فوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
Fear-vs-Phobia.jpg

فوبیا یک واکنش ترس بیش از حد و غیرمنطقی است. اگر فوبیا دارید ، ممکن است هنگام مواجهه با منبع ترس خود احساس عمیق ترس یا وحشت را تجربه کنید. ترس می تواند از یک مکان ، موقعیت یا موضوع خاص باشد. برخلاف اختلالات اضطراب عمومی ، فوبیا معمولاً به چیز خاصی مرتبط است.

تأثیر فوبیا می تواند از آزاردهنده تا ناتوانی شدید باشد. افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس آنها غیر منطقی است ، اما آنها قادر به انجام کاری در مورد آن نیستند. چنین ترسهایی می تواند در کار ، مدرسه و روابط شخصی اختلال ایجاد کند.

تخمین زده می شود 19 میلیون آمریکایی فوبیا دارند که در برخی از مقاطع زندگی آنها مشکل ایجاد می کند. اگر ترسی دارید که در زندگی روزمره شما خلل ایجاد می کند، از روانشناس کمک بگیرید.

 

فوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟

 

علل فوبیا

عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ایجاد فوبیا شوند. کودکانی که از خویشاوندی نزدیک با اختلال اضطراب برخوردار هستند در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند. حوادث ناراحت کننده ، مانند غرق شدن ، می تواند فوبیا ایجاد کند.

قرار گرفتن در معرض فضاهای محدود ، ارتفاعات شدید ، و گزش حیوانات یا حشرات همه می توانند منبع فوبیا باشند.

افرادی که شرایط پزشکی مداوم یا نگرانی های بهداشتی دارند ، اغلب فوبیا دارند. شیوع بالایی از افرادی که فوبیا را بعد از آسیب های مغزی آسیب دیده ایجاد می کنند وجود دارد. سوء مصرف مواد و افسردگی نیز به فوبیا مرتبط هستند.

 فوبیا علائم مختلفی از بیماریهای روانی جدی مانند اسکیزوفرنی دارد. در اسکیزوفرنی ، افراد دچار توهمات بینایی و شنوایی ، هذیان ، پارانویا ، علائم منفی مانند آنهودونی و علائم بی نظمی هستند. فوبیا ممکن است غیر منطقی باشد ، اما افراد مبتلا به فوبیا علاقه ای به آزمایش واقعیت ندارند.

 

آگورافوبیا Agoraphobia

ترس از مکان یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آن فرار کنید. خود این کلمه به واژه “ترس از فضای باز” اشاره دارد. مبتلایان به آگورافوبیا از ترس بودن در جمعیت زیاد یا به دام افتادن در خارج از خانه می ترسند. آنها غالباً از شرایط اجتماعی اجتناب می کنند و در خانه های خود باقی می مانند.

بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که در محلی که نتوانند از آنجا فرار کنند ، حمله وحشت داشته باشند. کسانی که مشکلات بهداشتی مزمن دارند ممکن است از این که اورژانس پزشکی را در یک منطقه عمومی یا جایی که هیچ کمکی در دسترس نیست داشته باشند ترس داشته باشند.

 

هراس اجتماعی

هراس اجتماعی نیز به اختلال اضطراب اجتماعی گفته می شود. این نگرانی شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند به انزوا منجر شود. هراس اجتماعی می تواند به حدی شدید باشد که ساده ترین تعامل ، مانند سفارش در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن ، موجب وحشت فرد شود. افراد مبتلا به هراس اجتماعی اغلب برای جلوگیری از موقعیت های عمومی از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی کناره گیری می کنند.

 

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد موقعیت ها یا اشیاء خاصی را دوست ندارند ، اما برای داشتن یک هراس واقعی ، ترس باید در زندگی روزمره خلل ایجاد کند کند. در اینجا چند مورد متداول دیگر ذکر شده است:

گلوسوفوبیا Glossophobia:

این به اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت کردن در مقابل مخاطب معروف است. افراد مبتلا به این هراس هنگامی که حتی در مورد بودن در مقابل گروهی از افراد فکر می کنند علائم جسمی شدیدی دارند. درمان های گلوکزوفوبیا می توانند شامل روان درمانی یا دارویی باشند.

 

آکروفوبیا:

این نوع فوبیا ترس از ارتفاع است. افراد مبتلا به این هراس از رفتن به کوه ، پل و یا طبقه بالاتر ساختمانها خودداری می کنند. علائم این بیماری شامل سرگیجه ، بی حالی ، عرق کردن است و احساس  می کنند که هوشیاری را از دست می دهند.

 

کلستروفوبیا:

این نوع فوبیا ترس از فضای بسته یا کوچک است. کلاوستروفوبیای شدید در صورت جلوگیری از سوار شدن در اتومبیل یا آسانسور می تواند به شدت ناتوان کننده باشد.

 

فوبیا

 

آویوفوبیا Aviophobia:

این فوبیا به عنوان ترس از پرواز شناخته می شود.

 

عاج دندانپزشکی:

این نوع ترس از دندانپزشک یا پروسه های دندانپزشکی است. این هراس به طور کلی بعد از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشک ایجاد می شود. در صورت جلوگیری از مراقبت های لازم از دندان می تواند مضر باشد.

 

هموفیوبیا:

این نوع هراس خون یا آسیب است. فرد مبتلا به هموفیوبی ممکن است هنگام تماس با خون خود یا خون شخص دیگری ضعف کند.

 

آراکنوفوبیا:

این نوع فوبیا به معنای ترس از عنکبوت ها است.

 

سینوفوبیا:

این نوع ترس از سگها است.

 

 Ophidiophobia:

افراد مبتلا به این هراس از مارها هراس دارند.

 

گره بینی:

این هراس ترس از شب یا تاریکی است. تقریباً همیشه به عنوان یک ترس معمولی از کودکی شروع می شود. هنگامی که دوران نوجوانی پشت سر گذاشته شد، یک هراس در نظر گرفته می شود.

 

عوامل خطرزا

افرادی که مستعد ژنتیکی اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فوبی باشند. سن ، وضع اقتصادی اجتماعی و جنسیت به نظر می رسد که عوامل خطر فقط در مورد هراسهای خاص هستند. به عنوان مثال ، زنان احتمالاً دچار فوبیای حیوانات هستند. کودکان یا افرادی که وضعیت اقتصادی اجتماعی پایینی دارند ، احتمالاً دچار هراس اجتماعی هستند. مردان اکثر مبتلایان به فوبی دندانپزشک و پزشک را تشکیل می دهند.

 

علائم فوبیا

شایع ترین و ناتوان کننده ترین علامت ترس ، حمله وحشت است. ویژگی های حمله وحشت عبارتند از:

تپش قلب تند

تنگی نفس

گفتار سریع یا عدم توانایی صحبت کردن

دهان خشک

معده ناراحت

حالت تهوع

فشار خون بالا

لرزیدن یا رعشه

درد قفسه سینه یا سفت شدن

احساس خفگی

سرگیجه

تعریق فراوان

حس عذاب قریب الوقوع

فرد مبتلا به هراس برای تشخیص دقیق نیازی به حملات هراس ندارد.

 

درمان فوبیا

درمان فوبیا می تواند شامل تکنیک های درمانی ، داروها یا ترکیبی از هر دو باشد.

 

درمان شناختی رفتاری برای فوبیا

درمان شناختی رفتاری (CBT) متداول ترین روش درمانی برای فوبیاست. این درمان شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است. این روش درمانی می تواند افراد را فریب دهد و اضطراب را کاهش دهد. 

درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی ، عقاید ناکارآمد و واکنش های منفی بر وضعیت ترس تمرکز دارد. تکنیک های جدید CBT از فناوری واقعیت مجازی استفاده می کنند تا با خیال راحت مردم را در معرض منابع فوبیای خود قرار دهند.

 

دارو

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب می توانند به آرام کردن واکنشهای عاطفی و جسمی در برابر ترس کمک کنند. اغلب ، ترکیبی از دارو و درمان حرفه ای مفیدترین است. اگر فوبیا دارید ، بسیار مهم است که به دنبال معالجه باشید. غلبه بر فوبیا می تواند دشوار باشد ، اما امیدوار کننده است. با درمان صحیح ، می توانید یاد بگیرید که ترس های خود را مدیریت کرده و یک زندگی مولد و پر تحرک را پشت سر بگذارید.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست