مقاربت دردناک : علل، علائم و درمان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
J6hA0.jpg

آیا هنگام برقراری ارتباط زناشویی احساس درد می کنید و مقاربت دردناک دارید؟ اگر اینطور است، پس احتمالا یک خانم هستید.

احساس درد حین ارتباط زناشویی و مقاربت دردناک لذت مورد نظر را از بین خواهد برد. از این گذشته، رابطه زناشویی باید تجربه ای لذت بخش و خوشایند باشد نه دردناک و عذاب آور. اگر شما هم هنگام برقراری ارتباط زناشویی دچار درد می شوید، مطمئنا این مسئله باعث نگرانی و ناراحتی شما شده است. این نگرانی و ناراحتی به کلی شهوت جنسی شما را خاموش می کند و همین مسئله باعث می شود دفعه بعد درد بیشتری را تجربه کنید.

 

اما چه زمانی باید کمک بگیرید؟

اگر این درد فقط در یک قسمت از رابطه زناشویی برایتان اتفاق بیفتد، می توانید به راحتی آن را نادیده بگیرید. اما اگر این درد پیوسته ادامه یابد دیگر نمی توانید اعتنا نکنید. برای بهتر کردن اوضاع باید کاری کنید.

برای مثال : به یک متخصص زنان مراجعه کنید و از او بخواهید که به شما برای حل مشکلتان کمک کند.

 

عامل احساسی

بد نیست نگاهی به این مشکل بیندازیم و ببینیم علت دردناک بودن رابطه زناشویی چه می تواند باشد. اما خوب است به خاطر داشته باشید که همیشه کمی از عناصر احساسی نیز در این قبیل مشکلات دیده می شود. متاسفانه، مقاربت دردناک در اکثر موارد می تواند تاثیرات احساسی بسیار مخربی بر یک رابطه داشته باشد. گاهی اوقات حتی پیش می آید که زوج هایی به خاطر این مشکل از هم جدا می شوند.

 

علت درد حین مقاربت چیست؟

عوامل مختلفی می توانند در بروز مقاربت دردناک تاثیرگذار باشند که خیلی از آنها چندان جدی نیستند. اما برخی از این عوامل کاملا جدی هستند .درواقع، این ارزیابی باید توسط پزشک شما صورت گیرد که متخصص در آزمایش دستگاه تناسلی است. یکی از اولین چیزهایی که باید مشخص شود این است که آیا این درد عمقی است یا نزدیک به خارج است؟

 

گرفتگی عضلات واژن

گرفتگی عضلات واژن می تواند هم درد سطحی و هم عمقی ایجاد کند و یکی از متداولترین عوامل بروز درد حین رابطه زناشویی است. این اسپاسم و گرفتگی عضلات آن ناحیه از بدن است که معمولا به خاطر ترس از آسیب دیدن اتفاق می افتد.

این گرفتگی معمولا آنقدر دردناک است که ادامه ی ارتباط غیرممکن می شود، گاهی اوقات حتی برای سال ها.

 

دلایل متداول این مشکل عبارتند از:

تربیت و پرورش محدود و سخت گیرانه که زن طوری بار آمده باشد که به رابطه زناشویی به عنوان کاری زشت و ناپسند نگاه کند.تربیتی که در آن به زن این باور غلط داده شده که مهبل خیلی تنگ است به همین دلیل رابطه زناشویی خیلی دردناک می شود.

 

عفونت های دردناک مهبل

عدم راحتی با والدین (در سطح ناخودآگاه)

این باور غلط وجود دارد که خانم هایی که دچار گرفتگی عضلات مهبل هستند به طور کل از رابطه زناشویی و برقراری رابطه زناشویی بدشان می آید.درواقع، خیلی از خانم هایی که دچار این وضعیت هستند بسیار علاقه مند به نزدیکی با همسرشان هستند.خیلی از آنها از عشق بازی و ناز و نوازش های همسر لذت می برند و حتی برخی از آنها می توانند به همین ترتیب به ارگاسم برسند. اما به محض اینکه همسرشان به برقرار ارتباط مبادرت ورزد، این لذت از بین می رود.

 

عوامل درد عمقی حین رابطه ی زناشویی

مشکل گردنه رحم: آلت تناسلی مرد، با شدت به گردنه رحم برخورد می کند. درنتیجه عفونت های گردنه رحم و نواحی حساس روی آن می تواند موقع ارتباط زناشویی ایجاد درد کند.

مشکل رحم: اختلالات مختلف رحم می تواند درد عمقی حین رابطه زناشویی ایجاد کند.

تورم درونی رحم: این اختلال که بسیار هم متداول است معمولا رحم و بافت های اطراف آن را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل باعث می شود این نواحی بسیار حساس شوند مخصوصا وقتی نزدیک به عادت ماهیانه فرد می شود. فشار آلت جنسی مرد روی ناحیه ای که دچار این مشکل است، دردی شدید و عمقی ایجاد می کند.

مشکل تخمدان: کیست های تخمدان هم ممکن است درد ایجاد کنند. این درد همچنین اگر نوک آلت جنسی مرد به تخمدانی که در جای عادی خود قرار ندارد برخورد کند، ایجاد می شود.

بیماری التهابی لگن: این مشکل با عفونت ایجاد می شود و اخیرا به خاطر ویروسی به نام کلامیدیا متداولتر شده است. اگر این ویروس درمان نشود، تا حد زیادی احتمال بروز این بیماری وجود دارد. در این مشکل، بافت های عمقی درونی به طرز بدی ملتهب می شوند و در نتیجه فشار رابطه زناشویی منجر به ایجاد درد می شود.

بارداری خارج از رحم: ایجاد فشار روی آن می تواند دردناک باشد.

 

عوامل درد سطحی حین رابطه زناشویی

نبود مایع روان ساز: این مسئله می تواند به خاطر استرس، وقفه افتادن در رابطه زناشویی، راحت نبودن بدن پدید آید. بی مهارتی مرد در مقدمه رابطه زناشویی هم می تواند یکی از متداول ترین دلایل بروز این مسئله باشد.

بزرگ بودن آلت جنسی مرد: بعضی از خانم ها شکایت دارند که آلت تناسلی همسرشان بیش از اندازه بزرگ است. درواقع، وقتی زن تحریک می شود و راحت هم باشد، واژن تا چند سانتیمتر باز می شود بنابراین هر زنی باید بتواند هر نوع آلت تناسلی را تحمل کند.

خشکی یائسگی یا پس از یائسگی: این مسئله معمولا به خاطر افت هورمون های جنسی در خانم هاست. درمان با قرص های مخصوص یا کرم هورمونی معمولا مشکل را برطرف می کند. روان سازهای معمولی مخصوص رابطه زناشویی هم می تواند کمک کند.

عفونت واژن: این عفونت ها بسیار متداول است. یک نوع عفونت که تعداد زیادی از خانم ها را گرفتار می کند، برفک است. تاول یا تبخال روی واژن هم می تواند دردناک باشد.

آسیب دیدگی : آسیب دیدگی فرج یا واژن ممکن است در تجاوز های جنسی اتفاق بیفتد و بعدها مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. انواع متداولتر آسیب ها با پارگی های موقع وضع حمل اتفاق می افتد.

زگیل روی دستگاه تناسلی: این مشکلات در افرادی که از نظر جنسی بی بند و بار هستند به وفور دیده می شود. معمولا این زگیل ها می تواند درد ایجاد کند، به خصوص اگر عفونی شوند.

تورم فرج یا مادگی: فرج یا مادگی به دهانه واژن اطلاق می شود. این مشکل می تواند به خاطر عوامل مختلفی باشد از جمله مواد شیمیایی موجود در ماده های شوینده بدن و صابون ها.

ورم خونی چوچوله: این مشکل کبودی یا خون مردگی است که روی چوچوله ایجاد می شود که به خاطر سایش بیش از حد می تواند باشد. این مشکل معمولا طی چند هفته بهبود می یابد.

اجسام خارجی در واژن: متداولترین این اجسام، تکه پنبه ای از نوار بهداشتی است که جا مانده است. این مسئله معمولا ایجاد درد می کند به خصوص اگر آن پنبه منجر به عفونت شده باشد.

حساسیت اندام های جنسی خارجی: این مشکلی بسیار ماندگار و دردناک است که در آن ناحیه خارجی اندام های جنسی بسیار حساس میشود و فقط لمس کردن آن درد شگرفی ایجاد می کند. دلیل این مشکل هنوز شناخته شده نیست اما معمولا می توان آن را با موفقیت درمان کرد.

سرطان: سرطان معمولا به ندرت منجر به درد در رابطه زناشویی می شود اما برای خانمی که تا قبل از 40 سالگی با چنین مشکلی مواجه نبوده است می تواند یک علامت اخطار باشد.

 

مشاوره ی تلفنی مامایی و جنسی برای بانوان ، به راحتی و با گرفتن شماره های درج شده در ابتدا و انتهای همین صفحه.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست