زود انزالی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
jan-zhukov-Uk5cY7w2MgM-unsplash-1-1200x800.jpg

زود انزالی آسیبی است که در روابط میان همسران بروز می کند و بسیاری از مواقع ناشی از ضعف جسمانی و روانی یا عدم آمادگی جنسی در زمان سکس و مقاربت با همسر است. این حالت 3 تا 5 ماه بعد از ازدواج عادی است اما اگر بعد از این زمان همچنان ادامه پیدا کرد زودانزالی نام دارد که لازم است مورد درمان قرار گیرد.

 

زود انزالی یا انزال زودرس

زود انزالی یا انزال زودرس یکی از اختلالات جنسی می باشد که فرد قبل از آنکه شریک جنسی اش ارضا شود به انزال می رسد؛ این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما آنچه که ناراحت کننده است پیامدهای زودانزالی از جمله تاثیر منفی بر روابط بین زوجین،کاهش اعتماد به نفس و مشکلات دیگر از این قبیل است.

مدت زمان مناسب برای رابطه ی جنسی

بطور طبیعی مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به ارگاسم برسد بین۵ تا ۱۰دقیقه (بسته به سن و شرایط جسمی فرد) متغیر و به‌طور متوسط ۵ دقیقه برای مردان جوان است. هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند مدت زمان بیشتری تا رسیدن به ارگاسم داشته باشند ولی زمان ارگاسم اصلاً مهم نبوده و کیفیت ارگاسم به ویژه همزمانی ارگاسم طرفین از اهمیت برخوردار است.

علل و دلایل زود انزالی

علل روانشناختی

بعضی از پزشکان بر این باورند که تجربیات جنسی اولیه ممکن است الگویی را ایجاد کند که تغییر آن بعدها دشوار باشد، مانند:

ـ موقعیت‌هایی که ممکن است شما برای رسیدن به اوج لذت جنسی عجله کرده باشید تا کسی متوجه این موضوع نشود.

– احساس گناه که سبب می‌شود از برقراری رابطه‌ی جنسی کناره‌گیری کنید.

 

زود انزالی

خود ارضایی

خودارضایی یکی از روش های تحریک جنسی است که مداوت در این کار در بلند مدت می تواند باعث زود انزالی شود.خود ارضایی روشی برای تحریک جنسی که منجر به لذت می شود و فرد ارگاسم را توسط خودش تجربه می کند.این روش مطمئن برای جلوگیری از آسیب های روانی و جنسی و مهم تر از همه برای پیش گیری از بیماری ها روشی برای تخلیه فشار جنسی می باشد که در بین افراد مجرد و حتی متاهل رایج است.اما باعث بروز مشکلاتی از جمله زود انزالی می شود.

 

افسردگی

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است که می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

 

علل بیولوژیکی

برخی از عوامل بیولوژیکی یا زیست شناختی ممکن است سبب بروز انزال زودهنگام شوند، از جمله:

ـ غیرطبیعی یودن سطح هورمون

– غیرطبیعی بودن سطوح مواد شیمیایی مغز به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی

– غیر طبیعی بودن فعالیت واکنشی سیستم عصبی

– برخی از مشکلات تیروئید

– التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار

– ویژگی‌های ارثی

– آسیب دیدن عصب در اثر جراحی یا تروما (نادر)

 

اضطراب

یکی دیگر از عمده مشکلاتی که بسیاری از انسان ها با آن در گیر هستند :سطح اضطراب بالا قبل ، حین و بعد از مسائل جنسی می باشد.اضطراب سطح هورمون های فرد را بالا برده و سبب اختلال در سیستم فیزیولوژیک فرد می شود و این مسئله باعث ارگاسم زودتر از موعد یا همان زود انزالی می شود. پرهیز از هیجان‌زدگی و حفظ آرامش نه تنها باعث از بین رفتن انزال زودرس می‌شود بلکه باعث طولانی شدن رابطه و احساس رضایت طرفین می‌شود.

 

زود انزالی

ـ شیوه های مختلفی برای درمان زودانزالی وجود دارد:

مصرف داروهایی که روی سیستم عصبی اثرگذار هستند.

ـ راحت ترین و در دسترس ترین نوع درمان زودانزالی استفاده از دارو های مختلف می باشد که این داروها با اثرگذاری بر روی سیستم عصبی منجر به بهبودی و درمان فرد در کوتاه مدت و یا بلند مدت می شوند اما باید توجه داشت که داروها در موقعیت هایی که زودانزالی بدلیل اختلال در نعوظ یا اختلالات هورمونی پدید می آید راه مناسبی برای درمان هستند و البته این داروها باید زیر نظر متخصص اورولوزی دریافت و مصرف شوند.

 

توجه به عوامل زیستی و آمادگی جسمی و روانی

نکته ی قابل توجه ی دیگر برای درمان زود انزالی توجه به مسایلی مانند زندگی شخصی خود فرد است، برای مثال رژیم تغذیه ای مناسب، خواب کافی،  نداشتن استرس و اضطراب بیش از حد ، انتخاب زمان و مکان مناسب برای انجام سکس و عواملی از این قبیل ،که رعایت نکردن هر کدام از موارد اشاره شده خود می توان باعث بروز زود انزالی و حتی دیگر اختلالات جنسی شود.

 

اهمیت معاشقه پیش از آمیزش

ـ معاشقه ،آمادگی یا پیش نوازی قبل از انجام سکس و رابطه ی جنسی لازمه ی یک ارتباط سالم جنسی می باشد ،فراگیری تکنیک های جنسی برای هر فرد در طول دوران حیات به خصوص بعد از ازدواج امری بسیار مهم است،بیشتر زوجین بعد از ازدواج به دلایل مشخص یا نامشخصی مثل شرم و حیا و یا آکاه نبودن از نیازهای خود برای بهتر شدن این ارتباط اولیه تلاشی انجام نمی دهند. پیشنوازی یک تجربه جنسی شامل لمس کردن، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی‌که با نفس‌های عمیق و آرام همراه باشد می‌تواند به درمان زودانزالی کمک فراوانی بکند.

زن‌ها به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای تحریک شدن از نظر جنسی نیاز دارند در حالی که مردها به سرعت بسیار بیشتری تحریک می‌شوند. با تمرین طولانی مدت پیشنوازی، مردها یاد می‌گیرند که هیجان خود را کنترل کنند و بدین ترتیب از نظر روانی تمرکز لازم برای جلوگیری از انزال خود را در دراز مدت پیدا می‌کنند.[۳]پس هر دو شخص یعنی هم زن و هم مرد باید نیازها و خواسته های خود را شناخته و در مورد آن نیازها با یکدیگر صحبت نمایند.

 

تمرین کگل

تمرین کیگل را برای به تأخیر انداختن ارگاسم انجام بدهید.این تمرینات به ایجاد عضلات در کف لگن کمک می‌کنند و به این ترتیب سبب می‌شوند که کنترل بهتری روی انزال تان داشته باشید. تمرینات کیگل معمولاً به منظور تقویت و کنترل ارادی عضلاتی انجام می‌شود که با هدف کاهش افتادگی واژن (مهبل) و بی‌اختیاری ادراری پس از زایمان در زن ها، درمان انزال زودرس در مردها و همچنین افزایش اندازه و سفتی آلت تناسلی در هنگام نعوظ در ارتباط هستند.

 

توقف و فشار دادن آلت

یکی دیگر از روش های مورد استفاده که در حین سکس باید انجام شود ، توقف است، به این شیوه که فرد در حین دخول ، عمل جنسی را متوقف می کند و خودش یا شریک جنسی آلت را به مدت چند ثانیه فشار می دهد که از نعوظ آن کمی کاسته می‌شود و موقتأ تحریک برای انزال از بین می‌رود. این کار را می‌توان چندین بار انجام داد که موجب امتداد یافتن و طولانی شدن فاز هیجانی شده و فرد را به انزال طبیعی یا دیررس عادت می‌دهد.

 

مزاحمت یا مشغله‌ی ذهنی

برخی افراد مشغله‌ی ذهنی را برای به تاخیر انداختن چیزها مفید می‌دانند پس این راه می‌تواند برای درمان زود انزالی نیز مفید باشد. ایده‌ی اصلی آن است که به چیزی کاملا بی‌ارتباط به شریک‌تان ـ و مشخصا غیرجنسی ـ فکر کنید.پس تصور خود در موقعیت های گوناگون می تواند زمان رابطه ی جنسی شما را به تعویق انداخته و باعث احساس رضایت از خودتان و شریک جنسی شما شود.

 

درمان زود انزالی با تغییر در عادات تغذیه ای

یکی دیگر از روش های سریع و در دسترس استفاده از سبد تغذیه ای جدید برای شما است.مصرف مواد غذایی مانند : خرما،زنجبیل و عسل،آووکادو ،دارچین ،هندوانه و …. در صورتی که مشکل خاصی مانند دیابت و یا فشار خون نداشته باشید به شما توصیه می شود.

 

بررسی مشکل با فردی آگاه به مسایل جنسی

و در انتها اگر شما فردی هستید که راه های پیشنهاد شده را تا حدی امتحان کرده اید و نتیجه ی دلخواه را نگرفته اید نیاز به مشاوره با فردی آگاه به مسائل جنسی دارید.مشاور جنسی یا سکس تراپ می تواند در این مورد مهم از مشاوره ی جنسی با شما همراه شود و بهترین راهکار را با توجه به در نظر گرفتن هویت شخصی شما ارائه دهد.البته که سکس تراپ مسائل مهم دیگری از جمله سن،جنسیت ،شرایط اجتماعی و یا خانوادگی و موضوعاتی از این قبیل را نیز بررسی می کند.

 

در نتیجه می توان گفت زندگی مشترکی که مشکلات جنسی آن رفع شده باشد، زن و مرد با آرامش بیشتری به زندگی ادامه خواهند داد.اگر مشکلات جنسی شما را از داشتن یک زندگی پر نشاط محروم ساخته اند راه حل ما مشاوره مشکلات جنسی یا مشاوره تلفنی مشکلات جنسی در مرکز مشاوره روشا می باشد.

 

مشاوره تلفنی مشکلات جنسی

جهت انجام مشاوره مشکلات جنسی و یا مشاوره تلفنی مشکلات جنسی می توانید با مرکز مشاوره ی روشا تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همواره در تلاشند تا با کسب اطلاعات به روز در زمینه های مورد نظر، یاور همیشگیتان برای تصمیم گیری در انتخاب بهترین راهکار باشند.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست