نکاتی برای کنترل خشم در روابط عاطفی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
angry_couple.jpg

وقتی دو نفر با شخصیت های مختلف ، علایق و ترجیحات مختلف در کنار هم زندگی می کنند ، طبیعی است که گاهی اوقات عصبانی یا خشمگین شوند. با این وجود ، عصبانیت در هر ازدواج بر اساس نحوه بیان و مدیریت آن متفاوت است. افراد غالباً یاد می گیرند خشم خود را پنهان کنند و از طریق رفتارهای ماسک زدن مانند بهم فشار دادن دندان های خود با آن برخورد کنند. حالت افراطی دیگر این است که اجازه می دهد خشم به صورت رفتارهای واکنشی نشان داده شود. از این جهت کنترل خشم در روابط عاطفی از اهمیت بالایی برخوردار است.

کنترل خشم در زندگی زناشویی

ازدواج انگیزه زیادی برای یادگیری در مورد عصبانیت و نحوه مدیریت مؤثر آن فراهم می کند. در اینجا چند سناریو وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

دلخوری های روزمره

 جک و میشل ازدواج بسیار خوبی دارند ، اما لحظاتی وجود دارد که هر کدام با رفتارهای دیگری اذیت می شوند. هفته گذشته میشل هنگامی که ماشین ظرفشویی را باز کرد ، با عصبانیت بیرون آمد و دید که جک بار دیگر “کاسه ها را به روش اشتباه در ماشین ظرفشویی گذاشته است.

 

افزایش درگیری

بعد از اینکه سوزان و توماس صاحب دختران دوقلویی شدند ، متوجه شدند که تحریکات خفیف آنها در گذشته با یکدیگر شدیدتر شده است. نوزادان نمی خوابند و سوزان و توماس خسته شدند. تنش در ازدواج آنها بیشتر از هر زمان دیگری بود و درگیری ها روز به روز اتفاق می افتاد. سوزان و توماس به دنبال مشاوره برای بهبود رابطه خود بودند.

 

ابراز هیجانات خشم و احساس گناه

خشم اغلب یک احساس ثانویه است. احساسات اولیه صدمه دیده ، ترس یا ناامیدی است. عصبانیت همچنین می تواند نشانه ای باشد که ما به چیزی اهمیت می دهیم یا اینکه چیزی اشتباه است. خدا به ما قلب و مغز داد – احساسات و منطق. هر دو ضروری هستند و بر تصمیم گیری و جهان بینی ما تأثیر می گذارند. احساسات “صدای قلب ما” هستند. در مکتب مسیحیان ، ما غالباً احساسی مانند عصبانیت را انکار می کنیم یا آنرا باطل می کنیم زیرا “مسیحیان خوب عصبانی نمی شوند.” اما بدون اطلاع از قلب ، ما اغلب تصمیمی می گیریم که ناقص هستند. 

همانطور که می دانید ، عصبانیت می تواند به رابطه لطمه فراوانی بزند. نگرش و رفتارهای منفی یک شریک عاطفی خشمگین می تواند انرژی شما را تخلیه کند ، احساس ناامیدی و اندوه به شما بدهد و نه تنها بهزیستی شما بلکه سلامت رابطه را تضعیف کند. با این حال ، اگر شما قادر به برخورد ماهرانه با یک شریک عاطفی عصبانی هستید ، ممکن است رابطه شما به طرز چشمگیری تغییر کند. در اینجا چند راهکار مؤثر برای مقابله با شریک عصبانی آورده شده است. 

 

کنترل خشم

 

راهکارهای کنترل خشم

  • تحریک پذیری و تضعیف کردن هیجان منفی

هنگامی که شما سعی می کنید یک شریک عصبانی را کنترل کنید ، او ممکن است دفاعی تر و بدون تعامل باشد. عاقلانه نیست که در پاسخ به عصبانیت شما نیز عصبانی شوید. بهتر است بدانید که هرچه شما آرام تر باشید ، سریع تر عصبانیت شخص مقابل فروکش می کند. به این ترتیب اوضاع را تا حد زیادی بهبود می بخشید. هدف نهایی از کاهش تنش ، کاهش برخوردهای  عاطفی و هدایت خصومت به سمت افزایش همدلی است.

  • مطمئن و قاطع باشید

قاطعانه عمل کردن فرایندی است که در آن بتوانید خواسته های خود را بطور مستقیم و با احترام بیان کنید در حالی که احساسات و خواسته های شریک زندگی خود را نیز در نظر می گیرید. وقتی با احترام قاطعانه عمل می کنید و صحبت می کنید ، با اعتماد به نفس ، صادق و پذیرا هستید در عین حال ، با رک و صادق بودن ، شما به شریک زندگی خود اختیار می دهید تا مسئولیت رفتارهایش را بر عهده بگیرد.

  • درست ارتباط برقرار کردن ، درک کردن ، و احترام

افراد غالباً با عصبانیت عمل می کنند زیرا فکر می کنند شنیده نمی شوند ، جدی گرفته نمی شوند یا مورد قدردانی قرار نمی گیرند. آنها ممکن است احساس ناامیدی و نادیده گرفته شدن را احساس کنند.

برای جلوگیری از خشم و عصبانیت شریک زندگی خود ، عاقلانه است که آنها را گوش دهید تا مطمئن شوید که او احساس شنیده و درک شدن می کند. به زیر سطح احساسات او بروید و سعی کنید عمیق ترین نیازهای او را بفهمید و احساسات و تجربیاتش را تأیید کنید. اعتبار سنجی روشی است که از طریق آن می توان پذیرش خود و دیگران را به هم ارتباط داد. این به معنای موافقت با همه چیز نیست. در عوض ، در حال تشخیص و در نظر گرفتن دیدگاه شریک زندگی شما است. کلید اعتبار سنجی ، حضور و تلاش برای درک واقعی است.

  • همدلی و دلسوزی

در زیر عصبانیت به طور معمول احساسات عمیق تر و آسیب پذیر تری از قبیل ترس ، غم و اندوه قرار می گیرد. برای مدت کوتاهی ، عصبانیت به عنوان سپر محافظتی عمل می کند و باعث می شود شریک زندگی شما احساس قدرت و کنترل داشته باشد. با این حال ، در طولانی مدت ، او را از درون آزار می دهد. به همین دلیل مهم است که دلسوزی نسبت به شریک زندگی خود داشته باشید و از سرزنش و تهمت فاصله بگیرید.

صبر می تواند به عنوان پادزهر عصبانیت در درون خود و همچنین شریک زندگی شما باشد. این امر مستلزم خردمندی در لحظه بروز خشم است. در این مورد باید صبور باشید – صحبت نکردن یا انجام هر کاری که ممکن است خودکار یا واکنشی باشد. صبر و شفقت پایه های انرژی مثبت و همدلی در روابط است.

شریک عاطفی خود را کنترل نکنید بلکه او را تحت تأثیر قرار دهید روی تلاش برای تغییر شریک زندگی خود تمرکز نکنید. بهتر است تلاش کنید روی شریک زندگی خود تأثیر بگذارید و مزایای موقعیت خود را به او نشان دهید. شما می توانید با ایجاد یک محیط مثبت که منجر به همدلی و صمیمیت بیشتر باشد نه کنترل ، روی شریک زندگی خود تأثیر بگذارید.

اگر استراتژی های فوق را به کار می برید ، ممکن است متعجب شوید که ببینید چقدر انرژی بین شما و شریک زندگی شما تغییر می کند و رابطه شما بهبود پیدا می کند.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست