رفتار مناسب با خانواده همسر

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
arthur-poulin-NhU0nUR7920-unsplash-1200x798.jpg

برقراری ارتیاط موثر با خانواده همسر

یکی از مسائل مهمی که معمولا زوج های جوان درباره ی آن می پرسند ، برقراری ارتباط با خانواده همسر شان است ، برخی نیز در مورد ضرورت آن می پرسند ، برخی در مورد حدود آن دچار مشکل هستند و برخی نیز اجازه ی برقراری ارتباط بین همسر و خانواده اش را به وی نمی دهند و غالبا ممکن است با نیت خیر مثلا حفظ کیان خانواده و پرهیز از سستی ارکان آن چنین کارهایی انجام دهند و برخی به خاطر آزردن همسرشان دست به چنین کارهایی می زنند.

ما در صدد آن هستیم که نگاه واقع بینانه تری به این مسائل داشته باشیم تا مانع بروز اشتباه و یا خطاهایی بشویم که برخی از آن ها به دلیل آشنایی نا کافی با اهمیت ارتباط با خانواده همسر یا خانواده خویش ، مرتکب آن می شوند.

 

فواید و آثار ارتباط با خانواده همسر

همسر ما در خانواده ای پرورش یافته است که پدر و مادر برای او زحمات زیادی را متحمل شده اند ، پدر و مادر ها عشق و علاقه ی خاصی نسبت به فرزندان خود دارند و خواهان دیدارشان هستند و می خواهند آنان را یاری نمایند و زندگی به دور از فرزندانشان برایشان سخت است.دیدار فرزندان با خانواده و همراه بودن همسر وی در این دیدارها بسیار سودمند است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 

ـ حفظ بهداشت روانی

همسرانی که پس از ازدواج با خانواده همسر خود رفت و آمد می کنند سلامت روانی یکدیگر را تا حدودی تضمین می کنند.زمانی که به دیدار خانواده همسر خود می روید ، او به صحبت و معاشرت با خانواده اش می پردازد و احساس بهتری را تجربه می نماید و این گونه نسبت به شما نیز احساس خوشایند تری پیدا می کند ، زیرا سلامت روان او را در الویت قرار داده اید.

 

ـ وجود تنوع در زندگی

دید و بازدید های خانوادگی ، سبب تنوع در زندگی می شود و خانواده را از حالت خمودگی و یکنواختی در می آورد و پویایی و تحرک را به ارمغان می آورد.

 

ـ رشد و بالندگی

اگر خانواده ها به دید و بازدید نروند ، خود و فرزندان ان ها به رشد اجتماعی مطلوب آن طور که لازم است دسترسی پیدا نمی کنند ، آن ها در همین جمع ها نقش میهمان و میزبان را به خوبی فرا می گیرند و اگر مشکلاتی برای پدر و مادر ایجاد شده که خود قادر به حل آن نیستند از راهنمایی و کمک خویشاوندان استفاده می کنند و این نیز تمرین دیگری برای مشورت گرفتن فرزندان در زمینه های گوناگون می شود.

 

ـ برخورداری از حمایت های فکری خویشاوندان

برای یافتن مسیر درست در زندگی نیازمند به توسعه ی ارتباط هستیم تا از هر فردی دانشی فرا بگیریم و از هر دارنده ی تجربه ای ، بهره بگیریم و به غنی سازی تجارب خود بپردازیم .در این راستا خویشاوندان و بستگان همسر ما نیز می توانند نقش های موثری را ایفا نمایند.هرکس بتواند با دیکران روابط گسترده تری برفرار کند و با خویشاوندان بیشتری رفت و آمد کند بهتر می تواند از راهنمایی و اندیشه ی دیگران بهره ی لازم را ببرد.

 

ـ سبکباری

اعضای خانواده نقش سبکباری را ایفا می کنند ، یعنی هرکس باری را از دوش دیگری برمی دارد. این امر می تواند در رابطه با خانواده همسر نیز مصداق پیدا کند ، یعنی عروس و داماد جوان می توانند به خانواده همسر خویش یاری رسانند.

 

ـ امنیت خاطر

وقتی که دختر و پسری به همراه همسر و فرزندان خویش به دیدار والدین خود می روند در چهره والدین آنها شادی و هیجان موج می زند ، زیرا آنان مشتاق دیدار فرزندان خویش هستند. وقتی که دختر و یا پسر خانواده ای به همراه همسر خویش به دیدار والدین خود می روند احساس آرامش می کنند و پدر- مادر او نیز وقتی که وی را در حمایت همسر خویش می بینند، آرامش را در وجود خود احساس می کنند.این امر به ویژه در مورد دختران از اهمیت بیشتری برخوردار است ، زیرا خانواده ی دختر اغلب بیشتر نگران سلامت و کیفیت زندگی فرزندشان هستند.

 

خانواده همسر

ـ بهره مندی از تجربه بزرگترها

برخی از همسران جوان به این دلیل با خانواده همسر خویش رفت و آمد ندارند که احساس می کنند والدین همسرشان در کار آن ها دخالت می کنند که متاسفانه برخی از آنان تفاوتی بین دخالت و راهنمایی قائل نمی شوند و حال آنکه بین این دو تفاوت بسیاری وجود دارد.در دخالت کردن ، والدین به فرزند خود اجازه ی فکر کردن ، اظهار نظر و یا اعتراض نمی دهند و در مورد راهنمایی باید یاد آور شد که مراد از آن هدایت و نمایاندن راه است. والدین در هنگام راهنمایی فرزند و همسر ، او را مختار می گذارند که از این شیوه ای که همراه با استدلال بیان کرده اند بهره بگیرند و یا آن سفارش را بکار نگیرند.

 

ـ ایجاد تعادل در خانواده

گاه در مسیر زندگانی خویش با مشکلاتی رو به رو می شویم ، به ویژه اگر ابتدای زندگی باشیم و تجربه ی مان بسیار اندک .از سویی دوست داریم مستقل باشیم و در تمامی امور خود تصمیم بگیریم و حال ممکن است ساز و کارهای لازم را نداشته باشیم.گاه نا بسامانی ها و بروز مشکلات تعادل زندگی ما را برهم می زند ، باید دانست که آنچه به زندگی همسران جوان تعادل می بخشد حضور در خانواده ای مهربان و صادق است تا با راهنمایی زندگی را به تعادل برسانند.

 

تعادل در ارتباطات خانوادگی

مسلما انجام هر کاری در حد تعادل ، مطلوب و سودمند است.در روان شناسی رفتار مطلوب ، رفتاری متعادل است و افراط و تفریط در آن نشانه ی وجود اختلال و فاصله داشتن از رفتار طبیعی است.نگه داشتن حد تعادل در مورد رفت و آمد با بستگان و خانواده نیز مصداق دارد.اگر رفت و آمد با آنان بسیار کم باشد موجب اعتراض آنان و نیز سبب ملال و دل تنگی همسرمان می شود و افراط در رفت و آمدها هم موجب بروز مشکلات خاصی مانند : خستگی ها ، نداشتن فرصت کافی برای رسیدگی به مسائل زندگی ، کاهش میزان احترام و حرمت را به دنبال دارد.

 

توصیه های عملی به خانواده ها و بستگان همسر

*برای آنان همچون خانواده ی خود ارزش و احترام قائل شویم.

*به برقراری رابطه ای عادلانه و متوازن با خانواده خود و خانواد همسر اقدام نماییم.

*هنگامی که مراسم میهمانی برگزار می شود، از بستگان دو طرف به یک میزان پذیرایی کنیم.

*با مهربانی با خانواده همسر خواسته ی خود از او را نیز در ارتباط با خانواده ی خود عملا نشان دهیم.

و ….

 

بنابراین سعی نماییم طراوت خانواده ی خود را در پرتو ارتباط های صمیمانه با خانواده ی خود و همسر همواره حفظ نماییم تا از آرامش خیال بهره ببریم.

همچنین شما می توانید سوالات بیشتر خود را در زمینه های زیر از مشاوران ما بپرسید :

ـ ارتباط میان همسران / چگونگی برخورد خانواده عروس با داماد / ارتباط داماد با خانواده عروس / داماد سرخانه / ارتباط عروس با خانواده داماد / چگونگی برخورد خانواده داماد با عروس و ……..

منتظر شنیدن صدای پر مهر و با طراوت شما در روشا مشاور هستیم.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست