اختلالات جنسی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
IMG_20191007_231236_621-1200x769.jpg

در این مقاله سعی کرده ایم شما عزیزان را با مهم ترین اختلالات جنسی آشنا نماییم تا اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار این مشکلات هستند ، بتوانیم برای رفع آن به شما یاری برسانیم.

 

اختلالات جنسی

کمبود یا فقدان میل جنسی

«سائق جنسی» یک میل بیولوژیکی اساسی است که مخصوص شخص خاصی نیست (امری است عمومی) و نبودن چنین عاملی بررسی علل ارگانیک را می‌طلبد. حال آنکه «تمایل جنسی» به شخص مربوط شده (امری است فردی) و خصوصیات فردی می‌تواند از نظر شدت میان افراد، متفاوت باشد ، بنابراین این امکان وجود دارد که فرد تجربه از دست دادن یا نبودن میل را داشته باشد بدون اینکه غریزه‌اش را از دست بدهد؛ ممکن است تمایلش را در برقراری رابطه جنسی با فرد مقابل را از دست بدهد، در حالی که گاه‌گاه افکار جنسی را در ذهن خود پرورش می‌دهد.

 

اختلال برانگیختگی جنسی در زنان

روش‌هایی که شریک جنسی برای تحریک طرف مقابل استفاده می‌کند، ممکن است به اندازه کافی تحریک‌کننده نباشند و یا انتظاراتی که هر یک از طرفین از این رابطه و از یکدیگر دارند، ممکن است غیر واقع‌گرایانه باشد. خوب است که زنان انتظارات خود را از رابطه جنسی به شریک جنسی‌شان بگویند. به طور کلی و در غیاب عوامل ارگانیک (دیابت، تصلب بافتی، بیماری‌های شدید قلبی، یا هر مشکل جسمی دیگری که به اختلال در برانگیختگی منجر می‌گردد)، بسیار مهم است که دو طرف رابطه، مسئولیت ایجاد تحریک و گرم کردن رابطه را بین خود تقسیم نمایند.

ـ در شرایطی که دشواری‌های ادامه‌داری ناشی از تجربیات آسیب‌رسان جنسی قبلی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که تا مدتی به شکل اختصاصی فقط روی زن و باورهای او، کار شود و سپس مراحل اصلی درمان از سر گرفته شود.

 

اختلال عملکرد نعوظ در مردان

سن، بیماری‌های عروقی (شریانی)، امراض عصبی، تروماها، عوارض پس از عمل جراحی و دیابت تنها برخی از عللی هستند که می‌تواند به اختلال عملکرد نعوظ در مردان منتهی شوند .علاوه بر این، بسیاری از داروها هستند که یکی از عوارض‌شان به وجود آوردن اختلال نعوظ است. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از: قرص‌های ضدافسردگی، آنتی‌کولینرژیک‌ها، داروهای پایین‌آورنده فشارخون، داروهای ضدجنون، کورتیکواستروئیدها، داروهای ادرارآور، داروهای خواب‌آور، کربنات لیتیوم، استروژن و تریاک.

 

اختلالات مربوط به ارگاسم در زنان

باید توجه داشت که میزان پاسخ ارگاسمی در زنان مختلف است. درصد قابل توجهی از زنان به ‌ندرت به ارگاسم می‌رسند و یا اینکه اصلاً به ارگاسم نمی‌رسند. اکثر نظرسنجی‌ها حاکی از آنند که 7 تا 10% زنان هرگز به ارگاسم نرسیده‌اند. مشکلات ارگاسمی لزوماً به مشکل در رابطه جنسی یا ناراحتی روحی منجر نمی‌گردد. شرایط فرهنگی حاکم بر محیط‌ هایی که زنان در آن زندگی می‌کنند و همچنین باورهای مذهبی و عقاید شخصی آنها و ارزش ‌ها و انتظارات‌ شان در این زمینه تأثیر بسیار زیادی بر نحوه ی نگرش زنان به این مسئله دارد.

 

اختلالات ارگاسم در مردان

به طور کلی، مردان ممکن است با یکی از پنج نوع مشکل زیر در مرحله ارگاسم مواجه گردند:

1– انزال زودرس

2– انزال دیررس

3- انزال برگشتی به سمت مثانه

4فقدان انزال

5انزال بدون حس مرکزی ارگاسم (یا کم بودن این حس)

 

*انزال زودرس

شاید بهترین تعریف این باشد که «انزال زودرس به انزالی گفته می‌شود که از نظر زوج زودتر از موعد اتفاق افتد». البته باید این دیدگاه کلی در مورد انزال زودرس را با قدری واقع‌گرایی تعدیل کنیم. بیشتر مردم موافقند که اگر انزال پیش از دخول آلت مرد به واژن زن و یا یک یا دو دقیقه پس از آن صورت گیرد، زودرس است. بر این اساس اگر زوجی انزال پس از 10 دقیقه بعد از دخول را زودرس بدانند، باید سعی کرد تا دیدگاه واقع‌گرایانه‌تری برای آنها ایجاد شود.

اختلالات جنسی

 

*مقاربت دردناک در زنان

اولین قدم در بررسی چنین مشکلی، اجرای یک ارزیابی کامل برای اطمینان از عدم عوامل ارگانیک احتمالی می‌باشد که معمولاً باید توسط یک متخصص امور زنان صورت گیرد. این مشکل به ارزیابی و رد علل ارگانیک نیاز دارد. توجه به مواردی از قبیل: تاریخچه درد، مکان دقیق درد (سطحی / خارجی یا عمقی / داخلی) و زمان آغاز آن ضروری است.

 

*مقاربت دردناک در مردان

دردهای مقاربتی و درد در هنگام انزال در میان مردان نادر است و نیازمند ارزیابی اورولوژیکی مناسب برای رد یک علل ارگانیک مانند: عفونت سر آلت تناسلی، مجرای ادرار، حفره مثانه، پروستات یا مثانه می‌باشد. حساسیت بیش از حد سر آلت تناسلی بعد از انزال مورد نادری در بین مردان طبیعی نیست، اما شکایت از درد در طول آمیزش جنسی یک علل فیزیکی را مطرح می‌کند که باید مورد بررسی قرار گیرد.

اختلالات جنسی

 

*واژینیسموس (انقباض غیر ارادی عضلات مهبل)

این حالت درواقع واکنشی است که به دلیل تصور دردناک بودن دخول به صورت ناخودآگاه صورت می‌گیرد. گاهی اوقات می‌توان سبب‌شناسی این حالت را به ترس از تجاوز یا سوء استفاده جنسی نسبت داد، ولی معمولاً قضیه ساده‌تر از اینهاست. هرگونه درد سطحی / خارجی حس‌شده در ابتدای عمل دخول ممکن است این انتظار را به وجود آورد که دخول بیشتر، موجب احساس درد بیشتری خواهد شد.عواملی مانند: قارچ‌های عفونی، درد تجارب جنسی اولیه یا اولین تجربه جنسی دردناک به دلیل انقباض غیرعادی ناشی از اضطراب زیاد، ترس ناشی از ناآگاهی، آموخته‌هایی مبتنی بر دردناک بودن رابطه جنسی (مثلاً از قول مادر) و یا به‌طور ساده ناشی از نداشتن مهارت یا به دلیل معاینه نادرست مهبل توسط پزشک می‌توانند از علل انقباض غیرارادی مهبل و درد باشند.

 

اختلال جنسی بر اثر مصرف مواد

اختلالات جنسی همان‌طور که پیش از این هم بدان اشاره شد، ممکن است بر اثر مصرف داروهای مجاز یا غیرمجاز اتفاق بیفتد. روند کار معمولاً بدین صورت است که پس از مشخص شدن دلیل مشکل و تأثیر داروی مصرفی، موضوع با خود بیمار و در صورت نیاز با پزشک معالجی که چنین داروهایی را تجویز نموده است، در میان گذاشته می‌شود و رابطه میان مقدار دوز مصرفی و تأثیرات مشاهده شده و همچنین حالت‌های جایگزینی که می‌توان برای مصرف داروهای مشکل‌ساز در نظر گرفت، با نظر پزشک معالج و خود بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولاً در بررسی مشکلات جنسی تأثیر مصرف الکل، تنباکو و داروهای شادی‌زا را می‌توان ردیابی نمود. اما متأسفانه در بیشتر اوقات تأثیر چنین موادی از طرف بیماران و متخصصین در روند سبب‌شناسی مشکلات جنسی نادیده گرفته می‌شود.

 

اکنون شما…

با مهم ترین اختلالات جنسی آشنا شده اید، برای اطلاع بیشتر در زمینه ی مسائل جنسی و مشکلات زناشویی می توانید تنها با فشردن چندین دکمه بر روی تلفن خود با بهترین مشاوران مجموعه ی روشا مشاور تماس حاصل نموده و به صورت کاملا امن و محرمانه سوالات خود را بپرسید.

فردا دیر است، همین حالا تغییر را آغاز کنید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست