مهارت های ارتباطی خانواده ها

۱ مرداد ۱۴۰۰ 0
blake-barlow-iHP1sEmn92I-unsplash-1200x802.jpg

بسیاری از مشاجرات و اختلافات خانوادگی ناشی از مهارت های ارتباطی از قبیل درست صحبت نکردن و عدم توانایی در رساندن مفهوم و منظور افراد است. همین مسئله باعث بروز مشکلات زیادی در این زمینه ی مهم ارتباطی شده است به خصوص برای زوج های جوان که شناخت عمیقی از فرد و خانواده ی او ندارند و ممکن است کوچکترین مسئله بین آنان به دعوای شدیدی ختم شود.اما چگونه باید این اختلافات را کنار گذاشت و ارتباطات را بیش از پیش تقویت نمود؟!

 

قوانین مهارت های ارتباطی

در این مقاله به بررسی چند قانون ارتباطی اشاره خواهیم کرد :

ـ  به جای «تو و شما» جملات خود را با من شروع کنید.

شروع کردن جملات با “من” موجب میگردد طرف مقابل بهتر حرف ما را بپذیرد در حالیکه “تو و شما” باعث گارد گرفتن همسرمان و یا فرزندانمان می شود. برای مثال : من دوست دارم به من توجه بیشتری نشان دهی به جای جمله ی : تو هرگز به من توجه نمیکنی.

ـ تا جایی که امکان دارد از کلمات «همیشه و هرگز» استفاده نکنید.

مانند اینکه بگویید (هیچ وقت دست به سیاه و سفید نمیزنی) یا (هرگز مرا دوست نداشته ای)

واژه‌های «هرگز و همیشه» بیش از اندازه قدرتمند هستند و بی‌آنکه لازم باشد طرف مقابل را خشمگین می‌سازند، از این گذشته این واژه ها در اغلب موارد بسیار ضعیف هستند، زیرا به راحتی می‌توان در مقام تکذیب آن حرف زد، البته افراد زمانی  از این کلمات استفاده می‌کنند که می‌خواهند بگویند از این موضوع به شدت ناراحت هستند و بیشتر قصد تاکید دارند و می‌خواهند مطمئن شوند که طرف مقابلشان متوجه موضوع شده است. ولی نمی‌دانند کسی که فقط دو سه بار اشتباهی را مرتکب شده است چقدر از این موضوع ناراحت می‌شود.

ـ رشته‌ کلام همسرتان را پاره نکنید.

در هنگام صحبت کردن بگذارید همسرتان حرفش را کاملا به اتمام برساند. زمانی‌که صحبتش را قطع می‌کنید وی را عصبانی می‌کنید و به او این احساس را می‌دهید که کسی به حرفش گوش نمی‌کند و برای آن ارزشی قائل نیست. از آنجائیکه اجازه نداده‌اید جمله‌اش تمام شود، ممکن است نتیجه‌گیری شتاب زده و غیر واقعی بکنید.

ممکن است هر چقدر تلاش کنید نتوانید این رفتار خود را کنترل نمائید در این شرایط بهتر است بگویید (نوبت صحبت به من هم بده زیرا احساس می کنم حرف‌های غیر منصفانه می‌زنی ولی فعلا ادامه بده حرفهایت را میشنوم) و یا اینکه بگویید :(می‌دانم نباید صحبتت را قطع کنم ولی می‌خواهم بدانی غیر منصفانه قضاوت می‌کنی) در این شرایط گوینده به اندازه ی کافی اعتراض خود را بیان می‌کند و احساس خود را نیز مطرح می‌سازد و در موقعیتی قرار می‌گیرد که بتواند پایان سخن همسرش را بشنود. در عین حال اعتراض به اندازه ی کافی کوتاه است و طرف مقابل را عصبانی نمی‌کند و می‌تواند به حرف زدن ادامه دهد.

 

مهارت های ارتباطی

ـ حرف همسرتان را به زبان خود خلاصه کنید.

دانیل بی‌وایل، یکی از متخصصین مهارت‌های ارتباطی می‌گوید وقتی همسرتان سعی دارد احساسش را با شما در میان بگذارد سعی کنید سخن او را با عبارات خود خلاصه کنید تا بدانید منظور او را فهمیده‌اید و بعد از او سوال کنید آیا درست می‌گویم؟ منظور تو همین بود؟ در این شرایط هر دو به حرف‌های یکدیگر گوش فرا می‌دهند و قبل از اینکه یکدیگر را قضاوت کنند به درک متقابل می رسند.
قانون خلاصه کردن مبتنی بر یک فراست مهم است و تلاشی است تا طرفین ازدواج حرف‌های یکدیگر را به طور کامل متوجه شوند.

همه ی ما در هر نوع ارتباطی بهتر است از این قانون سود ببریم و بپذیریم که گوش دادن به حرف‌های همسر، فرزند ، دوست یا خانواده برای آرامش خودمان و دیگران بسیار لازم و ضروریست.

ـ از ذهن خوانی پرهیز کنید.

ذهن خوانی یکی از خطاهای ارتباطی است، یعنی شما برداشت‌های خود را به دیگران نسبت می‌دهید، تصور می‌کنید مردم چگونه فکر می‌کنند، چه احساسی دارند و چه کاری می خواهند انجام دهند. ذهن خوانی می‌تواند کاملا تحریک کننده و خشم برانگیز باشد عباراتی از قبیل:

(تو می‌خواستی مرا مجازات کنی)

(تو دوستان مرا نمی‌پسندی)

(تو از مسئولیت فرار می‌کنی)

(می‌خواستی کاری بکنی که من احساس گناه کنم)

عباراتی از این قبیل می‌تواند مانع گفتگوی منطقی شود. اشخاص دوست ندارند که دیگران درباره ی احساسات و علایق آنها به حدس و گمان متوسل شوند، به خصوص حدس اشتباه آنها را به شدت ناراحت می‌کند و این اتفاقی است که اغلب روی می‌دهد.

ذهن خوانی ممکن است یک بیان ناقص باشد که از آن برای پی بردن به همه ی مطالب استفاده کنید. توجه داشته باشید که گاه تکرار این عمل مبین ترس شماست که به شکل اظهارنظر درباره ی احساسات و انگیزه‌های دیگران متجلی می‌شود.

 

مهارت های ارتباطی

تمامی مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد نکاتی است که بهتر است در تمامی روابط بین فردی رعایت شود به خصوص با کسانی که در زندگی ما نقش های عمده تری را ایفا می کنند مانند پدر و مادر ، همسر و فرزندان.

 

اهمیت مهارت های ارتباطی

کاریابی (مطلوب‌ترین ویژگی افراد که در استخدام شدن آنان موثر است)

اعتماد به نفس بالاتر (دیگران را درک کرده و راحت تر ابراز عقیده می کنیم)

ازدواج موفق (تفاوتهای فردی را می پذیریم)

درآمد بیشتر (در عرصه ی اقتصادی حضورمان فعال تر می شود)

خانواده موفق (تمامی اعضای خانواده از ارتباط با یکدیگر خرسند هستند)

ارتباط خوب فرزندان با والدین (ارتباط صمیمی متقابل)

 

برای داشتن مهارت های ارتباطی بهتر، کافیست چند نکته ی مهم را همواره رعایت نمایید:

ـ توجه تان به طرف مقابل باشد.(نیاز به ارتباط را در طرف مقابل بر انگیزید)

ـ با هر کس متناسب با خودش حرف بزنید.(کودک ،نوجوان،سالمند،مدیر عامل شرکت)

ـ فعال باشید و سؤال بپرسید.(آنچه لازم است بدانید را بپرسید)

ـ همدل باشید.(همدلی را تا آنجا که می توانید بهتر و بیشتر بیاموزید)

ـ گزافه گویی نکنید.(سعی کنید جملات کوتاه به کار ببرید)

ـ شنونده خوبی باشید .(حواس خود را کامل به گوینده بسپارید)

و ….

 

همه ی ما برای آنکه بتوانیم مطالبی را که آموخته ایم در زندگی خود به کار بریم نیازمند کمک و راهنمایی بیشتر از فردی آگاه و مناسب هستیم و برای این امر مهم چه کسی بهتر از یک روانشناس و یا مشاور که سالهای زیادی را صرف مظالعه درباره ی رفتار انسان ها کرده اند.

مشاوران روشا همان افرادی هستند که به حضورشان در زندگیمان نیازمندیم.

مشاوره تلفنی مهارتهای ارتباطی در موسسه ی روشا مشاور ، برای شما که وقت زیادی ندارید و مشاوره حضوری مهارتهای ارتباطی برای شما که نیازمند ارتباط چشمی با مشاورتان هستید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست