خبرهای خوب و بد از خیانت زناشویی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
wanttoknowif-1200x803.jpg

نمای کلی خیانت

زندگی زناشویی مسلما با چالش های بسیاری همراه است اما کمتر چالشی وجود دارد که بتواند با مشکل رهایی از آسیب های بی وفایی و عهد شکنی همسر برابری کند.زوج درمانگران و مشاورین بارها این اعتراف را از مراجعین خویش شنیده اند که افشای بی وفایی همسرشان ، تاریک ترین و وحشتناک ترین لحظه ی زندگی آن ها بوده است.

 

اولین خبر بد :

به این علت که بی وفایی خانه ی اعتماد را ویران می کند بسیاری از زوجین به صورت جدی بعد از بی وفایی همسران ، جدایی را تنها راه حل علاج واقعه می دانند.

و خبر خوب اینکه :

صرف نظر از میزان فشارها، هیجانات و احساسات منفی ناشی از بی وفایی ، این امکان وجود دارد که پیوند زخم خورده ی زناشویی التیام یافته و زندگی مشترک دوباره از سر گرفته شود و حتی در برخی موارد کیفیت زندگی نیز بهتر شده است.

 

خبر بد بعدی اینکه :

این انتخاب یعنی ماندن و ادامه ی زندگی مشترک را پیمودن ، به این راحتی هم نیست ، چرا که هیچ راه حل سریع و نسخه ای همگانی برای درمان این زخم وجود ندارد.

و خبر خوب بعدی اینکه :

تجربه ی درمانگران و مشاوران خانواده حاکی از این است که گام ها و شیوه های رفتاری مشخصی وجود دارد که زوجین می توانند برای بازگشت به زندگی مشترک و رهایی از آسیب های شدید بی وفایی به کار بگیرند.

 

رهایی از آسیب های خیانت یک کار گروهی است.

هر دوی زوجین می بایست متعهدانه و مشتاقانه برای بازگرداندن قطار زندگی مشترک در مسیر اصلی خویش تلاش کنند و وقت و انرژی مصرف کنند. همسر بی وفا و عهد شکن باید برای بازگرداندن اعتماد همسر خویش رابطه ی خود را با نفر سوم به طور کلی قطع کند و برای جلب اعتماد مجدد همسرش هرکاری که از او بر می آید انجام دهد.همسر آسیب دیده نیز باید با اتخاذ روش های موثر برای مدیریت احساسات و هیجانات منفی خویش تلاش کند.

 

اگر به تازگی از بی وفایی و پیمان شکنی همسر خود آگاه شده اید :

مطمئنا با احساسات و هیجاناتی نظیر شوک روانی ، خشم ، نگرانی ، بهت ، افسردگی ، رها شدگی و تنهایی شدید دست به گریبان هستید و همچنین سیستم خواب و تغذیه تان بر هم ریخته است اما خبر خوب این است که اگرچه تمامی این احساسات ناخوشایند است اما طبیعی و نرمال می باشد که شما در درونتان شکست عاطفی عمیقی را تجربه کنید و برای حل آن به زمان نیاز دارید.

 

زمان تقریبی برای نرمال شدن شرایط روانی زوجین چه قدر است؟

بعد از پیمان شکنی و آشکار شدنش بارها و بارها از گذشتن زمان و رسیدن به حالت طبیعی صحبت شده است اما وقتی می گوییم زمان ، مشخص نیست که چند روز یا هفته یا سال به طول خواهد انجامید اما مهم این است که بدانید هیچ تغییری در این زمینه فورا به وجود نخواهد آمد. درست زمانی که احساس می کنید شرایط بهتر شده است یک خاطره می تواند شما را به یاد بی وفایی همسر انداخته و شما را مجدد در لاک احساسیتان فرو ببرد.

 

پرسیدن سوالات بیشمار از طرف زوج آسیب دیده.

این امر یک واکنش طبیعی به خصوص در خانم ها می باشد که می خواهند از تمام جزییات مربوط به پیمان شکنی بدانند و سوال بپرسند ، اما اینکار آسیب را بیشتر کرده و دوره ی فراموشی را طولانی تر می سازد ، با این حال این حق را دارید که سوالاتتان را مطرح کنید و انتظار پاسخ گویی داشته باشید و خبر بد اینکه شنیدن این جزییات بسیار دردناک است.

 

چرایی بروز عهد شکنی در زوجین

خبر بد این است که چون دلایل بسیار پیچیده و متنوعی برای انجام این رفتار وجود دارد همیشه چراها شفاف و واضح نیستند ، اما خبر خوب اینکه می توانید با همکاری مشاور و طی مذاکرات فراوان با همسرتان تا میزان بسیاری به این چراها پی برده و مشکلات احتمالی رابطه ی خود را متوجه شوید.

 

اگر شما همسر عهد شکن بوده اید :

مهم است که در محیطی آرام با خود فکر کنید و به ارزیابی خودتان و رفتارتان بپردازید و بررسی کنید که چطور شد به خودتان اجازه دادید کاری را انجام دهید که زندگی مشترکتان را تهدید کنید. آیا به راستی زندگی مشترکتان از کمبود چیزی رنج می برده است که تنها راه حلش بی وفایی و خیانت بوده است؟

 

ابراز پشیمانی ، اندوه و تاسف

گام مهم دیگر برای بازیابی اعتماد از دست رفته ، تمایل خالصانه ی همسر عهد شکن برای ابراز پشیمانی ، اندوه و تاسف خود از انجام این رفتار است اما خبر بد این است که بدانید به عنوان همسر عهد شکن هرگز نمی توانید به اندازه ای که به همسرتان و رابطه تان آسیب زده اید معذرت خواهی و طلب بخشش نمایید.

 

به همسرتان این اطمینان را بدهید که پشیمان شده اید.

درباره ی طرح ها و اقدامات خود برای اینکه اثبات کنید تعهدتان فقط زبانی نیست و قلبا متعهد به ترک بی وفایی هستید با همسرتان صحبت نمایید. این کار به خصوص در اوایل افشای خیانت ، هنگامی که بی اعتمادی شعله ور شده است ، بسیار مفید می باشد.البته لازم است بدانید صحبت کردن تنها راه حل بهبود روابط شما نخواهد بود و نیاز است که برای درمان وقت بیشتری را با همسرتان بگذرانید.

 

بخشش ، آخرین و مهم ترین مرحله ی رهایی از آسیب خیانت زناشویی

خبر بد اینکه ممکن است علیرغم همه ی تلاش های خالصانه ی همسر عهد شکن برای بهبود رابطه ، بیان تاسف و ابراز پشیمانی ، گوش دادن فعال به صحبت های همسر و انجام عمل متعهدانه ، هنوز رابطه ی زوجین بهبود نیابد مگر اینکه همسر آسیب دیده همسرش را ببخشد و همسر پیمان شکن خود را برای اشتباهش ببخشد تا در مسیر درست جبران گام بردارد.

 

از دوست ، آشنا و خانواده درخواست کمک نکنید.

اگر در برقراری ارتباط موثر و کارآمد مشکل دارید حتما نزد یک مشاور و زوج درمانگر دارای صلاحیت بروید تا به شما مهارت ها و تکنیک های لازم را آموزش دهد و هرگز سعی نکنید برای اینکه حالتان را بهتر کنید در رابطه با این موضوع با نزدیکان یا دوستان خود مشورت نمایید.

 

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست