اختلال های اضطرابی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
mohammad-mahdi-samei-R2j3csDicvI-unsplash-1200x797.jpg

انسان ها غالبا در رو به رو شدن با موقعیت های تهدید آمیز یا تنش زا احساس اضطراب و تنش می کنند. این گونه احساسات واکنش هایی بهنجار در برابر فشار روانی به شمار می آید. اضطراب فقط هنگامی نابهنجار است که در برابر موقعیت هایی روی دهد که اکثر مردم آن ها را به راحتی حل و فصل می کنند.

 

اختلال های اضطرابی

اختلال های اضطرابی ، گروهی از اختلال ها را در بر می گیرد که در آنها یا اضطراب نشانه ی اصلی اختلال است ، مانند : (اضطراب فراگیر یا وحشت زدگی) و یا اینکه وقتی شخص تلاش دارد رفتارهای غیرانطباقی معینی را کنترل کند ، مانند : (هراس ،وسواس فکری ـ عملی) گرفتار آن می شود.

گفته هایی که در زیر آمده است ، توصیف هایی است که افراد گرفتار به اضطراب مزمن و شدید از وضع خود مطرح می کنند:

اغلب اوقات گرفتار تپش قلب هستم!

گرفتاری های جزیی اعصابم را به هم می ریزد و پریشانم می کند!

غالبا بی دلیل وحشت و ترس مرا فرا می گیرد!

معمولا به شدت خسته و فرسوده ام !

همیشه نگران مسئله ای هستم و همین به شدت مرا از پا می اندازد!

همواره از چیزی وحشت دارم!

همیشه احساس عصبی بودن و نا آرامی دارم!

اغلب احساس می کنم نمی توانم از پس مشکلاتم برآیم!

همیشه خودم را در فشار احساس می کنم!

نشانه های اضطراب فراگیر

در یکی از انواع این اختلال به نام اضطراب فراگیر فرد دائما احساس ترس و تنش دارد.

شایع ترین نشانه های جسمانی اضطراب فراگیر عبارتند از :

فرد نمی تواند احساس آرامش کند /  خواب فرد دچار نا آرامی است / خسته و از پا افتاده است / سر درد دارد /  گیج و منگ است و تپش قلب دارد و علاوه بر اینها :

نگران پیشامدهای ناگوار است ، نمی تواند تمرکز یا تصمیم گیری کند و زمانی هم که تصمیمی می گیرد ، همان تصمیم تبدیل به منبع نگرانی های دیگر و بیشتر می شود.

 

اختلال وحشت زدگی یا حمله پانیک (Panic attack)

شخص در دوره ی وحشت زدگی یقین دارد به زودی چیزی هولناک روی می دهد.این احساس معمولا با نشانه هایی همچون :

تپش قلب ، نفس تنگی ، تعرق شدید ، لرزش عضلانی ، از حال رفتن و تهوع همراه می شود.

در حمله های شدید وحشت زدگی شخص به ترس از مرگ گرفتار می آید.

حدود ۴۰٪ از جوانان گاهگاهی دچار حمله ی وحشت زدگی می شوند ، به ویژه هنگام مواجهه با تنش و استرس.برای غالب آن ها حمله ها بسیار آزار دهنده و فرساینده است اما تغییری در شیوه ی زندگی آنان ایجاد نمی کند.چنان چه این قبیل حمله ها در شخص مرتبا روی دهد و او را دچار نگرانی از گرفتار حمله شدن سازد ، تشخیص اختلال (حمله وحشت زدگی) برایش مطرح می شود.

این بیماری در اواخر بزرگسالی تا میانه ی دهه ی چهارم زندگی بارز می شود و به نظر می رسد که در صورت عدم مداوا به صورت مزمن درآید.

کسانی که دچار اختلال وحشت زدگی هستند ممکن است حتی با وجود آزمایش صحت و سلامت باز هم احساس کنند گرفتار بیماری مهلکی از قبیل بیماری قلبی شده یا در معرض سکته هستند. مرتب پزشک عوض می کنند تا بیماری آنان را شناسایی کند . علاوه بر این نگران (دیوانه شدن) و (اختیار خود را از دست دادن) نیز هستند.این بیماران در صورت مداوا نشدن گرفتار یاس و افسردگی می شوند.

 

اختلال های اضطرابی

ـ بین یک سوم تا نیمی از گرفتاران وحشت زدگی ، دچار اختلال ازدحام هراسی نیز می شوند.چنین کسانی از هر جایی که ممکن است راه بیرون آمدن از آن را ندانند یا نتوانند از کسی کمک بخواهند می ترسند.

معمولا یکسال پس از رویداد مکرر حمله ی وحشت زدگی فرد دچار ازدحام هراسی می شود و آشکار است که نشانه های ازدحام هراسی کارکردهای شخص در زندگی روزانه را مختل می سازد.گرفتاران این هراس معمولا برای حل و فصل نشانه های بیماری خود به الکل یا سایر این قبیل مواد متوسل می شوند.

و اما ازدحام هراسی به چه صورت از حمله ی وحشت زدگی  به وجود می آید؟!

معمولا افرادی که گرفتار حمله شده اند ، جا و مکان این حمله یا حملات را پیش چشم دارند و از آن مکان ها به شدت می ترسند و این ترس به مکان های دیگری نیز تعمیم پیدا می کند.آنان با پرهیز از رفتن با آن مکان ها اضطرابشان را کمتر می سازند و همین پرهیز از این راه به شدت تقویت می شود. این افراد در عین حال متوجه می شوند در بعضی مکان ها اضطرابی ندارند (خانه ی خودشان) ، پس کاهش اضطراب به شدت تقویت شده و جاهای امن را تدارک می بیند.از این راه است که شرطی شدن کلاسیک ، رفتار آنان را به سوی (ازدحام هراسی) شکل می دهد.

 

هراس (phobia)

هراس عبارت از ترس شدید از محرک یا موقعیتی که غالب مردم خطر خاصی در آن نمی بینند.شخص معمولا خودش متوجه می شود که ترسش غیر منطقی است ، با این حال دچار اضطراب است.(از نا آرامی شدید تا وحشت زدگی) و تنها چیزی که این اضطراب را رفع می کند اجتناب و پرهیز از شی یا موقیت ترس آور است.

اکثر مردم از چیزهایی نظیر مار، حشرات یا جاهای مرتفع می ترسند ، با این حال هر ترس معین تنها هنگامی هراس به شمار می آید که به اندازه ی چشمگیری زندگی روزانه ی شخص را مختل کند.

در راهنمای تشخیصی ، اختلال هراس دارای سه زیر مجموعه ی گسترده است :

هراس ساده / هراس اجتماعی /  هراس از ازدحام

 

وسواس فکری ـ عملی

وسواس فکری عبارت از تحمیل سمج افکار ، تصورات یا تکانه های ناخواسته ای است که اضطراب ایجاد می کند.

وسواس عملی عبارت است از اجبار و الزام مقاومت ناپذیر به انجام دادن کارها با تشریفات معین ، که اضطراب را کم می کند.

حال شما عزیزان با مهم ترین اختلال های اضطرابی آشنا شده اید ، اما برای دریافت اطلاعات جامع تر می توانید با روانشناسان آگاه و مجرب مجموعه ی روشا مشاور تماس حاصل نموده و یا قرار ملاقات خود را از طریق همین صفحه رزرو نمایید.

شناخت بهتر خود و دیگران ، نگاه بهتر به زندگی و چگونگی بهبودی روابط میان فردی خود را با ما ارتقا بخشید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست