اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
david-veksler-aHXfKwxOxUw-unsplash-1200x800.jpg

همانند تمامی انواع اعتیاد، اعتیاد به اینترنت نیز با علایمی همچون ، اضطراب ،افسردگی،کج خلقی ، بی قراری ، تفکر های وسواسی ،کناره گیری، اختلال عاطفی و از همگسستگی روابط اجتماعی همراه است.

مزایا و معایب استفاده از اینترنت

در عصر حاضر، که به عنوان عصر ارتباطات و اطلاعات شناخته میشود ،اینترنت در تمام جنبه های زندگی انسانی نفوذ کرده است.

استفاده از اینترنت دارای مزایایی است از جمله ، اثرات اقتصادی : کاهش هزینه های تردد شهری ،افزایش سرمایه گذاری در نتیجه گسترش ارتباط جهانی. اثرات اجتماعی: کاهش زمان اتلاف شده.انجمن های شهری ،فرهنگی مذهبی و اثرات فرهنگی: شامل آموزش مجازی ،کتابخانه ها دیجیتالی و غیره.

با این حال درکنار مزایایی که گفته شد استفاده از اینترنت معایبی نیز دارد از جمله :اتلاف وقت کاربران ،قدرت ابتکار و خلاقیت و کنجکاوی افراد را محدود می سازد ،اوقات فراغت افراد را به خود اختصاص می دهد،کاهش زمان مطالعه ، افزایش بی خوابی . مشکلات جسمانی مانند کاهش حرکت ، مشکلات بینایی،عوارض مفصلی و عضلانی ، مشکلات دوران بارداری ، مشکلات پوستی ، مشکلات تنفسی، احساس ضعف و خستگی.

 

آیا اعتیاد به اینترنت نشانه ای از بیماری های روانی است؟

اعتیاد به اینترنت ممکن است صرفاً نشانه یا نمودی از بیماری های روانی دیگر . باشد؛ یعنی ممکن است این اعتیاد رفتاری، تحت تأثیر پریشانی های روانی دیگر شکل بگیرد. افزایش روز افزون استفاده از اینترنت، در کنار منافع وسیعی که به همراه آورده است، به چالش های جدیدی نیز منجر شده است؛ به طوری که طبق بررسی های روان شناختی، گزارش های روز افزونی مربوط به پیامدهای منفی استفاده مشکل زا از اینترنت مطرح شده است.

 

پیامدهای استفاده مداوم از اینترنت و فضای مجازی

از جمله ی این پیامدها، مشکلات در زمینه سلامت جسمانی شامل : تار شدن دید، اختلال خواب، انواع سردردهای میگرنی و عصبی، کمبود اشتها، مشکلات در مدیریت زمان، بروز عواطف منفی شامل افسردگی، نارسایی هیجانی، تنهایی و غم و غربت و از خود بیگانگی، اختلال در عملکرد روزانه و کاهش ارتباطات بین خانوادگی است.

 

ملاک تشخیصی برای اعتیاد به اینترنت

ـ حداقل 6 مورد یا بیشتر از نشانه های زیر بایستی وجود داشته باشد.

ـ اشتغال ذهنی نسبت به فعالیت های مرتبط با اینترنت
ـ شکست مکرر برای کاهش دادن مدت زمان استفاده ازاینترنت
ـ افزایش قابل توجه زمان استفاده از اینترنت برای رسیدن به رضایت بیشتر

 

ـ و یا هرکدام از موارد آشکار زیر رخ دهد:

خلق آشفته ،اضطراب ، بی قراری و احساس بی حوصلگی بعد از چند روز استفاده نکردن از اینترنت
ـ استفاده از اینترنت برای رهایی از علائم ترک آن
ـ استفاده از اینترنت بیش از آنچه که فرد قصد استفاده از آن را دارد.
ـتلاش ناموفق در کم کردن مدت زمان استفاده از اینترنت
ـ ترک محیط اینترنت بعد از صرف زمان زیادی در آن
ـ تلاش مضاعف برای دسترسی به اینترنت

استفاده زیاد و مداوم از اینترنت با وجود اینکه خود فرد احساس نیاز برای انجام آن آگاه است و استفاده از آن با بروز مشکلات مکرر جسمانی و روانی همراه است که خود این مشکلات موجب تشدید استفاده از اینترنت میشوند.

 

مشکلات مربوط به استفاده مکرر از اینترنت

این مشکلات به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند :

ـ نوع اول کلی یا فراگیر است و طبق نظر یانگ شامل مواردی می باشد که با مسائل جنسی مرتبط است مانند اعتیاد به هرزه نگاری”پورنوگرافی” اعتیاد به موضعات جنسی در اینترنت* شرکت در فعالیتهایی که با مسائل جنسی مرتبط است از طریق شرکت در اتاقهای گپ.
ـ نوع بعدی اعتیادی است که جنبه روابط دو طرفی دارد مانند : شرکت در اتاقهای گفت وگو ، چک کردن ایمیل و بازی کردن از طریق اینترنت و سایتهای دوست یابی.
ـ در آخر نوع اعتیادی است که ماهیت مالی دارد ، مانند حراج و مزایده اینترنتی ، خرید و فروش اینترنتی ، قمار بازی اینترنتی و بورس بازی اینترنتی.

ارتباط زیاد مجازی ممکن است سلامت روانی اجتماعی را در نوجوانان کاهش دهد.

اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت و تغییر سبک زندگی جنسی

پیشرفت و فناوری اطلاعات و استفاده از اینترنت سبک زندگی انسان ازجمله سبک زندگی جنسی آنها را تغییر داده است .مفاهیم پیچیده جنسی به سادگی دردسترس قرار گرفته و علی رغم دغدغه های جدی در مورد معایب و مزایای پورنوگرافی ، استفاده بیش از حد پورنوگرافی را می توان به راحتی در آنچه مردم معمولا در اینترنت جستجو میکنند مشاهده کرد.

براساس یک مطالعه ،تماس زودهنگام با پورنوگرافی (زیر 14 سال) بیشتر با اعمال جنسی منحرفانه و به خصوص تجاوز در ارتباط است. بیش از یک سوم آزارگران جنسی و متجاوزان جنسی کودکان ،در مطالعات انجام شده ادعا کرده اند که درمعرض پورنو بودن آنهارا به این کار واداشته است.

دریک مطالعه دیگر از متجاوزان به کودکان 77 درصد از کسانی که به پسران تجاوز کرده بودند و 87درصد متجاوزین دختران ، به استفاده همیشگی از پورنوگرافی اعتراف کرده اند.پورنوگرافی علاوه بر اینکه متجاوزان را تحریک می کند طیف متنوعی از راه های متفاوت آزار کودکان را نیز نشان می دهد.

تغییر مفهوم و هدف اصلی رابطه جنسی،تغییر ذائقه جنسی،انحرافات جنسی،اعتیاد جنسی،مشکلات روانی و جسمی دراثر خودارضایی های مکرر،انزوا و تنهایی و آثار سوء برهویت کودکان و یکی از مهمترین آنها تغییر نگرش به زن است که می توان این هارا از عمده ترین معایب پورنوگرافی برشمرد.

دو سوم مردانی که در مطالعات در معرض پورنو بوده اند بعد ازتماشای آن به طور فزاینده ای تمایل به رابطه جنسی خشونت آمیز با زنان را از خود نشان داده اند.تماشای مداوم اینگونه فیلم ها باعث پذیرش انواع انحرافات جنسی به عنوان رفتارجنسی عادی و نرمال می شود.

تماشای مداوم اینگونه فیلم هاباعث پذیرش انواع انحرافات جنسی به عنوان رفتارجنسی عادی و نرمال می شود.

اعتیاد اینترنتی مبحثی مهم و رو به افزایش

یافته های پژوهش حاضر نشانگر آن است که درحالی که اعتیاد اینترنتی و پورنوگرافی اینترنتی جز مسائل گسترده و روبه افزایش جهان می باشند و خانواده ها و جامعه را درگیر کرده است کمتر به جنبه های مختلف آن پرداخته شده است و از آنجایی که تعداد رسانه ها وشبکات اجتماعی در فضای مجازی روبه گسترش است کاربرانی که استفاده بیش از اندازه از اینترنت و پورنوگرافی اینترنتی دارند، رو به افزایش است.

حال برای کمک و راهنمایی بیشتر در این زمینه ی مهم و کنترل آن ،با متخصصین مرکز روانشناسی روشا مشاور تماس گرفته و یا وقت ملاقات خود را به صورت اینترنتی رزرو نمایید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست