اختلال دو قطبی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
elijah-o-donnell-kgRpD0OA4IU-unsplash-1200x800.jpg

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلالات شامل :

۱افسردگی اساسی و یا افسردگی یک قطبی.

۲ اختلال دوقطبی : شامل دوره های افسردگی و شیدایی و یا فقط افسردگی.

اختلال افسردگی اساسی و اختلال دو قطبی را غالبا اختلالات عاطفی نیز می نامند اما آسیب شناسی مهم در این اختلالات مربوط به خلق (mood) است.

خصوصیات خلقی افراد مبتلا به اختلال دو قطبی

خلق ممکن است یکی از حالت های زیر را داشته باشد که با علائم زیر ذکر می شود :

۱-طبیعی : فرد طبیعی طیف وسیعی از خلق ها را تجربه می کند و قادر به کنترل اخلاق ، احساسات و عواطف خود است.

۲- بالا : حالت انبساط خاطر ، پرش افکار ، کاهش خواب ، افزایش اعتماد به نفس . افکار بزرگ منشانه.

۳- پایین : کاهش انرژی ، علاقه ، احساس گناه ، اشکال در تمرکز ، بی اشتهایی و افکار مرگ و خود کشی.

در افسردگی دو قطبی خلق فرد ، به صورت دوره ای میان یک افسردگی تمام عیار (خلق پایین) و یک دوره سرخوشی (خلق بالا) در حال نوسان می باشد.یعنی به این صورت که فرد بعد از ماه ها خلق پایین و دپرس بودن ، بی حوصلگی ، انرژی اندک ، خواب آلودگی و میل جنسی به شدت کم ، تبدیل می شود به یک فرد به شدت معاشرتی ، پر حرف و پر انگیزه به طوری که در آن واحد چندین کار مهم را می خواهد با هم پیش ببرد ، بسیار کم خواب می شود و با ۳ الی ۴ ساعت خوابیدن در طول شبانه روز به شدت پر انرژی می شود و حتی میل جنسی نیز تشدید شده و حتی گاهی مجبور می شود چندین بار در طول یک روز خودارضایی کند و یا رابطه ی جنسی انجام دهد.مهم ترین ویژگی این افراد انجام رفتارهای پر خطر می باشد ، به این صورت که کارهایی را انجام می دهد که از تبعات آن هیچ ترسی ندارد ، برای مثال بی فکر و بی پروا پول خرج می کند و یا معاملاتی بی منطق انجام می دهد.

با این تفاسیر آیا ما نیز دچار اختلال دو قطبی هستیم؟

باید بدانید که با خواندن مطالب بالا این فکر در شما به وجود می آید که آیا ما هم دو قطبی هستیم ، اما خیر اینگونه نیست .همه ی ما آدمها درجاتی از نوسان خلق را تجربه می کنیم و این کاملا نرمال و طبیعی می باشد اما اگر این اختلال وجود داشته باشد مشکل این است که شدت نوسان خلق به شدت بالا می رود.به همین خاطر اصلاحا می گویند این افراد یا روی قله ی کوه هستند و یا انتهای دره و تعادلی ما بین این دو نقطه وجود ندارد.

اختلال دو قطبی ، ژنتیکی یا محیطی؟

این اختلال از هر اختلال دیگری در علم روانپزشکی ، بیشتر جنبه ی ژنتیکی دارد و اگر پدر یا مادری به این اختلال مبتلا باشد احتمال انتقال به فرزندش حداقل تا هشت برابر بیشتر است.

بیشترین آمار میزان خود کشی ، طلاق ، اعتیاد و ورشکستگی در بیماران دو قطبی « درمان نشده » گزارش شده اند.

و اما خبر خوب این است که امروزه این افراد و مشکلشان تا حد بسیار زیادی قابل کنترل هستند و در صورت تشخیص درست و به موقع می توان خلق را در وضعیت با ثباتی تثبیت نمود.

آن چه که باید در مورد  اختلال دو قطبی بدانیم!

با توجه به موارد بالا چندین توصیه ی مفید برای شما همراه گرامی داریم.

یادتان باشد بیشترین شیوع این اختلال بین ۲۰ تا ۳۵ سال است ، اگر شما به خودتان یا اطرافیانتان در مورد این مسئله مشکوک هستید حتما باید توسط یک متخصص روانشناس بالینی معاینه شوید.در صورت محرز شدن این اختلال ، حتما توسط ایشان به یک متخصص روان پزشک ارجاع داده خواهید شد.

سبک زندگی سالم ، مانند ورزش کردن به صورت منظم ، نظم در خواب و استراحت ، داشتن تفریحات سالم ، و کنترل استرس می تواند در کنترل این اختلال سهم زیادی داشته باشد.

اگر شما نیز در دوره ای دچار افسردگی شده اید و تصمیم دارید به متخصص مراجعه نمایید ، اگر در گذشته حتی برای یکبار هم که شده بی هیج علتی ، چندین روز پشت سر هم حالت سرخوشی و پرانرژی بودن داشته اید حتما به پزشکتان اطلاع دهید تا به اشتباه افسردگی یک قطبی تشخیص داده نشوید که در آن صورت با خوردن قرص ضدافسردگی به شدت حالتان بدتر خواهد شد.

افسردگی فصلی

بسیاری از افراد حتی آنان که از لحاظ بدنی و روانی سالم اند زمستان را دلتنگ کننده می دانند ، اما برای بعضی از افراد نه تنها زمستان دل تنگ کننده است بلکه عمیقا موجب افسردگی آنان می شود. معلوم شده است کسانی که تنها در فصل زمستان افسرده می شوند از نوع خاصی از افسردگی رنج می برند که اختلال عاطفی فصلی نامیده می شود.در خلال ساعات تاریک غده کاجی یا اپی فیز که در پایین مغز است هورمون های ملاتونین ترشح می کند که با خواب آلودگی و سستی و بی حالی در ارتباط است. نور مانع ترشح این هورمون می شود.در افراد بهنجار تعادل شیمیایی بدن به دلیل افزایش ملاتونین در زمستان دچار اختلال نمی شود ، ولی مبتلایان به افسردگی فصلی تحت تاثیر بیش از اندازه ی این هورمون قرار می گیرند.

بنابراین از شما همراهان گرامی خواهشمندیم اگر نشانگانی از این اختلال و یا هر نوع افسردگی دیگر در خود یا دیگران مشاهده نمودید آن را جدی گرفته و حتما در اسرع وقت با متخصص مشورت نمایید.

مرکز مشاوره و روانشناسی روشا با متخصصان آگاه و مجرب آماده ی پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما عزیزان در هر ساعتی از شبانه روز می باشد.

عجله کنید ، شما سزاوار حال خوب و روانی شاد هستید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست