sad-couple-having-problems-relationship_1150-4911.jpg

مشکلات جنسی زنان در رابطه جنسی به معنای عدم پاسخگویی یک زن به محرک جنسی است. بیزاری از طرف زن به مقاربت جنسی و عدم موفقیت یک زن در رسیدن به ارگاسم در طی مقاربت جنسی.

این اختلال می تواند ناشی از مشکلات روانی یا عاطفی مانند استرس ، اضطراب ، افسردگی ، خستگی ، نگرانی ، احساس گناه ، ترس از مقاربت دردناک و ترس از بارداری باشد. همچنین می تواند از عدم تحریک شریک زندگی ، نامطلوب بودن محیط و استفاده از الکل یا مواد مخدر ایجاد شود.

 

مشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی یک اختلال شایع است

اختلال جنسی در زنان یک نگرانی رایج است که در بسیاری از خانمها مشترک است. ممکن است در هر مرحله از رابطه جنسی مشکل ایجاد شود که مانع از رضایت یک زن می شود. بسیاری از خانم ها تمایلی به بحث در مورد مشکلات جنسی خود ندارند و خجالت می کشند ، اما در شرایطی که اختلال بیشتر شود لازم است که با سکستراپیست مشکلات خود را در میان بگذارید زیرا بیشتر موارد اختلالات جنسی زنان قابل درمان است. اختلال عملکرد جنسی زنان ممکن است مشکلات مربوط به میل جنسی ، برانگیختگی ، ارگاسم ، هورمون ها یا درد را در بر بگیرد.

 

علل مشکلات جنسی در زنان

اختلالات جنسی در زنان می تواند دلایل جسمی یا روانی داشته باشد.

دلایل جسمی شامل دیابت ، بیماری های قلبی ، بیماری های عصبی ، عدم تعادل هورمونی ، یائسگی ، بیماری های مزمن مانند بیماری کلیوی یا نارسایی کبد ، عفونت ادراری ، الکلیسم ، سوء مصرف دارو و عوارض جانبی داروها از جمله داروهای ضد افسردگی است. نوسانات هورمونی که در دوران بارداری ، بعد از زایمان و یائسگی اتفاق می افتد نیز ممکن است نقش داشته باشند.

دلایل روانشناختی سرد مزاجی جنسی می تواند شامل استرس ، اضطراب ، نگرانی از عملکرد جنسی ، مشکلات رابطه ، افسردگی ، احساس گناه و اثرات یک آسیب جنسی در گذشته باشد.

 

چه افرادی بیشتر مستعد داشتن مشکلات جنسی هستند؟

   زنان و مردان به یک اندازه می توانند از مشکلات جنسی رنج ببرند. سالمندان به دلیل کاهش سلامت مرتبط با پیری ممکن است بیشتر به اختلالات جنسی دچار شوند. مردان ممکن است دچار انزال زودرس یا انزال با تاخیر ، مشکل در نعوظ یا حفظ نعوظ یا مشکلات ناشی از تستوسترون پایین باشند. مانند زنان ، مردان نیز ممکن است به بی میلی جنسی دچار شوند.

 

بی میلی جنسی

 

بی میلی جنسی در زنان

عدم تمایل جنسی یا عدم علاقه به رابطه جنسی مانع از میل جنسی می شود. سردمزاجی زنان دلایل زیادی می تواند داشته باشد از جمله:تغییرات هورمونی ، شرایط و معالجات خاص پزشکی ، افسردگی ، بارداری ، استرس ، خستگی ، تأثیرات شیوه زندگی مانند استرس شغلی یا مراقبت از کودک و حتی بی حوصلگی. اگر فکر می کنید عوارض دارویی در عدم تمایل شما نقش دارد ، با پزشک خود صحبت کنید. برقراری رابطه جنسی در مکان های جدید ، در زمان های مختلف روز یا تلاش برای موقعیت های مختلف جنسی ممکن است باعث ترغیب مجدد گردد.

 

عدم توانایی در برانگیخته شدن

تحریک نشدن کافی واژن در زنان ممکن است باعث عدم توانایی تحریک جسمی در طی فعالیت جنسی شود. مشکلات جریان خون به واژن و کلیتوریس نیز ممکن است بر برانگیختگی تأثیر بگذارد. روان کننده ها ممکن است به زنان کمک کنند تا راحت تر برانگیخته شوند. اگر یک زن یائسه باشد ، ممکن است کرم استروژن نیز کمک کند.

 

مشکلات ارگاسم در زنان (آنورگاسمی)

عدم وجود اوج جنسی (ارگاسم) آنورگاسمی نامیده می شود. عوامل زیادی می توانند در بروز آنورگاسمی نقش داشته باشند از جمله: بی میلی جنسی ، بی تجربگی یا عدم آگاهی. علل روانشناختی در آنورگاسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گناه ، اضطراب ، یا آسیب جنسی و سوء استفاده در گذشته

تحریک ناکافی ، داروها یا بیماری های مزمن نیز می توانند منجر به عدم ارگاسم شوند.

 

رابطه جنسی دردناک

از دیگر مشکلات جنسی زنان مقاربت دردناک می باشد که می تواند نتیجه تعدادی از شرایط مانند اندومتریوز ، توده لگن ، کیست تخمدان ، واژینیسم ، عدم تحریک کافی ، خشکی واژن ، وجود بافت اسکار از عمل جراحی یا بیماری مقاربتی باشد. اسپاسم دردناک و غیر ارادی عضلات اطراف ورودی واژن وضعیتی به نام واژینیسموس است که ممکن است در خانمهایی که ترس از دخول دارند رخ دهد و برای آنها بسیار دردناک باشد. فوبیای جنسی یا تجربیات آسیب زای قبلی نیز می تواند تأثیرگذار باشد. dyspareunia درد در حین مقاربت یا فعالیت جنسی دیگر است که شامل دخول یا تلاش برای دخول است. درد ممکن است سطحی یا عمیق باشد.

 

چگونگی تشخیص و درمان مشکلات جنسی زنان

با درمان کردن مشکلات اساسی جسمی یا روانی ، بسیاری از انواع مشکلات جنسی قابل درمان است. معمولاً این پروسه شامل همکاری بین بیمار ، روانشناس و سکستراپیست است. با انجام دادن تمرین ها توسط خود فرد و همسر روند درمان سریع تر انجام می شود.

 آموزش بیماران در غلبه بر اضطراب و عملکرد جنسی بسیار مهم است. آگاهی از رفتارهای جنسی ممکن است اضطراب را کاهش دهد. آگاهی از آناتومی طبیعی ، عملکرد جنسی ، تغییراتی که در دوران پیری رخ می دهد و تغییراتی که در دوران بارداری و یائسگی رخ می دهد ، می تواند ترس زنان را کاهش دهد.

 

تقویت میل جنسی

 

تقویت میل جنسی در زنان

برای کمک به زنان در رفع برخی از اختلالات جنسی ممکن است تقویت تحریکات جنسی لازم باشد. استمناء ، تغییر روال جنسی یا استفاده از فیلم ها یا کتاب های مزتبط با آموزش مسائل جنسی ممکن است کمک کند. با بدن خود و آنچه در شما احساس خوبی دارد آشنا شوید. به شریک زندگی خود بگویید. موقعیت های مختلف جنسی را امتحان کنید ، در ساعات مختلف روز و در مکان های جدید رابطه جنسی برقرار کنید. رابطه جنسی را برنامه ریزی کرده و برای آن وقت و انرژی بذارید تا احساس عجله و خستگی نکنید.  

 

به حداقل رساندن درد

اگر مشکلات جنسی زنان به دلیل درد باشد ، بعضی اوقات تغییر موقعیت های جنسی ممکن است به حداقل رساندن یا از بین بردن درد کمک کند. روان کننده های واژن ممکن است درد ناشی از اصطکاک را تسکین دهند و استراحت قبل از مقاربت (حمام گرم ، مراقبه) ممکن است درد را کاهش دهد. جلوگیری از فشار زیاد ممکن است کمک کند. پزشک ممکن است توصیه کند که زن قبل از مقاربت ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف کند تا درد را به حداقل برساند. 

 

چگونه هورمون ها بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارند؟

هورمون ها نقش زیادی در عملکرد جنسی زنان دارند. با افزایش سن ، هورمون استروژن کاهش می یابد ، که می تواند به برانگیختگی کم و کاهش احساس دستگاه تناسلی منجر شود. سطح پایین هورمون تستوسترون در زنان نیز ممکن است در کاهش برانگیختگی جنسی ، و عدم ارگاسم نقش داشته باشد. 

 

آیا مشکلات جنسی زنان قابل درمان است؟

پیش آگهی درمان مشکلات جنسی زنان بستگی به این دارد که آیا علت اصلی قابل درمان است یا خیر. اگر اختلال عملکرد جنسی به یک وضعیت جسمی قابل درمان باشد ، نتیجه اغلب مثبت است. هنگامی که اختلال عملکرد به دلایل روانی است ، اغلب با کمک  مشاوره ، آموزش و بهبود ارتباط بین زوجین قابل درمان است. اگر ترکیبی از عوامل به اختلال عملکرد جنسی زنان منجر شده ، برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید به همه آنها رسیدگی شود. 

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست