معیارهای انتخاب همسر

۲ تیر ۱۴۰۰ 0
wife38497.jpg

یکی از انتخاب های مهمی که ما در طول زندگی خود انجام می دهیم انتخاب همسر است . انتخاب همسر بسیار پر اهمیت است و کسانی که انتخاب مناسبی در این زمینه ندارند در زندگی مشترک خود دچار بحران خواهند شد. ما در این مقاله نکاتی را در خصوص انتخاب همسر بیان می کنیم که می تواند برای شما مفید باشد و همچنین در صورت نیاز به مشاوره ازدواج می توانید با روشا مشاور تماس بگیرید.

 

تاثیر میزان شباهت ها در ازدواج

ـ در ازدواج ، مشابه ها یکدیگر را جذب میکنند یا متضادها؟

وجود شباهت برای داشتن ازدواجی موفق دارای اهمیت بسیار است‎.

بیشتر از هشتاد سال است که دانشمندان سراسر دنیا به شیوه های گوناگون تحقیق می کنند که چرا برخی از مردم در ازدواج و روابط زناشویی شان خرسندتر از دیگران هستند. اینکه چرا بعضی از ازدواج ها دوامی ندارند و برخی برای زمان طولانی ثابت و پایدارند. آنچه محققان و کارشناسان به آن دست یافته اند یک اصل ساده است.زن و شوهرهایی که خوشبخت هستند و روابط نسبتا پایداری دارند به لحاظ پیشینه ی خانوادگی، موقعیت اجتماعی، سطح تحصیلات و نیز وضعیت سلامت، علایق و سرگرمی ها و زمینه های متعدد دیگر به یکدیگر شبیه تر از کسانی هستند که در رابطه ای خالی از احساس خوشبختی به سر می برند. اینکه تضادهای روحی زوجین بتواند اثر مفیدی در یک رابطه داشته باشند به اثبات نرسیده است. آنچه به طور واضح دارای اهمیت است میزان شباهت هاست. البته یک اصل مهم و اصولی در این میان وجود دارد و این است : ” همزیستی به هر نوع که باشد به گذشت و سازگاری نیازمند است.” این یک اصل اصولی است که بدون آن نمی توان در انتظار آرامش و خوشبختی در ازدواج و زندگی مشترک بود.

 

گذشت و سازگاری دو مفهوم ساده اما بسیار عمیق !

وجود اشتراک در ازدواج

مسلما میزان اشتراکات دو طرف موجب کاهش زیان های ناشی از اصطکاک افکار می شود. وقتی زن و مرد با هدفی مشترک یکدیگر را انتخاب کنند دیگر مجبور نیستند برای هر موضوعی به بحث و مجادله بپردازند.

 

وجود شباهت ها در ازدواج و مزایای آن

وجود شباهت یک نوع احساس خوشایند و مطبوع را برای افراد ایجاد می کند.. وقتی علایق مشترک بین شما و شریک زندگی تان برقرار باشد نوعی موازنه ی درونی ایجاد می شود که در اصطلاح علم پژوهش به آن “تعادل شناختی” می گویند. ولی مثلا اگر همسرتان نتواند همنشینی و صحبت با بهترین دوستتان را تحمل کند، ترکیب و آرایش این پیوند ازدواج، به طور تدریجی شکلی ناموزون پیدا می کند و شما را مجبور می کند تا برای جبران این عدم تعادل، به تغییر نظر همسرتان فکر کنید و یا به دوستتان کمتر اهمیت دهید که این دو راه برای هر دو شما دشوار است. در نهایت این نوعی احساس عدم تعادل ایجاد میکند که آزار دهنده است در حالیکه شباهت نگرش و دیدگاه و احساس زوجین، نوعی حس امنیت خاطر را به ارمغان می آورد که می تواند از معیارهای مهم برای ازدواج موفق و ماندگار باشد.

 

یافتن شریک مناسب برای زندگی

بنابراین چنانچه به این درک برسیم که وجود شباهت برای داشتن ازدواجی موفق دارای اهمیت بسیار است شاید در ابتدا اینطور تصور شود که یافتن شریک زندگی مناسب کار سختی نیست. اما باید اینطور گفت که این یک اصل ساده است که به اجرا درآوردن آن اصلا ساده و راحت نیست. چون موضوع این است که باید به ارزیابی این موضوع پرداخت که کدام ویژگی ها برای جور بودن و مناسب بودن دو طرف تعیین کننده است.اینکه کسی پیتزا را بیشتر دوست دارد یا قرمه سبزی یا اینکه ورزش می کند یا نه، خیلی زود روشن می شود و برای فهم این موارد نیازی به مشاور و کارشناس نیست. ولی ممکن است اینکه عقاید در مورد چگونگی یک رابطه خوب، دارای تفاوت هایی باشد که شاید آن را زمانی بفهمیم که تلاش مستمری در این زمینه داشته باشیم.

همزیستی به هر نوع که باشد به گذشت و سازگاری نیازمند است.

انتخاب همسر

 

در گزینش همسر، چه چیز از نظر مردان و زنان اهمیت ویژه دارد؟

هنگامی که از مردان و زنان سوال می کنیم که وجود چه چیز در یک شریک زندگی به طور بالقوه اهمیت دارد، در می یابیم که پیش از هر چیز مفاهیم اخلاقی مورد نظر آن ها بوده است.

پژوهش گران گسترده ترین پژوهش انجام شده مربوط به گزینش همسر را، با همکاری یک برنامه همسریابی اینترنتی در اکتبر2018  انجام دادند که در آن 22 هزار نفر از زنان و مردان در مقاطع سنی مختلف در رابطه با تصورشان از یک شریک زندگی ایده ال سخن گفتند. نتیجه به دست آمده به این صورت بود که مردان و زنان از این ویژگیها به عنوان مهمترین ها یاد کردند…دلسوزی، مهربانی، احساس مسئولیت، نظافت و آراستگی، مهرورزی، قابلیت اعتماد، وفاداری و صداقت

 

لزوماً دو انسان سالم رابطه سالم باهم نخواهند داشت مثل دو مسافر که به دو مقصد متفاوت می روند ولی سوار یک ماشین اند.

 

مراحل انتخاب همسر

مرحله اول:

بررسی معیارهای ظاهری غیرقابل پرسش؛ مانند زیبایی ظاهری (این امر نسبی است).

نکته: هیچ معیاری نباید به خاطر معیار دیگری فدا شود و ظاهر برای همه افراد اهمیت دارد.

 

مرحله دوم:

بررسی معیارهای غیرظاهری و قابل پرسش

مثل: تحصیلات، مذهب، سطح فرهنگی خانواده (اطلاعات بیوگرافی)

 

مرحله سوم:

شناخت متقابل- هدف، شناخت لایه های پنهانی شخصیت است براساس زمان و تجربه و تعاملات استاندارد دوره آشنایی (٣ الى ۶ ماه) ٣ ماه برای کسانى که شخصیت وابسته دارند و یا در فرهنگ های بسته تری هستند.

نکته: در این مرحله باید خانواده در جریان باشند اما ارتباط زیادی نداشته باشند (کنترل از راه دور).

 

مرحله چهارم:

بررسی معیارهای حقیقی خوشبختی. شروع مشاوره ازدواج در این مرحله است.

 

در این مقاله تلاش کرده ایم نکاتی کوچک و در عین حال مهم در مورد معیارهای انتخاب همسر را برای شما عزیزان بازگو کنیم.همان طور که می دانید ازدواج مقوله ی بسیار مهمی می باشد و صرفا با مطالعه ی چندین کتاب یا مقاله نمی توان تصمیم به ازدواج گرفت،حال برای راهنمایی بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران مرکز روشا مشاور تماس حاصل نموده یا به صورت آنلاین زمان ملاقات حضوری خود را رزرو نمایید.

فاصله ی شما با خوشبختی بسیار اندک است.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست