خودارضایی و عوارض آن

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
malvestida-magazine-tJNELcV7_tY-unsplash-1200x800.jpg

از خودارضایی چه می دانید؟

تاکنون هیچ نوع فعالیت جنسی بیش از خودارضایی مورد بحث قرار نگرفته است ، صریح تر و آشکارتر محکوم نشده و جهانگیرتر نشده است.

 

شیوع :

تحقیقات آلفرد کنیزی در مورد شیوع خودارضایی حاکی از آن است که تقریباً همه ی مردان و سه چهارم همه ی زنان زمانی در عمر خود به آن دست زده اند.

کودک در سن 15 تا 19 ماهگی همان طور که در عمل انگشتان و دهان خود کاوش می کند یاد می گیرد که در مورد دستگاه تناسلی خود نیز چنین کند.

احساس لذتی که از تماس این ناحیه به او دست می دهد به همراه میل عادی برای کاوش بدن سبب علاقه ای طبیعی به لذت خودارضایی در این دوره می شود که توصیه می شود چنین تجاربی با ترس گناه آلود مهار نشود چرا که بعدها  در زندگی زناشویی این ترس مانع لذت بردن او از یک ارتباط زناشویی سالم می شود.

با نزدیک شدن سن بلوغ و صعود ناگهانی هورمونهای جنسی کنجکاوی جنسی تشدید می شود.

نوجوانان از لحاظ جسمی توانایی نزدیکی و رسیدن به ارگاسم را دارا هستند ولی معمولا با مهارهای اجتماعی کنترل می شوند. تا این که در سنین بزرگسالی این مسئله به طور طبیعی جای خود را به رابطه زناشویی و ازدواج می‌دهد.

 

اعتیاد جنسی چیست؟

اما اعتیاد جنسی مقوله ی دیگری است که مطمئناً عوارض جسمی و روانی خاص خود را دارد. این مفهوم برای توصیف کسانی است که به صورت وسواسی در پی تجارب جنسی هستند و اگر نتوانند تکانه های جنسیشان را ارضا کنند رفتارشان مختل می شود. بارها سعی می کنند این رفتار را متوقف کنند ولی قادر به این کار نیستند.

هرچند ممکن است پس از چنین اعمالی شخص دچار پشیمانی و احساس گناه شود ولی چنین احساساتی برای جلوگیری از بروز بعدی این رفتار کافی نیستند. معمولاً در دوره های پر استرس یا هنگام عصبانیت و اضطراب شدیدتر می شود ، که هم می تواند به شکل خودارضایی و هم نزدیکی های مکرر باشد و این موجب تخریب عملکرد شخص در زندگی زناشویی، اجتماعی و گاهی حرفه ای می شود.

باید در این افراد انگیزش کافی برای کنترل رفتار ایجاد کرد. جهت درمان معمولاً از روان درمانی استفاده می‌شود.

 

خودارضایی

 

روشهای ترک عادت خودارضایی

* سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.

*از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.

*از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی وتحریک کننده و فکر کردن در این امور پرهیز کنید.

*از خوردن موادغذایی که محرک است مانند : خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز،غذاهای پرچرب، حتی المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.

*قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.

* از نوشیدن افراط گونه ی آب و مایعات پرهیز کنید.

* بهتر است ، بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.

* از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دست ورزی نکنید مخصوصا هنگامی که در رختخواب هستید.

* هرگز به رو نخوابید.

* به منظور تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.

*هیچ گاه بیکار نباشید و برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، کتاب و…پر کنید.

*هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .

* هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومی وارد شوید. بهترین روش پیشنهادی در این حالت این است که به دوستانتان تلفن زده و با آنها مدتی صحبت کنید.

*تا قبل از اینکه شما را خواب نگرفته به رختخواب نروید.

*به محض بیدار شدن رختخواب را ترک کنید.

*اگر قصد استحمام دارید و مورد هجوم افکار جنسی واقع هستید از استحمام خودداری کنید.

خودارضایی

عوارض خودارضایی

در سال های اخیر تحقیقات مهم و جدی در مورد عوارض خود ارضایی انجام شده است ، که از مهم ترین آن ها این است که ، خود ارضایی در دراز مدت و دفعات بالا باعث کوتاه شدن زمان انزال می شود .به این صورت که فرد بعد از ازدواج با چند بار دخول و کمی تحریک اولیه به ارگاسم می رسد و دیگر توانی برای ادامه ی ارتباط جنسی ندارد و شریک جنسی را در میان عطش جنسی خود تنها می گذارد و این مسئله می تواند زمینه ساز فاصله میان زن و مرد و نارضایتی جنسیشان از یکدیگر شود.

در مورد خانم ها نیز چون با تحریک نقطه ای خاص یه ارگاسم می رسند اگر همسرشان نتواند به خوبی آن نقطه را بیاید زمان ارگاسم ممکن است طولانی شود و یا اصلا اتفاق نیفتد .

بنابراین خود ارضایی در هر دو جنس عوارضی را دارد که ممکن است قابل جبران نباشد.

 

هنگامی که تحریک اتفاق افتاد چه کنیم؟

منظور از خود ارضایی و عوارض آن انجام این کار در دراز مدت و مداوم است در غیر اینصورت خود ارضایی عملی کاملا طبیعی است زیرا تحریک کاملا اتفاقی رخ می دهد و هیچ فردی از آن مصون نیست.خود ارضایی حتی گاهی نجات دهنده ی جوانان و نوجوانان از خطر و بیماریهای مقاربتی می باشد ، پس والدین باید اطلاعات خود را در زمینه ی توضیحات جنسی در سنین مختلف بالا برده تا مجبور نباشند چیزهایی را به فرزند خود بگویند که به هیچ عنوان صحت علمی ندارد و باعث کنجکاوی بیشتر نوجوان و در نهایت بی اعتمادی آنان بشوند.

برای بررسی بیشتر و کامل شدن اطلاعات خود در این زمینه با دپارتمان تخصصی روشا مشاور ارتباط برقرار نمایید تا به صورت کاملا راحت و محرمانه از تجارب و آگاهی روانشناسان مجموعه بهره مند شوید.

*یاری شما ، افتخاری ارزشمند برای ما*

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست