راه حل هایی برای حل اختلافات زوجین

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
7512e9ffe89da9fa31a2469dfe9bec5b.jpg

وجود تعارض و اختلافات زوجین در روابط امری طبیعی است. مردم متفاوت هستند و خواسته ها و نیازهای آنها به ناچار با هم متفاوت است. حل و فصل اختلافات به صورت سالم باعث ایجاد تفاهم می شود و زوجین را به هم نزدیک می کند. کشمکش یک بخش قابل پیش بینی از همه روابط است. همچنین می تواند منبع قابل توجهی از وجود استرس باشد. بنابراین در این شرایط ، یافتن راه حل برای حل اختلافات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

نکاتی برای حل اختلافات زوجین

استدلال ها خوب هستند! 

استدلال ها لزوما نشانه بدی نیستند. این بدان معناست که اختلافات در حال ظاهر شدن هستند ، اما در برخی از روابط ، اختلافات تصدیق نمی شود ، زیرا هر یک از زوجین بر شخص دیگر تسلط می یابد ، یا به دلیل این که هر دو فرد با هم ادغام شده اند و واقعاً خودشان را نمی شناسند یا اینکه چه کسی را قربانی می کنند تا رابطه خوبی داشته باشند. این راه حل ها برای اختلافات معمولاً باعث آتش سوزی می شود ، زیرا باعث نارضایتی و رفتار منفعلانه می شوند و نزدیکی و صمیمیت را از بین می برد. با اینکه بحث در زوجین نشانه رشد و بلوغ است. در انتهای دیگر ، اگر اختلافات زیاد باشد ، بحث و جدل به مبارزات قدرت تبدیل می شوند و ارتباطات از بین می رود.

 

نقش عزت نفس در حل اختلافات زوجین

عزت نفس برای اطمینان از برقراری ارتباط و رابطه سالم ، که پایه و اساس جلوگیری از دعوا و مقابله با مشاجرات است ، ضروری است. متأسفانه این یک هنجار نیست ، به خصوص در بین زوج های وابسته. نداشتن الگوهای نقش خوب برای ابراز خشم و برخورد با اختلافات ، یک یا هر دو زوج معمولاً منفعل یا پرخاشگر هستند. هنگام صحبت از اختلاف نظرها ، عزت نفس پایین منجر به موارد زیر می شود:

دفاعی بودن

عدم توانایی در بیان نیازها و خواسته ها

تحریک  پذیری بالا

رفتار هیجانی

ناتوانی در صداقت

انتظارات بیش از حد از دیگران

 

قوانین تعامل

در تضاد مثبت ، در حالت ایده آل ، شما می توانید نیازها و خواسته های خود را بیان کنید و به طور متقابل به سازش بپردازید. قصد شما و نحوه برخورد با اختلافات بسیار مهم است. هدف باید حل و فصل یک اختلاف نظر با رضایت هر دو شما باشد. هدف شما برد و باخت نیست.برنامه ریزی و نحوه برخورد شما با یک اختلاف نظر برای دستیابی به نتایج رضایت بخش اهمیت دارد.

 

اختلافات زوجین

 

دستورالعمل هایی برای کاهش اختلافات زوجین:

 •  “موافقت یا مخالفت” اشکالی ندارد. لازم نیست در همه موارد توافق کنید سعی کنید اختلافات غیرقابل حل را که نقض ارزشهای شما نیستند را بپذیرید.
 • یک زمان معین را برای بحث در نظر بگیرید و سعی کنید تا پایان ساعت مشخص شده موضوع حل شده باشد. شما همیشه می توانید آشتی کنید.
 • مسئولیت رفتار ، نیازها و احساسات خود را بر عهده بگیرید. از عبارات “من” استفاده کنید تا احساسات و افکار خود را در مورد طرف مقابل به اشتراک بگذارید. از چنین جملاتی استفاده کنید: “من احساس می کنم…”
 • بررسی کنید که چه مسائلی شما را عصبانی می کند. درمورد احساسات و نیازهای خود در رابطه رک و صادق باشید. پیامدهای مثبت انطباق را ابلاغ کنید.
 • از رویکرد “ما” استفاده کنید. “ما یک مشکل داریم” ، نه “مشکل من یا توست. “
 • هنگامی که عصبانی می شوید ، وقت بگذارید. این به شما امکان می دهد آرام شوید و از واکنش خودداری کنید.

 

نبایدهای رابطه

 • هنگام استراحت یا در اتاق خواب ، بحث مجادله نکنید ، زیرا اتاق خواب باید برای شما یک مکان امن را تداعی کند.
 • در بحث هایتان از کلمات “همیشه” یا “هرگز” استفاده نکنید.
 • از گفتگوهایتان در راستای تلافی استفاده نکنید، “به دلیل اینکه تو این کار رو  انجام دادی . “
 • انتظار نداشته باشید که شریک زندگی شما ذهن شما را بخواند.
 • شریک زندگی خود را تجزیه و تحلیل نکنید و انگیزه ها یا احساسات خود را به او منتقل نکنید.
 • مکالمه راناگهانی قطع نکنید.
 • واکنشی نشان ندهید یا از خود دفاع نکنید. در عوض نقطه نظرات خود را اعلام کنید.

 

استراتژی هایی که می تواند قبل از شروع جنگ ، مبارزه را متوقف کند.

مسائل را از دیدگاه شریک زندگی خود ببینید.

قبل از گفتن هرگونه حرفی در هنگام عصبانیت ، تا 50 بشمارید. این مکث به شما کمک می کند به اندازه کافی آرام شوید تا بهتر فکر کنید.

بمبهای کلامی پرتاب نکنید. از قهر کردن ، قضاوتها ، انتقاد و سرزنش خودداری کنید.

از خود بپرسید که آیا می توانید مشکل را به تنهایی حل کنید.

قبل از صبحانه و از ساعت 11 صبح تا 12 ظهر از مکالمات سنگین صرف نظر کنید. همچنین قبل از صرف شام زیرا هیچ کس نمی تواند با شکم خالی استدلال کند. همچنین از مجادله بعد از زمان کار خودداری کنید . خستگی بسیاری از دعواها را شروع می کند!

 

چند راهکار برای خاتمه دادن یک مجاله خطرناک

این مجادله ها در اختلافات زوجین می تواند تنش فراوانی داشته باشند و به رابطه آسیب جدی بزنند.

 • برای متوقف کردن بحث ، از عصبانیت به عنوان علامت هشدار قرمز استفاده کنید. دور شوید و از مراقبه ، ورزش یا فعالیت دلپذیر دیگری برای رفع استرس استفاده کنید.
 • در حین مجادله های سخت  از همدلی و قدردانی استفاده کنید تا در کنار همسر خود باشید. و مراقب تلاش های همسرتان برای بهبودی یا جلوگیری از نقض آن باشید.
 • خود و همسرتان را آرام کنید. نفس عمیق بکشید ، مکالمه را کند کنید و چند دقیقه فکر کنید تا تمام نکات مثبت برای حل مشکل در حال حاضر را بررسی کنید. احساسات خود را به اشتراک بگذارید. هرچه موثرتر بتوانید خود و یکدیگر را تسکین دهید ، حل مسئله شما می تواند مؤثرتر باشد.

شماره روشامشاور

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست