ترک اعتیاد

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
amy-humphries-cfi30j31g-M-unsplash-1200x795.jpg

بهبودی دردناک نیست ! این مقاومت ما نسبت به بهبودی است که باعث درد ما میگردد ! زمانی که از بهبودی دور شده و رفتاری مغایر باورهایمان از خود بروز می دهیم درد می کشیم.

بسیاری از معتادان درک و شناخت صحیحی از ترک اعتیاد نداشته اند و تصور می کنند که پاکی از اعتیاد تنها به معنی قطع مصرف مواد مخدر و یا اجتناب از رفتارهای معتادگونه است ، با در نظر گرفتن این نکته که اعتیاد یک بیماری مزمن و درمان ناپذیر است و جسم، ذهن و روح فرد معتاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

ماهیت بیماری اعتیاد چنین است که بیمار باور نمی کند بیمار است .این “انکار” است.امید به بهبودی مستلزم توانایی تشخیص نیازمند به کمک، تمایل به ترک مصرف و اقرار و پذیرش به این واقعیت که بدانند هرگز به تنهایی نمی توانند با این مشکل دست و پنجه نرم کند.

 

چگونه می‌شود وابستگی را رها کرد؟

حتی در انجام این کار تلاش هم نکنید ، زیرا ناممکن است. هنگامی که دیگر به دنبال یافتن خود در چیزها نباشید ، در حالی که کاملا به وابستگی خود به آنها آگاه هستید، رفته‌رفته این وابستگی کم می‌شود.گاهی شاید تا زمانی که چیزی را از دست بدهید یا ترس از دست دادن آن به وجود آید، متوجه ی وابستگی یا یکی دانستن خود با آنها نشوید .اگر با بروز این موقعیت، احساس ناراحتی و نگرانی کردید، به این معناست که به آن چیز وابسته هستید.اگر نسبت به همانند سازی خود با چیزی آگاه باشید، این حالت از هویت ‌سازی، دیگر مطلق نیست.

فرض کنید معتادی که به تازگی پاک شده است، برنامه ی درمانی را رها کند؛ برنامه ای که طی آن در پرهیز بوده و از نظر جسمانی موفق به ترک مواد شده است. اگر این شخص بلافاصله مصرف مواد یا الکل را از سر بگیرد، معلوم می شود تغییری در طرز فکر معتادوار آغاز نشده است. فردی که تفکر روشنی داشته باشد، دلش نمی خواهد فورا به اعتیاد فعال برگردد. تنها نتیجه ای که می شود گرفت این است که طرز فکر معتادوار در او باقی مانده است.

مطلب دیگر این است که اگر معتاد راه نجاتی در مقابل خود نبیند حتی در صورت تمایل به ترک، سیستم انکار مانع می شود که معتاد چیزی را به گردن بگیرد. بهترین راه نجات و رسیدن به آخر خط، شاهد زنده است. یعنی معتادی بهبود یافته که امید به بهبود را در معتادی خسته بیدار می کند.

اعتیاد  یک بیماری خانوادگی است، بهبودی هم باید خانوادگی باشد!

 

اهمیت کلاس‌های آموزشی برای خانواده‌های معتادان در حال بهبودی

در این کلاس‌ها نوع رفتار با بیماران ، به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود ،چون رفتار آگاهانه خانواده‌ها در پاک ماندن بیماران تأثیر زیادی دارد.تجربه نشان داده است که بعد از اینکه بیمار ترک می‌کند و به محیط خانواده بازمی‌گردد رفتار خانواده در پاک ماندن یا لغزش کردن او تأثیر دارد. بنابراین در این کلاس‌های آموزشی رفتار با بیماران به خانواده‌ها آموزش داده میشود.

مفهوم هم‌ وابستگی و نحوه ی برخورد صحیح با بیماران و نحوه ارتباط مؤثر با بیماران آموزش داده می‌شود و به آنها یاد می‌دهند کنترل بیش از حد بیمار کار درستی نیست و نباید برخوردها به‌گونه‌ای باشد که بیمار احساس کند مدام با دوربین در حال کنترل شدن است. نقش خانواده‌ها در درمان اعتیاد بسیار پررنگ است. به طوری که حتی توصیه می‌شود چند ماه قبل از اینکه بیمار برای ترک راهی کمپ شوند، خانواده‌ها نحوه ی رفتار با بیمار را آموزش ببینند.

 

آنچه خانواده فرد معتاد باید بداند.

شروع به ترک اعتیاد به معنی کنار گذاشتن مطلق اعتیاد نیست ، ممکن است معتاد در طول ترک دچار لغزش و حتی عود گردد اما آنچه انسان را به موفقیت امیدوار می کند این است که فرد پشیمان شود و به درمان برگردد . نباید با لغزش و یا حتی عود اعتیاد ، نا امید شد و احساس بی لیاقتی و ناتوانی کرد . در چنین زمانی خانواده به هیچ عنوان نباید برخورد نامناسب و پرخاشگرانه داشته باشند و نباید او را تحقیر کنند و بلکه برعکس می بایست اعتماد به نفس او را تقویت کنند و او را به درمان بازگردانند.

وهمچنین بهتر است بدانید !

– اعتیاد یک عادت است نه بیماری . بیماری درمان دارد ولی اعتیاد به عنوان یک عادت درمان ندارد و باید کنترل شود .

ـ اعتیاد نوعی بیماریست که هرکس ممکن است به آن گرفتارشود.

ـ بعضی  ها برای سرخوشی مواد مصرف کرده اند و بعضی برای سرکوب احساساتی که از قبل داشته اند.

ـ عده ای دیگر دچار بیماری های جسمی یا روانی بوده اند و به داروهایی که در دوران بیماری برایشان تجویز شده بود معتاد شده اند.

ـ بعضی دیگر برای همراهی با دیگران یکی دوبار مصرف کرده اند و بعد فهمیده اند نمی توانند مصرف را کنار بگذارند.

 

ترک اعتیاد

ـ برای ترک بیماری اعتیاد هیچ دارویی در جهان وجود ندارد تغییر کردن درد دارد و هدیه اش آزادی است.

در آخر نکته ی مهم این است که چیزی به عنوان ترک اعتیاد وجود خارجی ندارد چرا که ما همواره اسیر عادت های میشویم که ریشه درجهل و نا آگاهی ما دارد و تنها راه رهایی از این عادت ها توکل و توسل به خـدا و افزایش علم و آگاهی است.

 

جملاتی زیبا از تجربه ی یک فرد بهبود یافته!

ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ … ﺩﺭﺳﺖ ﺩﺭ ﻟﺤﻈﻪ ﺍﯼ ﻛﻪ ﺧﻮﺍﺏ، ﭼﺸﻢ ﺑﯿﻤﺎر ﻣﺮﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺗﻮﺍﻥ ﻟﺤﻈﻪ ﻫﺎﯾﻢ ﺭﺍ ﻧﻔﺲ ﻣﯽ ﻛﺸﯿﺪﻡ، ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺑﻴﻦ ﻣﺮﮒ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻫﻤﻪ ﺁﻥ ﭼﻴﺰﯼ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﭘﻴﺶ ﺭﻭ ﺩﺍﺷﺘﻢ ﺩﺭ ﯾﮏ ﻟﺤﻈﻪ ﯼ ﻣﻌﺠﺰﻩ ﺁﺳﺎ، ﺑﺎﻻﺧﺮﻩ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻢ ﺍﺯ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﻫﯿﻮﻻﯾﯽ ﻛﻪ ٣٠ ﺳﺎﻝ ﺍﺳﯿﺮﺵ ﺑﻮﺩﻡ، ﻓﺮﺍﺭ ﻛﻨﻢ ﻭ ﻃﻌﻢ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺁﺯﺍﺩﯼ ﻭ ﺑﻬﺒﻮﺩﯼ ﺭﺍ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﻨﻢ وﺣﺎﻻ ﺍﻭ ﺯﻧﺪﺍﻧﯽ ﻣﻦ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﻣﻦ ﺭﻭﺯ ﻭ ﺷﺐ ﺯﻧﺪﺍﻧﺒﺎﻧﺶ، ﺗﺎ ﻣﺒﺎﺩﺍ ﻟﺤﻈﻪ ﺍﯼ ﻣﺮﺍ ﺧﻮﺍﺏ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺯﻧﺪﺍﻧﯽ ﺍﺵ ﺷﻮﻡ . ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ، ﺑﻪ ﺍﺟﺒﺎﺭ ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﻫﻢ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﻛﻨﯿﻢ .

 

حال شما عزیزان نیز برای راهنمایی بیشتر در زمینه ی ترک اعتیاد انواع مواد مخدر و محرک نیاز به یک همراه دارید ، بهتر است همراه شما فردی باشد که به شما بدون هیچ قضاوتی نگاه کند و به حرفهایتان گوش فرا دهد ، برای پیدا کردن چنین فردی روشا مشاور می تواند شما را یاری کند و بهترین و مجرب ترین مشاور خود را به شما معرفی نماید.

عجله کنید ، هرچه سریع تر برای بهبودی و رهایی از اعتیاد با ما تماس بگیرید و یا وقت ملاقات خود را به صورت آنلاین رزرو نمایید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست