علائم افسردگی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 2
475879-PGAAGA-463.jpg

ناراحت بودن به معنای افسردگی نیست. افسرده شدن اصطلاحی است که غالباً برای توصیف احساسات بعد از یک هفته بد در محل کار یا هنگامی که با اتفاق بدی رو به رو شده ایم، به کار می رود. اما اختلال افسردگی نوعی افسردگی  بسیار پیچیده تر است. علائم افسردگی تعیین می کند مشکل ما افسردگی است یا غم و اندوهی که همه گاهی اوقات در زندگی تجربه می کنیم.

مشخص کردن احساسات منفی پایدار و غیرقابل انکار نتیجه افسردگی می تواند اولین قدم به سمت بهبودی باشد. این علائم هشداردهنده را بخوانید تا ببینید آیا وقت آن رسیده است که یک روانشناس مراجعه کنید یا خیر.

 

 

علائم افسردگی

 • نا امیدی

افسردگی عمده نوعی اختلال خلقی است که بر نحوه احساس کلی نسبت به زندگی تأثیر می گذارد. داشتن یک چشم انداز ناامیدکننده از زندگی شایع ترین علامت افسردگی است.احساسات دیگر ممکن است بی ارزشی ، تنفر از خود یا احساس گناه بدون دلیل باشد. افکار معمول و مکرر در مورد افسردگی ممکن است اینگونه باشند که “همه این اتفاقات تقصیر من است” 

 

 •  از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت های قبل

افسردگی می تواند اشتیاق و لذت بردن از چیزهایی را که دوست دارید از بین ببرد. از دست دادن علاقه و یا امتناع از انجام فعالیتهایی که روزگاری منتظر آن بودید مثل ورزش ، مطالعه یا بیرون رفتن با دوستان، یکی دیگر از علائم افسردگی اساسی است.موضوع دیگری که ممکن است علاقه خود را نسبت به آن از دست دهید ، رابطه جنسی است. علائم افسردگی عمده شامل کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی است. 

 

 •  احساس خستگی مداوم و مشکلات خواب

یکی از مهم ترین دلایلی که ممکن است کارهایی را که از آن لذت می برید متوقف کنید ، این است که احساس خستگی شدید می کنید. افسردگی اغلب با کمبود انرژی و احساس بیش از حد خستگی همراه است که می تواند یکی از ناتوان کننده ترین علائم افسردگی باشد. این احساس خستگی مداوم می تواند به خواب بیش از حد منجر شود.افسردگی با بی خوابی نیز در ارتباط است ، زیرا ممکن است یکی به دیگری منتهی شود و برعکس. آنها همچنین می توانند یکدیگر را بدتر کنند. فقدان خواب با کیفیت و استراحت همچنین می تواند موجب اضطراب شود. 

 

 • اضطراب

اگرچه به نظر نمی رسد که افسردگی باعث اضطراب شود اما این دو اغلب با هم اتفاق می افتند. علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد: عصبی بودن ، بی قراری یا احساس تنش احساس خطر ، دلهره ، یا وحشت ضربان قلب تند تنفس سریع و پی در پی تعریق زیاد، لرزش یا گرفتگی عضلات ،مشکل در تمرکز 

 

 • تحریک پذیری

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی ممکن است علائمی مانند تحریک پذیری ، پرخاشگری یا رفتار پرخطر ، سوء مصرف مواد الکل داشته باشند. تحریک پذیری ناشی از افسردگی از علائمی است که در مردان بیشتر بروز داده می شود.

 

 •  تغییر در اشتها و وزن

وزن و اشتهای افراد مبتلا به افسردگی می تواند نوسان داشته باشد. این تجربه ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. برخی از افراد افزایش اشتها و افزایش وزن دارند ، در حالی که در برخی دیگر موجب بی اشتهایی و کاهش وزن خواهد شد. تغییرات وزن در صورتی از علائم افسردگی محسوب می شود که عمدی نباشد و فرد بدون اینکه خودش بخواهد وزنش کم یا زیاد شود.

 

 • احساسات غیر قابل کنترل

احساسات شما سریع و لحظه ای تغییر می کنند ممکن است شما یک لحظه عصبانی شوید و لحظه بعد گریه کنید و همه اینها از کنترل شما خارج است. هیچ چیزی بیرونی باعث تغییر خلق شما نشده و این تغییرات از درون شماست. افسردگی می تواند موجب نوسانات خلقی شود.

 

 • افکار خودکشی

افسردگی می تواند موجب افکار خودکشی و در برخی موارد اقدام نیز گردد. سالانه افراد بسیاری در سراسر جهان بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند.افرادی که خودکشی می کنند ، معمولاً ابتدا علائم افسردگی در آنها دیده می شود. غالباً مردم قبل از انجام کار مهمی ، در مورد آن صحبت می کنند سپس اولین تلاش را می کنند.  

 

علائم افسردگی

 

 افسردگی در مردان

مردان افسرده کمتر احساس احساس غرور و ناامیدی خود را بروز می دهند. درعوض ، آنها تمایل دارند از خستگی ، تحریک پذیری ، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی شکایت کنند. آنها همچنین به احتمال زیاد علائمی مانند عصبانیت ، پرخاشگری ، رفتار بی پروا و سوء مصرف مواد را تجربه می کنند.

 

افسردگی در زنان زنان

به احتمال زیاد علائم افسردگی مانند احساس گناه ، احساس خواب بیش از حد ، پرخوری و افزایش وزن را تجربه می کنند. افسردگی در زنان نیز در دوران قاعدگی ، بارداری و یائسگی تحت تأثیر عوامل هورمونی قرار دارد. از هر 7 زن یک نفر به افسردگی پس از زایمان دچار خواهد شد.

 

افسردگی در نوجوانان

تحریک پذیری ، عصبانیت و آشفتگی اغلب قابل توجه ترین علائم در نوجوانان افسرده است – نه غم و اندوه. آنها همچنین ممکن است از سردرد ، معده یا سایر دردهای جسمانی شکایت داشته باشند.

 

افسردگی در سالمندان

افراد مسن بیشتر به جای علائم عاطفی و علائم افسردگی بیشتر از شکایت جسمی شکایت دارند: مواردی مانند خستگی ، درد و درد غیر قابل توضیح و مشکلات حافظه. آنها همچنین ممکن است از نظافت شخصی خود غفلت کرده و از مصرف داروهای مهم برای سلامتی خود امتناع کنند.       

 

شماره روشامشاور

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

2 دیدگاه

 • ..

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۸:۲۲

  سلا م من یه سوال دارم.همسرمن خیلی فیلم سکسی نگاه میکنه و ای ن منو عذاب میده حتی چند وقته واقعا به من بی توجهی میکنه نمیدونم چیکار کنم….

  پاسخ

  • Rosha

   ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ در ۲۲:۴۷

   سلام وقت بخیر با کلینیک تماس بگیرید برای مشاوره و راهنمایی

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست