اختلال چند شخصیتی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
armin-lotfi-2WO8-ClYO9E-unsplash-1200x800.jpg

منظور از اختلال چند شخصیتی چیست؟

اختلال گسستگی هویت یا اختلال چند شخصیتی عبارت از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز در شخص واحد است که هر بار یکی از آنها کنترل و مهار رفتار فرد را در دست می گیرند. هر یک از این شخصیت ها معمولا نام ، سن و سال ، رشته خاطرات معین و مجموعه رفتارهای مختص به خود دارد. در بیشتر موارد این اختلال ، شخص دارای هویت اولیه ای است با نام مشهورش که وابسته و افسرده است.

 

ویژگی شخصیت چندگانه

هویت های چندگانه هریک دارای ویژگی هایی است متضاد با هویت اولیه ، از قبیل خصومت ورز ، کنترل کننده یا خود ویران ساز. هویت های گوناگون شخص گاهی حتی از ویژگی هایی از قبیل توانایی های هنری یا ورزشی ، دستخط و دانستن زبان خارجی نیز با یکدیگر تفاوت دارند. غالبا هویت اولیه هیچ آگاهی و اطلاعی از تجربه های هویت های دیگر ندارد.

این اختلال هویت ، بازتابی است از عدم توفیق در یکپارچه سازی جنبه های گوناگون هویت ، حافظه و خود آگاهی. این گسیختگی چندان جامع است که به نظر می رسد چند شخصیت متفاوت در جسم واحدی زیست می کنند.کسانی که از نزدیک با این قبیل اشخاص ارتباط داشته اند ، متوجه شده اند که تغییر شخصیت در آنان همراه است با تغییرات ظریفی در اطوار بدنی و صدا. هر شخصیت شیوه ای اختصاصی برای سخن گفتن و راه رفتن و اطوار بدنی دارد ، و احتمال می رود در زمینه ی فرایندهای فیزیولوژیایی از قبیل فشار خون و فعالیت مغزی نیز تفاوت هایی داشته باشند.فیلم split به نویسندگی و کارگردانی ام. نایت شیامالان است که به خوبی توانسته است فرد دارای هویت چند گانه را نمایش دهد. داستان فیلم درباره ی مردی با ۲۳ هویت متفاوت است که اقدام به ربودن سه دختر نوجوان می‌کند.

اختلال چند شخصیتی

 

عوامل ایجاد هویت چند شخصیتی

بسیاری از کسانی که به این اختلال دچار شده اند گزارش می دهند که در دوران کودکی دستخوش بهره کشی جسمی و جنسی بوده اند ، اما از آنجایی که خاطرات کودکی ممکن است تحریف شود و مردمانی که به این اختلال دچار هستند بسیار تلقین پذیر می باشند ، در صحت و درستی این ادعاها تردیدهایی وجود دارد.

گمان می رود نخستین تجربه ی گسیختگی در پاسخ به تجربه های آسیبی و در دوران کودکی روی می دهد.(معمولا بین ۴ تا ۶ سالگی).

کودک در مواجهه با رویدادی رنج آور و دردناک ، شخصیت دیگری می آفریند که بار آن تجربه ی دردناک را به دوش بکشد.کودک برای دفاع از خودش در برابر تجربه های دردناک به گسیختن حافظه ی مربوطه از خود آگاهی خویش دست می زند. هرگاه بهره کشی به صورت مداوم و مکرر ادامه داشته باشد ،این روش دفاعی در دراز مدت هویت های دیگری به وجود می آورد که فقط یک یا دو شخصیت فرعی از آن بهره کشی یا سو استفاده آگاهی دارند و بقیه از این درد و رنج بدون اطلاع می مانند.جدایی این شخصیت های چند گانه از یکدیگر موجب پنهان ماندن تجربه ی آسیب زا از آنان است.

به این ترتیب خاطرات بد به طور دائم خودآگاهی کودک را آزار نمی دهند.اکثریت بزرگی از مردمان چند شخصیتی مونث هستند و این واقعیت ناشی از احتمال بهره کشی جنسی بیشتر از دختر بچه هاست.

 

شخصیت های جدید چگونه ساخته می شوند؟

وقتی شخص متوجه می شود که ساختن شخصیت و هویت دیگر ، از درد و رنج روانی او می کاهد ، از آن پس نیز هربار با مشکلات روانی / هیجانی دیگری رو به رو می شود ، دست به ساختن شخصیت های دیگری می زند. بعضی از این بیماران چندان به این شیوه ی شخصیت سازی برای مقابله با مشکلاتشان خو می گیرند که در بزرگسالی هم به این کار ادامه می دهند و سرانجام از این راه چندین شخصیت برای حل و فصل مشکلات خود پیدا می کنند.کسانی که اختلال گسستگی هویت در آنان دیده شده ، همواره نادر و کمیاب بوده اند اما در سال های اخیر شمار موارد گزارش شده ی این اختلال به یکباره افزایش یافته است.برخی از صاحب نظران این افزایش را بازتابی از بیشتر شدن علم و اطلاع متخصصان بهداشت روانی درباره ی این اختلال می دانند که منجر به شناسایی مواردی گردیده که پیش از این تشخیص داده نمی شد.

و اما در این مقاله نکات کوتاه و مختصری در مورد این مهم گفته شده است تا شما عزیزان با این اختلال و شخصیت چند گانه آشنا شوید ، حال اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید و می خواهید راه درمان این اختلال یعنی چند هویتی یا چند شخصیتی را بدانید به شما پیشنهاد می کنیم با مشاوران ما در مرکز روشا مشاور تماس حاصل نموده و اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

 

جهت خدمات مشاوره زوج و خانواده ، مشاوره کودک و نوجوان ، مشاوره جنسی ، مشاوره خیانت ، مشاوره طلاق و مشاوره ازدواج می توانید همه روزه از ساعت 9 الی 23 با روشا مشاور تماس بگیرید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست