مواد مخدر و محرک

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
ander-burdain-H98jBUACm14-unsplash-1200x800.jpg

مواد مخدر چیست ؟

به هر ماده ای که موجب تغییر در کارکرد طبیعی مغز شود ، ماده ی مخدر (Narcotic) می گویند . این تغییرات می تواند به صورت تغییر در خواب، اشتها، یا به صورت هیجان ، افسردگی ، رفتار نا بهنجار , عصبانیت یا اختلال در قضاوت و شعور خود را نشان دهد.

به بیانی دیگر هر چیزی به غیر از غذا ، که به منظور تغییر عملکرد بدن و روان استفاده شود ماده مخدر نام دارد . از آنجا که همین مواد می توانند خلق و روحیات مصرف کننده را تغییر دهند می توان به آن ها روان گردان نیزگفت یعنی موادی که باعث تغییر و ایجاد حالات خاص در نحوه ی تفکر ، احساس و اعمال فرد می شوند.

با توجه به تعاریف بالا تفاوت چندانی میان مواد مختلف وجود ندارد زیرا در صورت مصرف هر کدام از این مواد فرد از حالت طبیعی و نرمال جسمی و روانی خارج شده و در بسیاری از مواقع کنترلی روی اعمال خود ندارد.

 

آشنایی با انواع مواد مخدر

ـ الکل : (هم طبیعی و هم صناعی)

ـ مشتقات طبیعی : حشیش ، تریاک وشیره

ـ فراورده های نیمه صناعی : هرویین، کراک

ـ فراورده های صناعی : مورفین – کدیین – متادون – لام – دمپریدیناکسی کودون – دیفنوکسیلات ترامادولبوپرنورفین و …

 

الکل چیست؟

الکل خالص، مایعی شفاف است و معمولا دارای 96 تا 97 درجه الکل خالص است. به این معنی که در 100% حجم آن، 97% حجم الکل و 3 حجم ، آب و دیگرناخالصی ها وجود دارد. الکل اتانول از دیر زمانی شناخته شده و در طبیعت تقریبا در همه جا یافت می شود. در بسیاری از انواع تخمیرها همیشه مقداری از این الکل به وجود می آید و مقدار کمی از آن نیز در آبهای طبیعی و معدنی یافت می شود. برای تهیه الکل از شیوه های تخمیر مواد نشاسته ای و قندی ، یا از شیوه های سنتز و مصنوعی استفاده می کنند.

 

حشیش چیست؟

یکی از مواد مخدری که از زمانهای بسیار دور تا به امروز به منظور خروج از حالت تعادل طبیعی مورد استفاده بشر بوده و هست، حشیش میباشد. این ماده، از درختچه ای به نام شاهدانه و یا کانابیس به دست می آید. موادی که از قسمتهای مختلف این گیاه به دست می آید، نامهای مختلفی دارند؛ مثل بنگ ، حشیش، گرس، علف یا ماریجوانا که بسته به مقدار THc موجود در آنها از قدرت کمتر و یا بیشتری برخوردار هستند .

THCیا تترا هیدرو کانابینول ، ماده اصلی این خانواده است که مقدار آن درقسمتهای مختلف گیاه متفاوت است.

 

تریاک چیست؟

تریاک در مقایسه با مواد مخدر دیگر، خام ترین و کم تاثیرترین ماده به شمار می آید. تریاک مایعی است شیر مانند که از گیاه کال خشخاش بدست می آید. زمانی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد سخت شده و به ماده ای قهوه ای سوخته و یا سیاه رنگی تبدیل میشود. شکل سخت شده آن معمولا تدخین میشود اما به طور خوراکی هم میتوان از آن استفاده کرد.

 

کراک چیست؟

کراک یک ماده مخدر است که خواستگاه نوع اصل آن آمریکای جنوبی و لاتین است و از تغییراتی که بر روی برگ گیاه کوک که کوکایین از آن استحصال می شود به دست می آید. در این فرایند ماده ای به نام کراک بدست می آید که قوی تر و سریع الاثرتر از کوکایین است و در دسته مواد مخدر انرژی زا قرار میگیرد.

 

مواد مخدر

هروئین چیست؟

آن گونه که تاریخ و پنل مصرف مواد مخدر در جهان نشان میدهد ، یکی از قویترین مواد مخدر که توانست در تخریب و ویرانی شهر وجودی انسان و گسترش پدیده اعتیاد در سطحی وسیع عمل کند هرویین است. نام هرویین از واژه یونانی هیرو Hiro به معنی قهرمان گرفته شده است . در این فرایند از یک کیلوگرم مرفین حدود 900 گرم هرویین به دست می آمد که به آن دی استیل مرفین نیزگفته میشود. هرویین برای اولین بار به عنوان داروی ترک اعتیاد به تریاک پا به عرصه وجود گذاشت .

 

مورفین چیست؟

در سال 1804 م. اولین الکالوئید تریاک – که شناخته شد – مورفین (morphine)نامگذاری کردند که از کلمه ی مورفئوس خدای رویای یونان باستان مشتق شده بود . از سال 1850م. که سرنگهای تزریق زیر جلدی به بازار آمد ، استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا کرد. مورفین از تریاک استخراج میشود و یا مستقیما از ساقه خشخاش بدست می آید و به صورت پودری کریستالی به رنگ قهوه ای روشن و یا سفید می باشد .

 

کدئین چیست؟

کدئین به عنوان یک مخدر آگونیست که اغلب بصورت کریستال های سفید رنگ مشاهده میشود و به عنوان یک آرام کننده و ضد درد جزو مواد نارکوتیک و از مشتقات تریاک به شمار میرود.

 

متادون چیست ؟

متادون اولین بار در زمان جنگ جهانی دوم در کشور آلمان ساخته شد. زمانی که عرضه ی تریاک در اروپا به دلیل آغاز جنگ جهانی دوم متوقف شد مصرف کنندگان تریاک دراروپا و خصوصا در آلمان که تعدادشان کم نبود با مشکل جدی مواجه شدند. در میان مصرف کنندگان آلمانی ، مقامات عالی رتبه نظامی نیز از جمله هرمانگورینگ (جانشین هیتلر) به چشم میخوردند. شیمی دانان و شرکتهای داروسازی آلمان به سفارش مسئولین کشور ماده مخدر مصنوعی جدیدی تولید کردندکه به خشخاش متکی نبود. شیمیدانان موفق به تولید دارویی شدند که نه تنها مؤثر بود بلکه ماندگاری آن نیزدر بدن بیشتر از سایرمواد مخدر بود که آن ماده متادون نام داشت.

 

ترامادول چیست؟

داروئی ضد درد با اثر مرکزی با نام ترامادول ، تدامول ، بایومادول ، … چند سالی است وارد فارماکوپه داروئی ایران شده است که از دسته ی داروهای مسکن مخدر یا اپوئید های مصنوعی می باشد .این دارو بر اساس همانند سازی ساختار ملوکولی نارسئین که یکی از آلکالوئید های تریاک می باشد ساخته شده است . عمده مصرف این دارو در پزشکی برای کاهش درد های مفصلی ، جراحی ، زایمان با میزان درد متوسط تا شدید است. مصرف این دارو بیش از دو هفته مجاز نمی باشد و باعث وابستگی داروئی و اعتیاد میگردد .

مواد مخدر

قرص ها و داروهای روانگردان

اعتیاد به قرص و داروهای روان گردان و شیمیایی از زمانی شروع شد که از این داروها به عنوان داروی ترک یا درمان اعتیاد به مواد مخدر سنتی نظیرتریاک و همچنین هرویین استفاده شد. در گذشته مواد مخدری که توسط معتادان مصرف می شد ، تریاک ، شیره تریاک و در نهایت هرویین بود. اما با ورود قرصها و داروهای شیمیایی و روان گردان به عنوان داروی ترک اعتیاد ، اعتیاد جدیدی تحت عنوان اعتیاد به قرص و داروهای شیمیایی و روان گردان پا به عرصه وجود گذاشت که یکی از مخرب ترین انواع اعتیاد به شمار می رود و اعتیاد به آن به مراتب وخیم تر و مخرب تر از اعتیاد به هرویین و تریاک است .

*داروهایی که در حال حاضربیشترین سوء مصرف را دارند و اعتیاد به آن ها نسبتاَ زیاد است را می توانیم به سه دسته کلی تقسیم کنیم :

بنزودیازپینها

 2ـ باربیتوراتها

 3ـ ضد افسردگیهای سه حلقه ای

خانواده بنزودیازپین ها شامل: دیازپام ، لورازپام ، اگزازپام ، پرازپام ، هالازپام ، آلپرازولام ، فلورازپام ، تمازپام ،کلونازپام و کلرودیازپوکساید.

باربیتورات ها شامل: پنتو باربیتال ، آموباربیتال ، سکوباربیتال و فنوباربیتال .

ضد افسردگیهای سه حلقه ای شامل: ایمیپرامین ، آمیتریپتیلین ، نورتریپتیلین ، پروتریپتیلین ، تری میپرامین ، و دزیپرامین میباشند.

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مواد مخدر و مصرفی در بین افراد معتاد آشنا سازیم.برای اطلاعات بیشتر در مورد علایم اعتیاد ، نحوه ی ترک مواد مختلف و تمامی آنچه در این خصوص نیاز دارید میتوانید با مشاوران موسسه ی روشا مشاور مشاوره تلفنی و یا مشاوره ی حضوری داشته باشید.

همین حالا تماس بگیرید و فرصت را از دست ندهید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست