اختلالات خواب

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
gregory-pappas-rUc9hVE-L-E-unsplash-1200x800.jpg

افراد گاهی دچار اختلالات خواب از قبیل بی خوابی ، آپنه خواب ، نارکولپسی ، خواب REM بدون فلج ، شب ادراری ، خواب گردی یا وحشت های شبانه می شوند.

حال تلاش نموده ایم تا در این مقاله توضیحاتی در مورد بی خوابی ،علل بی خوابی ،آپنه خواب ، آثار محرومیت از خواب و هدف از ساخت و مصرف داروهای خواب آور را بیان نماییم و از شما عزیزان بخواهیم اگر سوالات بیشتری در خصوص خواب و مسائل مربوط به آن دارید با متخصصان و روانشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 

انواع اختلالات خواب

بی خوابی

بی خوابی مشکلی است که تقریبا ۲۵درصد مردم به صورت گهگاه و ۹درصد آنان به طور دایم به آن مبتلا می شوند.اما باید بی خوابی را به طور دقیق تعریف کنیم .از همین ابتدا تاکید میکنیم که تعریف دقیقی از بی خوابی که در مورد همه ی افراد صدق کند وجود ندارد. میزان خوابی که افراد به آن نیاز دارند کاملا متغیر است . یک فرد کم خواب ممکن است با پنج ساعت خواب احساس نشاط کند ، در حالی که فرد پرخواب ممکن است با ده ساعت خواب هم هنوز احساس کسالت نماید‌. بی خوابی باید نسبت به نیاز ویژه ی فرد به خواب تعریف شود. ‌برخی افراد کم خواب چون تصور می کنند باید بیشتر از این بخوابند ، به پزشک مراجعه می کنند در حالی که با همان مقدار خواب هم به احساس نشاط می رسند . باید به چنین افرادی اطمینان داد هر مقدار خواب که کافی به نظر می رسد ، واقعا کافی است‌.

اختلالات خواب

علل بی خوابی

احتمالا یکی از علل بی خوابی مصرف داروی خواب آور است. بی خوابی مرضی نیست که بتوان آن را توسط دارو ، همان طور که انسولین دیابت را درمان می کند ، درمان کرد. بی خوابی یک علامت است. اگر علت آن درد یا ناراحتی باشد ، باید بیماری جسمانیِ عامل بی خوابی را درمان کرد. اگر بی خوابی عارضه ی جانبی مشکلات شخصی یا اختلالات روان شناختی باشد ، مستقیماً باید به درمان این مشکلات پرداخت. بیمارانی که داروی خواب آور مصرف می کنند ، نسبت به این دارو تحمل پیدا می کنند و با کنار گذاشتن مصرف داروی خواب آور ، علایم دوباره ظهور پیدا می کند ، یعنی دارو اثر بخشی خود را از دست می دهد و بیمار از پزشک درخواست تجویز مقدار بیشتر یا قوی تر می کند‌.

اگر بیمار سعی کند بدون مصرف دارویی که به آن عادت کرده است بخوابد ، یا حتی یک شب مقدار کمتری از آن را مصرف کند ، احتمالا در او علایم ترک ظاهر خواهد شد که عبارت از آشفتگی شدید در خواب است. بیمار متقاعد می شود که وضع بی خوابی وی حتی از قبل هم بدتر شده است و سعی می کند با خوردن داروی بیشتر تسکین یابد‌.

 

این علایم شایع را بی خوابی ناشی از وابستگی به دارو می نامند.

دومین عاملی که باید در تعریف بی خوابی در نظر داشت ، غیر قابل اعتماد بودن گزارشهایی است که بیماران درباره خود اظهار می کنند. تنها عده ی کمی از بیماران در طول خواب شبانه در آزمایشگاه خواب . مورد مشاهده قرار می گیرند. بنابراین بی خوابی یکی از مشکلات پزشکی است که پزشکان بدون داشتن شواهد بالینی مستقیم به درمان آن می پردازند. مطالعات انجام شده در زمینه بی خوابی نشان می دهد افراد مبتلا میزان خواب خود را به طور فاحشی کمتر از میزان واقعی تخمین می زنند.

 

اختلالات خواب

 

آپنه خواب

شکل ویژه ای از بی خوابی در اثر ناتوانی در تنفس هنگام خواب ایجاد می شود.در این اختلال که آپنه خواب نامیده می شود ، فرد به خواب می رود ، اما تنفس او متوقف می شود (تقریبا همه ی افراد ، به ویژه کسانی که خر و پف می کنند گاهی دچار وقفه ی تنفسی می  شوند ، اما نه در حدّی که در خوابشان اختلال ایجاد شود).

طی دوره ی وقفه ی تنفسی ، میزان دی اکسید کربن خون ، گیرنده های شیمیایی را تحریک می کند و شخص در حالی که برای به دست آوردن هوا نفس نفس می زند ، از خواب بیدار می شود ، سپس میزان اکسیژن خون به حدّ طبیعی باز می گردد ، و فرد به خواب میرود و کل این چرخه دوباره اتفاق می افتد.

خوشبختانه ، بسیاری از موارد آپنه خواب ، ناشی از مسدود شدن مجرای تنفسی است که این مشکل می تواند با جراحی برطرف شود .

 

آثار بی خوابی

وقتی مجبور شویم یک شب نخوابیم ، کاملا احساس خواب آلودگی می کنیم.این واقعیت که خواب آلودگی آنقدر بر انگیزاننده است ، حاکی از آن است که خواب برای زندگی الزامی است . بنابراین ، می توان با محروم کردن افراد از خواب کارکردهایی را که دچار اختلال می شوند ، مورد بررسی قرار داد و به نقش خواب در زندگی انسان پی برد. نتایج مطالعات محرومیت از خواب نشان می دهد آثار ترمیمی خواب برای مغز بیش از سایر قسمت های بدن حائز اهمیت است.

در اکثر آزمایش ها محرومیت از خواب توانایی فرد را در انجام فعالیت های جسمانی مختل نمی کرد . بعلاوه ، در این مطالعات هیچ شاهدی مبنی بر اینکه محرومیت از خواب منجر به پاسخ فیزیولوژیکی استرس شود ، یافت نشد. به این ترتیب به نظر می رسد نقش اصلی خواب ، استراحت و بهبودی جسم نیست، با این حال ، توانایی های شناختی افراد تحت تاثیر محرومیت از خواب قرار گرفته بود. برخی افراد دچار نقص ادراکی شده بودند و یا حتی توهماتی را گزارش کرده بودند و در تمرکز روی تکالیف ذهنی مشکل داشتند.

احتمالا خواب برای مغز فرصتی جهت استراحت فراهم می آورد.

 

هدف از ساخت و مصرف داروهای خواب آور

تا مدت ها هدف از ساخت داروهای خواب آور کمک به افراد در به خواب رفتن بود و شرکت های داروسازی هنگام ارزیابی داروها به این ویژگی توجه داشتند.اما هدف نهایی یک داروی خواب آور این است که فرد در طول روز بعد احساس نشاط و سرخوشی کند.اگر دارویی باعث شود فرد به محض مصرف آن به خواب رود ، اما روز بعد احساس گیجی کند و مشکل تمرکز داشته باشد ، نه تنها این دارو مفید نیست ، بلکه مضر است ، در واقع بسیاری از داروهایی که به طور سنتی در درمان بی خوابی مورد مصرف قرار می گرفتند ، دقیقا چنین اثری داشتند.

برای سوالات بیشتر در این خصوص کافیست با شماره های مرکز روشا مشاور تماس حاصل نموده و یا قرار ملاقات خود را به صورت آنلاین رزرو نمایید.

وظیفه ی ما ، یاری رساندن به شما برای رسیدن به حال خوب است.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست