مشکلات جنسی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
jernej-graj-r2iMAgJrG6E-unsplash-1200x800.jpg

مشکلات جنسی شایع‌تر از آن چیزی هستند که بیشتر مردم فکر می‌کنند. بسیاری از مردانی که به دلیل اختلالات نعوظ به مراکز درمانی مراجعه و مشکلات خود را بیان می‌کنند، متوجه می‌شوند که بیش از 10% مردان در جمعیت عمومی (بدون توجه به محدوده‌ی سنی) از مشکلات مشابهی رنج می‌برند. براساس مطالعات در این زمینه مشخص گردید که این‌گونه مشکلات کم و بیش با افزایش سن بیماران افزایش می یابد.

تاثیرات مشکلات جنسی

اختلالات عملکرد جنسی علاوه بر ایجاد تأثیرات روانی در افراد، دارای یک ‌سری عواقب بالینی خاص می‌باشند. این تأثیرات را در سه بخش مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 

تأثیر بر روابط

روابط جنسی وقتی به صورت طبیعی اجرا می‌شوند معمولاً تنها به‌عنوان بخش کوچکی از کل رابطه در نظر گرفته می‌شوند، اما وقتی که در این زمینه مشکل پیش بیاید تمامی جنبه‌های یک رابطه تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. در صورت عدم توجه به مشکلات جنسی، جنبه‌های غیرجنسی رابطه نیز پسرفت می‌کند. ناتوانی در انجام اعمال جنسی باعث ایجاد روحیه و نگرش منفی بین زوجین می‌گردد. این احساس منفی می‌تواند خود را به شکل شرمندگی،تحقیر، احساس گناه، خشم، ناامیدی و کاهش احترام به خود نشان دهد. علاوه بر فقدان احساسات مثبت، این روحیات منفی خود می‌توانند موجب خودداری از برقراری رابطه جنسی گردند. اگر به این مشکلات توجه نشود، اصل رابطه در خطر خواهد بود. افرادی که به سرویس‌های روانی – جنسی مراجعه می‌کنند، معمولاً مشکلات جنسی را به‌عنوان دلیل اصلی برای ضعیف شدن روابط قبلی خود به حساب می‌آورند.

 

تاثیر بر کودکان

مشکلات جنسی ممکن است اثرات بدی بر کودکان زوج‌های مبتلا به این مشکلات داشته باشند. این تأثیرات شامل روابط زیان‌آور میان اعضای خانواده و عواقب ناشی از طلاق‌های احتمالی به دلیل مشکلات جنسی می‌شوند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که طلاق بر زندگی کودکان به شکلی درازمدت تأثیر منفی می‌گذارد و حوزه‌های اجتماعی، احساسی، رفتاری و تحصیلی زندگی‌شان را مختل می‌نماید. تأثیرات منفی طلاق بر کودکان بسیار جدی بوده و نمی‌توان آنها را با تلاش‌های به عمل آمده در سیستم آموزشی یا برنامه‌های درمانی کوتاه‌ مدت جبران نمود. به‌علاوه، تحقیق دیگری که در همان سال به عمل آمد نشان داد که رابطه قابل توجه و معنی‌داری میان طلاق والدین و افسردگی و طلاق در فرزندان آنان وجود دارد. در توضیح رابطه میان طلاق والدین و افسردگی کودکان در دوران بزرگسالی آورده شده است که:کیفیت رابطه میان والدین و فرزند و روابط میان پدر و مادر با رویدادهای اضطراب‌زای زندگی و میزان حمایت اجتماعی مورد نیاز کودکان در ارتباط است.

 

تاثیر بر فرد

اضطراب بالینی بارز می‌تواند توسط مشکلات جنسی یا ارتباطی شعله‌ور گردد. احتمالاً به طور شایعی افسردگی هم ممکن است در افراد مستعد رخ دهد. به دلیل فقدان مطالعه طولی در مورد میزان بروز اختلال افسردگی ناشی از اختلال عملکرد جنسی نمی‌توان با اطمینان در مورد رابطه میان مشکلات جنسی و افسردگی بعدی صحبت کرد. آنچه واضح است این است که این دو موضوع با هم در ارتباط هستند.

مشکلات جنسی افسردگی ایجاد می‌کنند،ولی خود افسردگی هم برخی اختلالات جنسی ثانویه را دارد. این موضوع را باید جزء علائم افسردگی و سازوکارهای مرتبط با آن مورد توجه قرار داد .گاهی اوقات هم مصرف داروهای ضدافسردگی موجب اختلال و اختلال عملکرد نعوظ یا انزال ناقص در برخی افراد می‌گردد ،این واقعیت که مشکلات جنسی دارای اثرات بدی بر روابط، کودکان و افراد هستند، حاکی از اهمیت بررسی و توجه به این‌گونه مشکلات می‌باشد. کلید رسیدن به چنین وضعیتی کسب اطلاع در مورد عملکردهای جنسی در حالت کلی و طبیعی می‌باشد.

 

مشکلات جنسی

شناخت عملکرد جنسی طبیعی

از دیدگاه فیزیولوژیک یک رابطه جنسی سالم مستلزم موارد زیر است:

ـ عملکرد درست غدد درون‌ریز (یعنی عادی بودن سطح هورمون‌های جنسی)

ـ عملکرد درست سیستم خون‌رسانی به دستگاه تناسلی

ـ عملکرد درست سیستم عصب‌دهی دستگاه تناسلی

ـ شناخت مناسب (یعنی وجود افکار و تصاویر محرک و جنسی در ذهن)

 

در یک رابطه ی جنسی سالم، فرآیند پاسخ جنسی معمولاً شامل موارد زیر می‌باشد:

  • میل جنسی
  • برانگیختگی
  • رسیدن به سطح ثابتی از برانگیختگی
  • ارگاسم (اوج لذت جنسی)
  • مرحله فرونشینی

 

طبقه بندی مشکلات جنسی

اختلالات جنسی و هویت جنسی به سه دسته تقسیم شده‌اند:

  • اختلالات عملکرد جنسی
  • انحرافات جنسی (اصطلاح انحراف جنسی به فعالیت جنسی یا رفتاری اطلاق می‌شود که از لحاظ آماری غیرطبیعی باشد)
  • اختلالات هویت جنسی

مشکلات جنسی

 

اختلالات جنسی

اختلال میل جنسی کم کار / اختلال بیزاری جنسی / اختلال برانگیختگی جنسی در زنن / اختلال نعوظ در مردان / اختلال ارگاسمی در زنان / اختلال ارگاسمی در مردان / انزال زود رس / نزدیکی دردناک / گرفتگی عضلات مهبل / اختلال جنسی بر اثر مصرف مواد /اختلالات عملکرد جنسی نا مشخص و …..

 

انحرافات جنسی

تمایل جنسی به کودکان / پوشیدن لباس جنس مخالف / عورت نمایی / یادگار خواهی / تماشای بدن عریان یا عمل جنسی / مالیدن خود به اشیا یا اشخاص / سادیسم و مازوخیسم / تمایل جنسی به مردگان و ….

 

اختلالات هویت جنسی

کروموزوم ها / غدد جنسی / هورمون های جنسی / ارگان های جنسی داخلی / اندام های تناسلی خارجی و صفات ثانویه  جنسی /  جنسیت در نظر گرفته شده هنگام تولد / هویت جنسی.

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با گوشه ای از دنیای مسائلی جنسی آشنا نماییم.حال برای کسب اطلاعات بیشتر در هر کدام از موضوعات مطرح شده می توانید با روانشناسان سکس تراپ مجموعه ی روشا مشاور تماس گرفته یا وقت ملاقات حضوری خود را رزرو نمایید.

در گذشته مشکلات به سختی و با صرف هزینه های زیاد و مدت زمان طولانی حل می شدند ، اما امرزه به لطف روانشناسان اگاه و دلسوز به راحتی و در کمترین زمان تعداد زیادی از مسائل قابل بررسی و حل می باشند.

با ما تماس بگیرید.منتظرتان هستیم.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست