجاد کند؛ هر چند برخی نیز ممکن است پس از طلاق احساس خوشحالی داشته باشند. معمولاً زنان از طلاق بیش از مردان از نظر اقتصادی زیان می‌بینند، اما فرایندهای سازگاری روانی و اجتماعی برای مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. بعضی از مردان و زنان ممکن است پس از طلاق به ازدواج مجدد تن در دهند.

بررسی میزان طلاق در ایران

متاسفانه طلاق دیگر در بین زوج های ایرانی عادی شده است و با کوچکترین مشکلی جدایی را بهترین راهکار می دانند. برای طلاق همواره 5 تا 6 عامل اصلی را بر می شمارند که یکی از آنها جزئی نگری و ریزبینی و دیگران را با خط کش خود سنجیدن است. برای پی بردن به عمق این فاجعه کافیست سری به دادگاههای خانواده تهران بزنید. در آنجا روزانه زوج های بسیاری را می بینید که برای گرفتن حکم طلاق پشت در شعبات در انتظار هستند. با نگاهی گذرا متوجه خواهید شد که اغلب آنها زیر 30 سال سن دارند. آمارهای رسمی نیز حکایت از طلاق روزانه 381 زوج در کشور دارد. یعنی هر ساعت 16 زوج در ایران از یکدیگر جدا می شوند. طلاق بنیان خانواده را از هم می‌پاشد و می‌تواند اثرات سویی بر زوجین و فرزندان بگذارد.
از سوی دیگر روند طلاق در ایران در حالی نگران کننده است که در مقایسه با دیگر کشورها در وضعیت بهتری قرار دارد. مشکلات جنسی، فقر مهارت های ارتباطی و خیانت از مهمترین دلایل طلاق در ایران است که تاکنون فقط به این دلایل اشاره شده و هیچ راهکاری از سوی دستگاههای مسوول برای کاهش آمار طلاق ارائه نشده است.

کارشناسان در این زمینه اعتقاد دارند، استفاده از مشاوره های قبل از ازدواج می تواند نقش مهمی در کاهش آمار طلاق داشته باشد. در این جلسات به ریزبینی و باریک بینی زنان و مردان توجه می شود. و ابعاد شخصیتی هر کدام از زوجین به طور خاص بررسی می شود تا بتوان با توجه به آن ویژگی ها بهترین راه را برای تصمیم گیری ارائه نمود.

طلاق و کودکان

کودکانی که والدینشان از ازدواج خود راضی نیستند اما با هم زندگی می‌کنند، ممکن است تحت‌تأثیر تنش ناشی از روابط آن‌ها به اضطراب یا افسردگی مبتلا شوند. کودکان پس از جدایی پدر و مادرشان نیز به اضطراب عاطفی دچار می‌شوند. کودکان بزرگ‌تر بهتر می‌توانند انگیزه‌های پدر و مادرشان را برای طلاق درک کنند. این کودکان ممکن است به خاطر اثراث طلاق بر آینده خود نگران باشند یا این که احساس تنهایی داشته باشند. کودکان هنگامی که پس از جدایی ، هم با پدر و هم با مادر رابطه مداوم دارند، در وضع بهتری به سر می‌برند تا هنگامی که فقط یکی از آن‌ها را به‌طور منظم می‌بینند. طلاق، هماهنگی میان والدین، مسائل نگه‌داری کودک و حق ملاقات را نیز در برمی‌گیرد.

انواع طلاق

انواع مختلفی برای طلاق در احکام شرعی و قانونی کشور وجود دارد.

ـ طلاق رجعی ـ طلاق بائن ـ طلاق خلع ـ طلاق مبارات

آشنایی با طلاق رجعی

افرادی که عقد دائم انجام داده باشند، می‌توانند نسبت به طلاق اقدام کنند. در این نوع از طلاق به مرد این اختیار داده شده است که در زمان عده رجوع نماید. در ادامه عده را توضیح خواهیم داد.

عده چیست؟

بر طبق شرع و قانون زنی که طلاق می‌گیرد تا مدت معینی که عده نام دارد، اجازه ازدواج مجدد را نخواهد داشت. این اقدام به منظور پاک بودن رحم و اطمینان حاصل شدن از نداشتن فرزندی از همسر سابق انجام می‌شود. ضمن اینکه این کار به نوعی احترام به رابطه زناشویی سابق است.

آشنایی با ویژگی‌های طلاق بائن

طلاق بائن در نقطه مقابل طلاق رجعی قرار گرفته است. در این نوع طلاق به مرد اجازه رجوع در زمان عده داده نشده است. در طلاق بائن آثار زوجیت برقرار نیست و زن به عنوان زوجه شناخته نمی‌شود. بدین ترتیب رابطه زناشویی کاملا پایان می‌یابد و زن و مرد به یکدیگر حرام می‌شوند. بر طبق قانون زن در طلاق بائن حق درخواست نفقه نخواهد داشت و چنانچه یکی از آنها در مدت زمان عده فوت نماید، به طرف مقابل ارثی نخواهد رسید. لذا در صورتی که پس از طلاق زن و مرد تصمیم به تشکیل مجدد خانواده بگیرند، برای یکی شدنشان نیاز به عقد مجدد خواهد بود.

طلاق خلع به حالتی گفته می‌ شود که:

زن به شوهر تمایلی ندارد و حالت کراهت نسبت به شوهرش دارد و برای اینکه طلاق بگیرد مالی را به شوهر خود می‌ بخشد مثلا مهریه‌ اش را، تا شوهرش او را طلاق دهد.

در صورتیکه این کراهت و عدم تمایل دو طرفه باشد به آن طلاق مبارات گفته می‌ شود.به عبارتی طلاق خلع همان طلاق از طرف زن است و طلاق مبارات همان طلاق توافقی است.

طلاق توافقی

طلاق توافقی سریعترین و آسانترین راه در میان انواع طلاق است.
در طلاق توافقی زن و مرد بر سر مسائل اصلی مانند مهریه، نفقه و فرزندان توافق دارند. در غیر این صورت طلاق توافقی نمیباشد.
زن و مرد بدون زمان و‌ هزینه زیاد و درگیری میتوانند طلاق توافقی بگیرند.

مشاوره تلفنی طلاق

آنچه باید دغدغه ی ما باشد این که بی هیچ تعارفی بپذیریم بنیان های خانواده در ایران به شدت در حال فروپاشی است.
بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی ، به بررسی بیشتر موضوعات و مشکلات مطرح شده در روابط زناشویی و منجر نشدن هر مشکل کوچکی به طلاق، بیندیشیم و به دنبال مناسب ترین راه برای حل آن ها بگردیم.

پیشنهاد ما به شما اشتراک مسائل و مشکلات خود با یک روانشناس و مشاور می باشد. مشاورانی که بارها زندگی های فراوانی را از آسیبی به نام طلاق دور نگه داشته اند.

ما در روشا مشاور منتظر صدای شما برای پایان دادن به مشکلاتتان هستیم، پس همین حالا با ما تماس بگیرید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست