اختلاف زن و شوهر

۳ تیر ۱۴۰۰ 0
timothy-eberly-28S1UBUM7aQ-unsplash-1-1200x800.jpg

وجود اختلاف در بین افراد و به ویژه اختلاف زن و شوهر یک امر طبیعی است و نباید انتظار داشته باشیم که یک زن و مرد در زندگی مشترک مثل هم فکر کنند و یا رفتارهای آنان کاملا شبیه به هم باشد. در این مقاله به بررسی عوامل اختلاف زن و شوهر می پردازیم.

 

همسان بودن زن و شوهر

همسانی میان دو فرد، نه تنها آنان را به سوی یکدیگر جذب می‌کند بلکه پیوند و وصلت ایشان را استوار می‌سازد. به سخن دیگر، ناهمسانی میان دو همسر سرچشمه کشمکش‌های خانوادگی است. افراد مایلند همسری برگزینند که بیشتر همسانشان باشد تا همراهشان و چنانچه این قاعده به دلایلی رعایت نگردد، احتمالاً زوجین دچار ناسازگاری و در نهایت جدایی می‌شوند. انسان دانسته یا ندانسته در پی گزینش همسری است که صفاتی همگون با او داشته باشد. افراد، در تمامی سنین تمایل دارند با کسانی وصلت می‌کنند که از نظر موقعیت زناشویی همانند خودشان باشد.

 

عوامل تهدید کننده پایداری خانواده

حال آنکه همسری برگزیدیم ،چه اتفاقی رخ می دهد که این رابطه به اختلاف و جدایی منجر می شود؟

 

*اختلاف فرهنگی و طبقاتی:

در بیشتر موارد فرهنگ زن یا مرد به دلیل عدم تناسب یا تضاد، باعث به خطر انداختن بنیان خانواده می‌شود. برای مثال ناهماهنگی فرهنگی و طبقاتی زن و شوهر (مانند فرهنگ شهری در مقابل فرهنگ روستایی یا فرهنگ دو شهر متفاوت ) گاهی باعث تهدید بنیاد خانواده می‌گردد. گاهی دختر یا پسر فرهنگ و عقیده و طبقه خود را جدا و متفاوت از خانواده خود و شهری که در آن بزرگ شده‌اند نشان می‌دهند و یا اینگونه تظاهر می‌کنند. اما مدتی بعد از ازدواج این پرده کنار می‌رود و شخص به اصل خودش باز می‌گردد.

بنابراین فرهنگ خانواده و طبقه ی خانواده تاثیر مستقیم بر شخصیت فرد دارند و به هنگام ازدواج طرفین باید سطح و فرهنگ خانواده یکدیگر را به دقت بررسی کنند و در مورد آن شناخت پیدا کنند. گاهی زن و شوهر در ظاهر زیر یک سقف با یکدیگر زندگی کنند، اما روح آنها از هم فاصله دارد. زیرا اختلاف فرهنگی و فکری بین آنها در کلیه مراحل زندگی آنها تاثیر می‌گذارد و فضای روانی و عاطفی نامساعدی برای آنها به وجود می‌آورد و طرفین را از یکدیگر متنفر می‌سازد.

 

*دخالت دیگران:

تحقیقات انجام شده در ایران درباره علل طلاق، این حقیقت را نشان می‌دهد که دخالت دیگران در زندگی زوجین مانند اقوام و آشنایان، خانواده شوهر یا زن باعث به وجود آوردن اختلافات بین زن و شوهر میشود و در نهایت به طلاق و جدایی منجر می‌گردد.

شوهر یا زن مخصوصا در اوایل زندگی مشترک توسط دیگران به صورت ناشیانه راهنمایی و یا تحریک می‌گردند. گاهی اوقات اطرافیان علیرغم میلشان، در زندگی مشترک زوجین اختلاف به وجود می‌آورند. در استحکام و انحلال بنیاد خانواده، عوامل متعدد دخالت دارند و هر یک از عوامل اثرات گوناگون آنی یا تأخیری در زندگی طرفین به جای می‌گذارد.

 

 *مسائل اقتصادی و مالی:

زندگی زناشویی بر پایه ی اشتراک بنا شده است. وقتی که زندگی مشترک آغاز می‌شود یعنی اینکه زن و مرد در همه چیز با هم مشترکند. به همین دلیل به کار بردن عباراتی مانند «مال من»، «مال تو» و نظایر آن پایه اشتراک را متزلزل و به تفرقه و جدایی مبدل می‌سازد. زن و شوهر جوان، آگاه باید روی این عبارات را خط بطلان بکشند و آنها را به «مال ما»، «مسئله ما» و «مشکل ما» تبدیل کنند. ازدواج‌هایی که بر پایه انگیزه‌های مادی و ثروث زن یا شوهر پی ریزی شده باشد، بعد از مدتی از هم می‌پاشد و بنیاد خانواده را متلاشی می‌نماید.

افراد نیازهای مادی دارند که باید در حد تعادل برطرف شود، اما مسائل مادی نباید همه‌ی امور را تحت الشعاع خود قرار دهد. زندگی زناشویی نشیب و فراز زیادی دارد و زن و شوهر باید با رعایت صرفه جویی، و با برنامه ریزی صحیح مخارج زندگی مشترک خود را تنظیم و اداره نمایند.

 

*هوسرانی و ازدواج مجدد:

تنوع‌طلبی، هوسرانی و ازدواج مجدد مرد یا زن باعث از هم پاشیدگی زندگی مشترک می‌شود. مرد یا زن به فرمان احساسات خود، با زن یا مرد دیگری ارتباط برقرار می‌کنند و رابطه ی خود را با همسرشان سست می‌نمایند. در این شرایط عواملی مانند ثروت، موقعیت اجتماعی، مقام، زیبایی طرف مقابل باعث گرایش به روابطی خارج از چهارچوب خانواده یا بر قراری روابط پنهانی می‌گردد. این وضعیت موجب می‌شود روابط زن و شوهر مخدوش گردد، بنیاد خانواده سست شود و سرنوشت فرزندان به خطر افتد.

 

اختلاف زن و شوهر

*سوء تفاهم‌ها و سوء ارتباطات:

سوء تفاهم از موارد دیگر آسیب زا برای بنیان خانواده است. بنابراین هر یک از زن و شوهر به سهم خود مسئولیت دارند که از به وجود آمدن سوء تفاهم‌ها و سوء ارتباطات جلوگیری کنند و در اولین فرصت ممکن به حل و فصل آنها بپردازند. هر یک از طرفین به جای پیشداوری و محکوم کردن طرف خود در مورد مسئله‌ای که نسبت به آن مردد شده اند، بهتر است با صحبت کردن و طرح مسائله با یکدیگر مشکل را رفع کنند. گاهی یک سوء تفاهم ساده در صورت حل نشدن مانند یک گلوله برفی کوچک که به تدریج به یک بهمن بزرگ تبدیل می‌گردد، بنیان زندگی زناشویی را از متلاشی می‌سازد.

 

* انتقام گیری و بهانه جویی:

انتقام گیری، بهانه گیری و عیب جویی از مهمترین عوامل آسیب زای خانواده و روابط زن و شوهر به شمار می‌آیند . طرح مکرر «دلخوری‌ها»، نقاط ضعف و نارسایی‌ها، روابط زناشویی را تهدید و تخریب می‌کند. بنابراین به هنگام اختلاف و خطا سعی کنید تا همدیگر را عفو کنید؛ نقاط مثبت یکدیگر را ببینید و مسائل و مشکلات قدیمی را دوباره بر زبان نیاورید.اینکه آن مسائل در گذشته حل نشده اند تقصیر خود شماست و نه فقط همسرتان.

 

*سلطه گری شوهر یا زن:

گاهی شوهر یا زن در زندگی مشترک، احساس سلطه جویی و سلطه گری دارند و نظرات خود را به خانواده تحمیل می‌کنند و فضای خانواده را به یک فضای استبدادی و نامطلوب تبدیل می‌کنند در چنین فضایی شوهر یا زن مرتب به دیگران دستور می‌دهند، امر و نهی می‌کنند، اعضای خانواده را تهدید می‌کنند و یا اجازه اظهار نظر به دیگران نمی‌ دهند. این وضعیت سلامت خانواده را به خطر می‌اندازد و اعضای خانواده احساس حقارت می‌کنند.

نتیجه این وضع، سرکشی، نافرمانی و لجاجت در رفتار اعضای خانواده خواهد بود. در چنین خانواده‌ای مشارکت و مشاورت معنا ندارد و شوهر یا زن تنها تصمیم گیرنده و همه کاره است. بنابراین«مرد سالاری» یا «زن سالاری» اساس خانواده را متزلزل می‌کند و باعث ایجاد اختلافات خانوادگی شدید می شود.

ـ اشاره به نکات بالا برای یادآوری آنچه باعث اختلاف میان زن و شوهرها می شود لازم و ضروری است زیرا اکثر اوقات ما متوجه ی ریشه ی اختلافات نیستیم و یا آنها را به دست فراموشی سپرده ایم اما تا زمانی که حل نشوند،گریبان زندگیمان را در دست خواهند داشت.

 

اگر شما نیز گرفتار این مشکلات شده اید و برای رفع آن دنبال راه حل هستید ، مجموعه ی روانشناسی روشا مشاور گوش شنوای شما ، پذیرای حضور گرم شما و بهترین راهنمای شما خواهد بود.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست