روابط فرازناشویی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
ben-white-yy3GonY48N0-unsplash-1200x801.jpg

هر نوع از ارتباط به هر شکل و فرمی که به صورت مخفیانه در جریان باشد و عمدا از همسر یا پارتنر وجودش انکار شود ، روابط فرازناشویی محسوب می شود.

براساس گزارش های موجود ، روابط فرازناشویی که در جامعه ی ما از آن به عنوان خیانت یاد می شود چه در کشور ما و چه در سایر جوامع روز به روز در حال افزایش است.شواهد نشان دهنده ی این است که از هر سه مرد یک مرد و از هر چهار زن یک زن به همسرش وفادار نیست.

این مشکل ممکن است برای هر شخصی اتفاق بیفتد و می توان به دو طریق به این حقیقت ناخوشایند نگاه کرد:

اول اینکه این مسئله را به طور کل انکار کنیم ، یعنی بگوییم این مسائل  و مشکلات برای دیگران رخ می دهد و ما به هیچ عنوان قرار نیست آن را تجربه نماییم و یا این که می توانیم امکان رخداد این حقیقت ناخوشایند و ناراحت کننده را بپذیریم ، که در حالت دوم می توانیم سعی کنیم با ایجاد تدابیری ، احتمال رخداد این مسئله را در خودمان و پارتنر یا همسرمان کاهش دهیم.

 

روابط فرازناشویی

در این خصوص لازم است به نکات مهمی توجه کنیم:

ـ همه ی ما به عنوان انسان ، نیازها و تمایلات غریزی نسبت به غذای خوب ، رابطه ی جنسی خوب ، کار کم ، استراحت زیاد و یا حتی بازی های ویدئویی ، چیپس و ماست و ته دیگ داریم.

ـ همچنین ما انسان ها نیاز و گرایش به تجربه ی صمیمیت ، میل به محبت کردن و محبت دیدن و برقراری ارتباط را نیز داریم.

ـ متاسفانه این دو نیاز اکثرا با هم تناقض دارند ، به این صورت که برای تجربه ی صمیمیت ، گاهی باید نیازها و لذت های غریزی را فدا کرد ، و همین طور برای رسیدن به لذت های شخصی ، معمولا باید عشق و صمیمیت رو فدا کنید .مثل اینکه به صورت آگاهانه ، متعهد شوید که برای زمانی به نهایت نامعلوم ، به تنها یک شخص ، یک جسم و یک کاراکتر وفادار بمانید.

 

روابط فرازناشویی

ـ اگر فردی برای لذت های شخصی به نسبت صمیمیتی که از رابطه تجربه می کند ارزش بیشتری قائل شود ، در این صورت دیگر از گذشت خبری نخواهد بود و در نهایت فرد خیانت می کند اما اگر فردی برای صمیمیتی که از رابطه به دست می آورد ارزش بیشتری قائل شود آن زمان داوطلبانه بعضی از لذت های شخصی اش را فدا  می کند تا وفادار باقی بماند.

ـ حال می توانید یک ترازو در ذهن خود تصور کنید ، یک طرف ارضای لذایذ آنی و مادی و طرف دیگر صمیمیت. اگر در هر زمانی کفه ی لذت آنی ، از کفه ی صمیمیت سنگین تر شد ، آن وقت نتیجه اش می شود، خیانت.

 

با این تفاسیر خیانت در اثر دو اتفاق رخ می دهد :

ـ هنگامی که یکی از طرفین خودخواهانه فقط بخواهد لذت ببرد و هیچ راهی برای متقاعد کردنش وجود نداشته باشد.

ـ هنگامی که آن رابطه نتوانسته باشد، صمیمیت و اشتیاق کافی را فراهم نماید.

در مورد اول فرد دچار مشکلاتی شده است که خود نیز اولویت های اصلی زندگیش را از دست داده و هدف خود را گم کرده است در این حالت فرد دچار اضطراب می شود و برای سرکوبی این اضطراب به لذت ها توجه بیشتری نشان می دهد ، و همین تمایلات بعد از مدتی او را در گرداب خیانت غرق می کند.

و اما مورد دوم ، موردی که مکررا از مراجعین شنیده و تکرار می شود.رابطه ای که شور و اشتیاق کافی در آن نیست و بالاخره یک یا هردو نفر خسته می شوند و به سمت روابط فرازناشویی تمایل بیشتری پیدا می کنند.

روابط فرازناشویی

 

زمانی که خیانت اتفاق افتاد ، چه تصمیمی باید گرفت؟

هنگامی که حدس می زنید همسر و یا پارتنر شما در رابطه ی زناشویی و عاطفی به شما متعهد نیست ممکن است تصمیم بگیرید فرضیه ی ذهنتان را تایید یا رد نمایید ، و یا با هر روشی که از نظر شما صحیح می باشد روابط او را زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید که آیا حدستان درست است یا کاملا اشتباه می کنید .حال فرض را بر این می گذاریم که حدس شما درست بوده است و دوست یا همسرتان برخلاف آن چه به شما نشان می داده ، با شما روراست نبوده است و هم زمان در کنار رابطه ی با شما روابط موازی دیگری نیز داشته است. در چنین موقعیتی دو نوع واکنش را می توان پیش بینی نمود:

گروه اول : کسانی هستند که این اتفاق برایشان خط قرمز رابطه بوده است و بی هیچ تلاشی رابطه ی خود را خاتمه می دهند.

گروه دوم : این افراد محافظه کار هستند و بنا به مصلحت خود ، به روابط خود خاتمه نمیدهند اما به هیچ عنوان منفعل هم نیستند، به این عنوان که تمام تلاش خود را انجام می دهند تا متوجه شوند که چرا و چگونه این اتفاق رخ داده است و ضعف های رابطه ی خود را در نظر گرفته و حدس می زنند شاید به همین دلیل روابط خارج از چهارچوب شکل گرفته است.

هردوی این گروه ها یک نقطه ی مشترک دارند و آن هم جستجو و تجسس کردن برای به دست آوردن شواهدیست که در نهایت منتهی به اتخاذ تصمیم برای ماندن و یا جدایی می شود .

و اما در این بین گروهی دیگری از افراد وجود دارند ، افرادی که نه توانایی ترک رابطه را دارند و نه برایشان بستر مناسبی برای تغییر وجود دارد ، این به آن معناست که به قدری مشکلات رابطه گسترده و پیچیده شده است که نمی شود به دنبال تفاهم و یا توافق در رابطه بود . این دسته از افراد تمام تلاش خود را برای جمع آوری مدارک و شواهد برای تحقیر کردن طرف مقابل انجام می دهند تا با این روش فرد را جلوی خانواده و فرزندانش بد و خائن جلوه دهند و یا حتی به این طریق زمینه ی خیانت خود را نیز به راحتی فراهم نمایند. این گروه متاسفانه عموما افرادی با ظرفیتهای روانی پایین و شکننده ای هستند که ماهرانه می توانند آتشی ایجاد نمایند که هم خود و هم دیگران را در آن ذوب کنند.

با این تفاسیر نتیجه میگیریم که اگر خیانت و یا پیمان شکنی با بار منفی کمتر به هر دلیلی اتفاق افتاد ، یا رابطه را ترک کنیم و از همسر یا پارتنرمان جدا شویم و یا اینکه به خودمان و او فرصت دهیم تا همه چیز به مرور ترمیم و اصلاح شود.

گاهی همین اتفاقات باعث می شود تا تکانی خورده و بیدار شویم و برای خودمان ارزش بیشتری  قائل شویم و به دیگران نیز جرئت و جسارت معذرت خواهی و جبران بدهیم.

 

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان مجموعه ی روشا مشاور در ارتباط باشید ، آنها منتظر شنیدن صدای شما و یا ملاقات  با شما هستند.

مشاوره تلفنی روابط فرازناشویی و یا مشاوره حضوری روابط فرازناشویی دو خدمت دیگر از مجموعه ی شما ، روشا مشاور.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست