دام های ارتباطی مخرب

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
دام-ارتباط.jpg

دام های ارتباط

دام ها موارد آسیب زایی هستند که می گویید یا انجام می دهید یا از ذهنتان می گذرد و موجب خلق احساسات ناخوشایندی می شود که امکان رشد و بهبود ارتباط با همسر یا پارتنرتان را دشوار یا ناممکن می کند.

کلام و اعمال آزاردهنده

حرف ها و اعمال آزار دهنده از کوتاهی در انجام کارهای مثبت و خوشایند بدتر است. اشکال موجود در همه ی رابطه های مشکل دار، رفتارهای آزار دهنده ی شدید یا عدم احساس رضایت کافی است. اما اعمال و باورهای منفی هستند که موجب آزردگی شدید می شوند، نه احساس رضایت کم.

شش مرحله برای مقابله با احساسات منفی وجود دارد :

1-از اهمیت یک رخداد ، به ویژه اگر رخدادی نادر بود ، بکاهید و به آن توجه نکنید.

2-موارد مثبت موجود در ارتباطتان را در نظر بیاورید.

3-در نظر بگیرید که هر نقشی در آن حادثه داشته اید ، به احتمال زیاد نتوانسته اید قاطعانه عمل کنید.

4-فرض کنید همسرتان به عمد یا مغرضانه عمل نکرده است.

5-اگر امکان دارد ، به روشی خوشایند از همسرتان بخواهید برای کاری که با شما کرده یا موجب آزردگی تان شده است ، عملی جبرانی انجام دهد.

6-از خودتان بپرسید با چسبیدن به آزردگی چه چیزی به دست می آورید.

 

حال به بررسی چند دام مهم در ارتباط زوجین می پردازیم :

1-عدم تایید

شما هر قدر هم تلاش کنید ، نمی توانید از هرکاری که همسرتان انجام می دهد قدردانی کنید. تایید یا پذیرش کامل غیر واقع بینانه است.

2-انتقاد کردن

انتقاد پایه ی یادگیری بیشتر و رشد است . ما از طریق اظهار نظرهایی که از همسر ، دوستان ، خانواده و … دریافت می کنیم چیزهای بسیاری می آموزیم. در ارتباط با همسر یا پارتنرتان درست و حتی ضروری است که احساسات منفی را ابراز کنید. اما درخواست تغییر بسیار بهتر از انتقاد کردن است.

3-سرزنش دیگری و موجه جلوه دادن خود

کارهای زیادی در زندگی و روابط درست از آب در نمی آیند و اغلب خیلی مشکل است که این چالش ها را بپذیریم یا با آن رو برو شویم.برای حل چنین مشکلاتی لازم است با هم همکاری کنید. اما سرزنش کردن احتمال هرگونه همکاری را ناممکن می سازد.

4متهم کردن

زمانی که اشتباهی رخ می دهد ، اگر همسرتان را بابت آن سرزنش کنید در واقع شما برای موضوعی که از آن خوشتان نمی آید یا احساس می کنید از نظر اخلاقی درست نیست ، همسرتان را متهم می کنید یا با تهمت زدن به او حمله می کنید.

5-تهدید کردن

اگر گاهی نیاز دارید از خودتان در مقابل اعمال آسیب زای همسرتان محافظت کنید. احساساتتان را بیان کنید و توضیح دهید که می خواهید او در آینده چگونه عمل کند. تهدید رفتاری پرخاشگرانه است ، اما حمایت از خود عملی قاطعانه به شمار می رود.

6-حق دادن به خود

این گرایش که حق داشته باشیم و سعی کنیم آن را ثابت کنیم ، از سلاح های اصلی در جنگ و دعواهای منیت های زوج هایی است که با هم رقابت و کشمکش دارند. گاهی این رفتار فقط برای کسب تایید و تحسین از جانب همسرتان است اما اغلب برای کسب برتری به کار برده می شود.

7-افسوس خوردن

هر قدر که می توانید برای بهبود شرایط کاری انجام دهید. در غیر این صورت شرایط را همان طور که هست بپذیرید و ارتباط خود را با افسوس خوردن بابت شرایطی که در زندگی وجود دارد تخریب نکنید.

8-یکی دانستن فرد با رفتارش

این دام شامل بیان اظهارنظرهای کلی درباره ی فرد است در حالی که در واقع درباره ی ویژگی یا رفتاری خاص صحبت می کنید. غلط: (همسرم بی ملاحظه است). صحیح (همسرم بدون من رفت و این رفتار او بی ملاحظگی است).

9-استفاده از اصطلاحات مبهم

استفاده از بیانات مبهم به ویژه اگر منفی باشد ، اشخاص را از یکدیگر دور می کند.تمام تلاشتان را انجام دهید تا به طور دقیق بگویید چه می خواهید ، چه احساسی دارید و منظورتان چیست.

10- جدی گرفتن مسائل بی اهمیت

همانند استفاده از اصطلاحات مبهم ، خیلی بهتر است که بگویید چه می خواهید و چه فکری می کنید و یا سوال خاصی از همسرتان بکنید.درباره ی مشکلات واقعی گفتگو کنید ، به ویژه زمانی که ارتباطتان خوب پیش نمی رود و دچار تلاطم هستید.

و در آخر سوال این است که :

چرا رابطه ها کارایی خود را از دست می دهند؟

ساده ترین جواب این است که بیشتر زوج ها نمی دانند چطور باید عمل کنند تا روابطشان کارامد شود. برای دریافت بهتر پاسخ این سوالات و حل کردن مسائل و مشکلات خود در روابط عاطفیتان بهتر است از یک مشاور یا روانشناس مجرب کمک بخواهید و گام به گام تا تحقق اهداف و آرزوی شکل گیری بهترین رابطه با همسر یا شریک عاطفی خود پیش بروید.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست