مشاوره کودک و نوجوان
مشاوره کودک

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی خانواده ها بیش از هر زمان دیگری خود را نیازمند فراگیری اطلاعاتی در خصوص آمادگی برای فرزند آوری و فرزند پروری می دانند، چرا  که در دنیای امروز کودکان اهمیت ویژه ای دارند و از آنجا که والدین ترجیح به داشتن یک فرزند دارند می خواهند تمام توان خود را در این زمینه بکار گیرند تا کودک در راحت ترین شرایط بهترین و رشد یافته ترین شخصیت را دارا شود. نکته ی قابل توجه برای والدین تربیت کودک به بهترین شکل ممکن است و دانستن نکاتی که در سنین مختلف باید بدانند و رعایت کنند.

تربیت کودک

تربیت از دوران قبل از تولد و از زمانی که کودک در شکم مادر است، شکل می‌گیرد با تولد کودک و در دوران نوزادی مادر باید به پرستاری از او توجه کافی داشته باشد و از این نکته غافل نشود که در همان سنین ابتدایی باید نظم و ترتیب را به کودک آموخت. کودک از هفت ماهگی مقصود ما را می‌فهمد ولی قادر به سخن گفت نیست بنابراین باید در بیان کلمات دقت کافی داشت و در سنین دو تا 4 سالگی نوازش ، محبت و مهربانی با کودک را بسیار تمرین نمود.

تربیت کودک را از چه سنی آغاز کنیم؟

آیا سن تربیت کودک مربوط به دوره خاصی است؟ همه پدر و مادرها می خواهند کودک خود را به بهترین شکل تربیت کنند. از همان اولین روزهای زندگی کودک به دنبال نحوه صحیح برخورد با کودک و پرورش او هستند. اما خیلی از والدین به درستی نمی دانند در چه سنی چه رفتاری با کودک مناسب تر است. آگاهی از اینکه تربیت کودکان از چه سنی و چطور باید انجام شود برای والدین بسیار کمک کننده است. سن تربیت کودک و رفتارهای متناسب با هر دوره در این مقاله بررسی شده است. والدین با دریافت مشاوره کودک می توانند برای اتخاذ یک سبک تربیتی مناسب اقدام نمایند.
اساسا یادگیری برای کودکان سن دقیقی ندارد در نتیجه سن تربیت کودک را نمی توان به طور دقیق به یک دوره اختصاص داد. در واقع از همان ابتدا والدین می توانند بر رفتار کودک تاثیر بگذارند. حتی رفتارهای ساده ای مثل بغل کردن کودک، نگاه کردن و صحبت کردن در سنین پایین، یا پاسخ به نیازهای کودک از همان اوایل زندگی بر شکل دهی شخصیت، عاطفه و رفتارهای بعدی کودک تاثیر می گذارد. تربیت مستقیم کودک عموما در سنی آغاز می شود که کودک قدرت درک و پاسخ کلام را پیدا می کند.

روانشناسان سن تربیت کودک را با توجه به سنین حساس و نیازهای مختص آن سنین تقسیم بندی کرده اند که در ادامه در هر بخش نکات تربیتی فرزندان را مطالعه می کنید:

تربیت در 18 ماهگی:

در این سن کودک دستورات کاملا ساده را درک می کند، اما به طور کامل توانایی اجرای دستورات به خصوص دستورات پیچیده تر را ندارند. در این سنین بهتر است خیلی کودک را تحت فشار قرار ندهید. دستوراتی که به کودک می دهید خیلی ساده و مشخص باشد.

تربیت 2 تا 3سالگی:

به دلیل رشد کلامی در این مرحله می توان قوانین و چهار چوب برای کودک تعیین کرد. نکته ای که وجود دارد این است که حدود 2 تا 3 سالگی به طور قابل ملاحظه ای رفتارهای مقاومت و بهانه گیری کودک مشاهده می شود. در واقع این سن زمانی است که کودک کم کم یاد می گیرد شخصیت مستقلی پیدا کند و برای تحول استقلال از نه، نمی خوام، مال خودمه و … زیاد استفاده می کند.
در این سن سعی کنید نسبت به رفتار لجبازانه کودک صبر و حوصله داشته باشید. به خاطر داشته باشید، واکنش های افراطی، یا تنبیه های بدنی نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه این لجبازی ها را بیشتر می کند بنابراین  بیشتر سعی کنید به رفتار مثبت کودک توجه کنید و پیروی کردن از دستورات و رفتارهای مثبتش را تحسین و تشویق کنید. این کارها مقاومت کودک را کمتر کرده و تمایلش به پیروی را بیشتر می کند.
همچنین در این سن احساس مالکیت کودک خیلی زیاد است و کودک نسبت به هر چیزی که مربوط به اوست مثل اسباب بازی ها و وسایلش و افراد مهم زندگی اش خیلی حساس می شود.. پس به او قدرت انتخاب بیشتری دهید و به احساس مالکیتش نسبت به وسایلش احترام بگذارید.

تربیت در 3سالگی:

کودکان در این سن کمتر لجباز هستند و مقاومتشان نسبت به دستورات و قوانین کم می شود. از این سن بیشتر تمایل دارند توسط بزرگسالان تایید شوند و به اصطلاح دختر خوب یا پسر خوبی باشند. همچنین در این سن بیشتر قدرت درک صحبت ها و توانایی مکالمه پیچیده تری پیدا می کنند. بیشتر به دیگران توجه می کنند با این حال هنوز خود محوری در آن ها وجود دارد. به این معنا که نمی توانند مسایل را از زاویه دید دیگران ببینند. بنابراین قوانین را خیلی روشن بیان کنید.. از این سن بهتر است در مورد تاثیر کارشان و احساسی که در دیگران ایجاد می شود بیشتر توضیح دهید.

تربیت در 5سالگی:

ذهن کودکان از این سنین بیشتر قانون مند شده و بیشتر گرایش دارند قوانین منظم را اجرا کنند. از این سنین کودکان رفتن به محیط های آموزشگاهی را شروع می کنند. همچنین توانایی شناخت آن ها بیشتر می شود. از این سنین و حدود 6 سالگی به بعد بیشتر می توانند مسایل را از زاویه دید دیگران درک کنند. در واقع خودمحوری سه سالگی آن ها تعدیل شده است.. کودک در این سن طبیعتا سازگاری بیشتری با محیط پیدا می کند.

تربیت در 7-8 سالگی  :

کودکان از این سنین از قدرت استدلال و تفکر منطقی برخوردارند. می توانند در مورد رفتار درست و غلط در شرایط مختلف اظهار نظر کنند و بیشتر آن را تشخیص دهند. بهتر است پدر و مادر در مورد دلایل رفتارهای مناسب در موقعیت های گوناگون با کودکشان گفتگو کنند و بیشتر نظر آن ها را در این مسایل بپرسند.

تربیت نوجوانی به بعد:

در واقع سن تربیت کودک تا نوجوانی ، همچنان ادامه دارد. در دوره نوجوانی پدر و مادر با فرزندشان به چالش های زیادی بر می خورند. نوجوان به خیلی از قوانین تن نمی دهد. در این سن هم واکنش های افراطی و برخوردهای سختگیرانه می تواند رفتارهای منفی نوجوان را تشدید کند. بهتر است دیدگاه ها و نقطه نظر فرزند را بیشتر در نظر گرفت و به او به عنوان فردی دارای هویت مستقل تر نگاه کرد. بهتر است قوانین و چارچوب بندی همچنان رعایت شود. والدین نظارت خود را از فرزندشان برندارند چرا که این سنین بسیار حساس است و رها کردن فرزند می تواند دارای عواقب زیادی باشد. در عین حال بیشتر به او فرصت دهید، و به ایجاد استقلال و انتخاب های شخصی اش تا حد ممکن احترام بگذارید تا بتواند شخصیت قوی تر و دارای اعتماد بنفس بیشتری را پرورش دهد. برای اطلاع از نحوه رفتار صحیح با نوجوانان بر روی همین مطلب کلیک کنید.

نکات کلی تربیت کودک

به طور کلی در تربیت کودک به این نکات توجه کنید:

–  در هر سن بنا به میزان درک کودک قوانین بگذارید.
ـ قوانین باید مختصر، ساده و روشن باشد.
ـ هرچه قوانین تربیتی در طول روز کمتر باشد احتمال پذیرش و انجام آن بیشتر است.
ـ حتما به رفتارهای مثبت توجه کنید و آن را تشویق کنید.
ـ پاداش هایی برای بیشتر شدن رفتارهای مثبت و کم شدن رفتار غلط داشته باشید.
ـ اگر قولی می دهید حتما انجام دهید؛ همچنین تهدیدی نکنید که نتوانید انجام دهید!
ـ هرگز تنبیه بدنی نکنید! کتک زدن نه تنها رفتار بد را کاهش نمی دهد بلکه می تواند اثر عکس داشته باشد.
ـ می توانید برای رفتار بد کودک محرومیت های کوچک در نظر بگیرید مثل خاموش شدن تلویزیون.
ـ تا جایی که می توانید در مورد قوانین تربیتی و دلایل آن با کودکان منطقی صحبت کنید. این صحبت در هر سن بسته به میزان درک کودک می باشد.

توصیه نهایی در مورد مشاوره کودک و روش های تربیت فرزندان

شما می توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانشناسی کودک و متد های صحیح تربیتی کودک، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت کنید.پس نگران نباشید و با مشاورانی که سال ها در این زمینه فعالیت نموده اند ، ارتباط برقرار کنید.

نه تنها کودکتان ، بلکه خود شما نیز نیازمند روحیه ای شاداب و منحصر به فرد هستید.

مشاوران مرکز مشاوره تلفنی و حضوری روشا با توجه به درخواست و نیاز شما در کنارتان خواهند بود. با ما تماس بگیرید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!
1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست