مشاوره پیش از ازدواج

۳ تیر ۱۴۰۰ 1
marisa-morton-h-dR-XFJXis-unsplash-1200x800.jpg

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج برای داشتن یک زندگی خانوادگی سالم و پرانرژی و ساختن یک رابطه متعهدانه بسیار زیاد است. مسائل زیادی وجود دارد که زوجین باید قبل از ازدواج به آن بپردازند، رابطه قبل از ازدواج، صحبت های قبل از ازدواج و حتی تست های روانشناسی قبل از ازدواج از جمله موارد مهمی است که پرداختن به آن ضروری به نظر می رسد.

همانطور که در دیگر مقالات سایت روشا مشاور در مورد مبحث ازدواج نکاتی را بیان نمودیم ، می دانیم ازدواج مقوله ای فرهنگی و اجتماعی است که به رقم ثبات زیادی که همواره بر نفس آن حاکم بوده ، بسیار تحت تأثیر شرایط حاکم بر جامعه ی جدید قرار گرفته است . بنابراین ایجاد تحول در آن با توجه به شرایط و مقتضیات زمان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است . اما آنچه ازدواج درجهان معاصر را متفاوت از گذشته ساخته ، دامنه ی تحولات در ازدواج است که در نتیجه تغییرات بسیار در ساختارهای اجتماعی و فرهنگی اتفاق افتاده است. تردیدی وجود ندارد که ساختارهای اجتماعی جدید ، شرایط و ضرورت های جدیدی را برای ازدواج رقم زده و موجب بروز تمایز آشکاری میان شیوه ها و ساختارهای ازدواج در جامعه سنتی و جدید شده است.

نگرش و دیدگاه های حاکم نسبت به «ازدواج» به عنوان یک «واقعیـت اجتمـاعی»، تحـت تـاثیر فرهنـگ و نقش و موقعیتی است که در آن به سر میبریم.

 

مشاوره پیش از ازدواج

 

ـ چرا باید ازدواج کرد؟

ـ به راستی در اجتماع امروز، ازدواج امری ضروری است؟

 

مزیت های ازدواج از دیدگاه جامعه

برخورداری از سکون و آرامش

نیاز انسان ها به کانون آرامش، با اهمیت تر از نیاز جنسی است. همسر شایسته در پیش آمدهای زندگی، راه وصول به آرامش و سعادت را هموارتر میکند. یکی از بناهای پر اهمیت اجتماع، ازدواج و تشکیل خانواده است در این واحد اولیه اجتماعی سنگ بنای تعلیم و تربیت نهاده میشود و انسان در عرصه ازدواج به آرامش و تکامل میرسد.

 

حفظ نوع بشر

ازدواج وسیله ای برای تولید و بقای نسل در انسان و حیوان است. بقای نسل انسان و اجتماع مدنی با ازدواج امکان پذیر می باشد و بر خلاف آن ، روی آوردن به زنا و فساد نابود کننده ی راه بقای نسل می باشد ، با رواج راههای نامشروع ، رغبت به نکاح کم میشود ، جاذبه اش از بین رفته ، فقط بار تامین مسکن و نفقه و به دنیا آوردن اولاد و تربیت آنان، باقی میماند. در نتیجه، آسان ترین راههای اشباع غرایز که نامشروع است، رایج میشود و هدف بقای نسل، رنگ میبازد.

 

داشتن فرزندان

یکی از خواسته های غریزی انسان، نیاز فطری به پدر و مادر شدن شمرده می شود، و پاسخ به این خواسته با ازدواج و داشتن فرزند تامین میشود؛ البته اصل تولید و تکثیر، از راههای غیر مشروع نیز ممکن است ، ولی در سایه ازدواج، نسلی دارای اصل و نسب پدید می آید.

 

ارضای غریزه جنسی

غریزه ی جنسی، نیرویی است که در زن و مرد قرار داده شده و ازدواج وسیله ای مجاز برای ارضای نیروی شهوت و پاسخی به این غریزه خدادادی است ، غریزه جنسی در زن و مرد، دوره محدودی دارد و اگر غرض از ازدواج فقط از این جهت باشد، باید زوجین هنگام ناتوانی جنسی، یکدیگر را رها کنند یا زن و مردی که توانایی جنسی خویش را از دست داده اند، هیچ گاه پیمان زناشویی نبندند.

 

بازداشتن از گناه

یکی از آثار ازدواج برای زن و مرد، ایجاد زمینه تقوا و دوری از گناهان است .با اشباع غریزه جنسی در زن و مرد، زمینه گناهان شهوت انگیز از میان میرود. ازدواج، زمینه گناهان دیگر را نیز از بین میبرد؛ زیرا پذیرفتن مسئولیت تامین و تربیت اولاد، انسان را به استفاده بهینه از عمر وا میدارد و برای گناه و معاشرتهای گمراه کننده جایی باقی نمیماند.

 

مشاوره پیش از ازدواج

 

در تعریف دیگر، ازدواج به عنوان یک نهاد و کانون اجتماعی مهم از سه منبع قانون، عقاید اجتماعی و اعتقادات مذهبی بوده و مبتنی بر شش نکته است:

1 -ازدواج یک انتخاب شخصی آزاد است که بر پایۀ عشق استوار میگردد.

2 بلوغ و استقلال یک نیاز مسلم برای اقدام به ازدواج است.

3 -ازدواج، ارتباطی بین دو جنس مخالف است.

4 -در یک زندگی مشترک، مرد سرپرست بوده، تأمین معاش و محافظت از خانواده را بر عهده دارد والبته در جوامع امروزی زنان زیادی هستند که سرپرست خانوارند و پا به پای مردان در عرصه ی اجتماعی شاغلند و فعالیت دارند.

5 -وفاداری جنسی و تک همسری، انتظارات یک ازدواج میباشند.

6 -ازدواج به طور طبیعی با تولد فرزندان همراه است.

 

ازدواج در سنین بالا

تأخیر در وقوع ازدواج به لحاظ اجتماعی، جامعه را با یک بحـران روبـه رو خواهـد کـرد . سـیل جوان مجرد که عمدتاً هدف اقتصادی ندارد مانع از پیشرفت اقتصادی یک جامعه می شـود. جـوان مجرد به سرعت تحت تأثیر تهاجمات فرهنگی قرار می گیرد و به لحاظ فرهنگی در جامعه تأثیرات منفی خواهد گذاشت. افرادی که به طـور انفـرادی زنـدگی مـی کننـد در مجمـوع اثـر کمتـری در مشارکت های مفیـد اجتمـاعی دارنـد.

هنگـامی کـه ازدواج بـه تعویـق مـی افتـد سـطح توقعـات و انتظارات ناشی از افزایش سن و سخت تر شـدن مـلاک هـای ازدواج باعـث خواهـد شـد کـه فـرد شانس کمتری برای ازدواج پیدا کند. از طـرف دیگـر پـایین بـودن میـزان ازدواج در حـال حاضـر موجب کم شدن میزان زاد و ولـد و کـاهش بـی رویـه ی جمعیـت، همچنـین بـی تناسـب شـدن هـرم جمعیتی در سالهای آینده خواهد شد.

مشاوره پیش از ازدواج

حال با توجه به توضیحات بالا متوجه ی ضرورت امر ازدواج و مزایای آن شده ایم که با توجه به آن ، تصمیمی را اتخاذ کنیم که نفع خودمان و جامعه را در برگیرد.

همانطور که می دانید یک ازدواج موفق ازدواجی است که قبل از شروع آن به تمامی آنچه باید بدانیم فکر کرده باشیم و اطلاعات خود را در مورد هر کدام از مثال های بالا تکمیل کرده باشیم. برای مثال وقتی صحبت از کیفیت رابطه ی جنسی می شود ما باید خواسته ها و تمایلات طرف مقابل را بدانیم تا بتوانیم او را راضی نگه داشته و رضایت خودمان را نیز بالا ببریم.

برای درک بهتر این موضوعات می توانید از یک متخصص در این زمینه راهنمایی بیشتر بخواهید و نیازها و خواسته و تمایلات خود را با او در میان بگذارید تا بتواند به شما در انتخاب شریک زندگیتان و مصمم کردن انتخابتان کمک نماید.

روانشناسان مجموعه ی روشا مشاور در هر لحظه از مراحل زندگی شما مانند : انتخاب رشته ی تحصیلی ، انتخاب بهترین شغل با توجه به شخصیتتان ، تصمیم گیری برای ازدواج و حتی سبک فرزند پروری می توانند در کنارتان حضوری مستمر داشته باشند.

 

برای مشاوره تلفنی پیش از ازدواج و یا مشاوره حضوری پیش از ازدواج میزبان شما هستیم.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

1 دیدگاه

  • Rosha

    ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۵:۱۴

    با سلام
    دوست عزیز تمرکز مقاله بیشتر بر بعد روانی ازدواج هستش نه موضوعی که مدنظر شماست

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست