راهکارهای مقابله با استرس کرونا

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
Depositphotos_64910047_s-2019.jpg

ویروس کرونا برای اولین بار در ووهان چین تشخیص داده شد و کم کم از کشور چین به سایر کشورها از جمله ایران انتقال پیدا کرد. این بیماری که به شدت واگیر دارد به وسیله تماس با سطوح یا اشیاء آلوده و همچنین تنفس در هوای آلوده منتقل می شود و همین امر موجب استرس کرونا و تشویش و اضطراب از مبتلا شدن در بسیاری از افراد شده است. اما بهتر است بدانید که ترس و اضطراب بیش از حد سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و هیچ کمکی در این راستا به افراد نمی کند.

هرچند که ترس یک واکنش طبیعی است اما زمانی که بیش از حد معمول باشد و زندگی فرد را با اختلال مواجه سازد خود یک بیماری محسوب می شود.

آشنایی ، تشخیص و درک درست یک مسئله باعث می شود راحت تر و با آرامش بیشتری با آن مواجه شویم و به جای استرس راهکارهای عاقلانه و مفیدتری بکار ببریم. ترس و اضطراب باعث می شود افراد نتوانند علائم جسمانی خود را به درستی تشخیص دهند و به اشتباه احساس کنند به بیماری مبتلا شده اند و به مراکز درمانی مراجعه کنند که این موضوع خود هم احتمال مبتلا شدن را بیشتر می کند و هم اینکه فشار بر سیستم درمانی را بیشتر می کند.

با توجه به این که هنوزروشی برای درمان کرونا وجود ندارد، بنابراین بهتر است برای پیشگیری، بیشتر مراقب باشید. یکی از مهم ترین اقدامات و راهکارهای مفید برای پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل و مدیریت استرس است.

 

راه های مقابله با استرس کرونا

  • فاجعه پنداری نکنیم

شرایط به وجود آمده را در ذهن خود فاجعه آمیز تصور نکنیم. هرچند که ویروس کرونا مسری است اما با چند دستور ساده می توانیم از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنیم.

 

  • سرگرم شدن به فعالیت های نشاط آور

دیدن فیلم های شاد، طنز، آهنگ های مورد علاقه و مطالعه می تواند استرس را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

  • دید مثبت و واقع بینانه به مسائل داشته باشید

با اینکه کرونا شیوع زیادی دارد اما آمار کشندگی آن فقط 2% است و خطر آن به مراتب کمتر از سارس وآنفولانزا است

 

  • از پیگیری خبرهای غیر موثق و شایعه ها خودداری کنید.

خبرهای مربوط به مرگ و میر و مبتلایان را فقط از سایت های معتبر دنبال کنید. دامن زدن به شایعات نه تنها کمکی نمی کند بلکه فقط باعث استرس بیشتر می شود. بدون شک فضای مجازی و نظر اشخاص غیر متخصص منبع خوبی برای مطلع شدن از اخبار نیست. گاهی در گفتگوها و اظهارنظرها راهنمایی هایی از افراد مختلف می شنویم که هیچ مبنای علمی ندارد و صرفاً نظر شخصی آنهاست. دامن زدن به شایعات می تواند هم برای خودمان و هم دیگران مشکل ساز باشد. شایعات می توانند باعث افزایش استرس، ضعف سیستم ایمنی، اختلالات روانی و دامن زدن به شایعات بیشتری باشند.

 

  • روال معمولی زندگی خود را دنبال کنید

در شرایط پیش آمده سعی کنید اتفاقات را مدیریت کنید و زندگی روزمره خود را در پیش بگیرید و سطح اضطرابتان را کنترل کنید.

 

  • از فعالیت های کاهش دهنده اضطراب کمک بگیرید

فعالیت هایی مانند: مدیتیشن، یوگا، ذهن آگاهی و یا حتی نرمش های سبک و پیاده روی می تواند در پایین آوردن سطح استرس بسیار مؤثر باشد. با وجود اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف در گوشی‌های همراه برای سرگرم نگه داشتن اشخاص، هیچ چیز بهتر از یک کتاب خوب برای فرار از استرس کرونا و شنیدن اخبار بد نیست.

 

مقابله با استرس کرونا

 

  • جلوگیری از به وجود آمدن استرس در کودکان

استرس ناشی از اخبار منفی اثرات مخرب تری بر کودکان می گذارد. زیرا آنها بسیار تحت تأثیر استرس والدین قرار می گیرند وهمچنین قدرت تحلیل و گفتگو درباره مسائل را ندارند، در نتیجه هیجانات منفی آنها تخلیه نمی شود و تا مدتهای طولانی بر سلامت جسم و روان آنها تأثیر می گذارد. لازم است که در حضور کودکان از گفتن اخبار منفی و استرس زا خودداری کنیم و آنها را به انجام بازی و فعالیت هایی مثل نقاشی تشویق کنیم.

 

  • از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنید

از مصرف خودسرانه دارو چه برای درمان علائم بیماری و چه برای پایین آمدن استرس خودداری کنید. اگر احساس کردید در این زمینه احتیاج به کمک دارید به کادر بهداشتی درمان، روانشناس و یا مشاور مراجعه کنید.

 

  • یادگیری راه های پیشگیری رایج از سوی مراکز رسمی بهداشت

با یادگیری راه های درست پیشگیری در این حال که از ابتلا به بیماری جلوگیری می کنید با اعتماد به نفس و آرامش بیشتری با موضوع مواجه می شوید. برای کاهش اضطراب به علائم و حالت های روانی زیاد توجه نکنید. گلودرد و یا سرفه به تنهایی علامت کرونا نیست، باید کلیه علائم را با هم در نظر بگیرید.

 

  • خواب خوب و کافی در کاهش استرس کرونا مؤثر است

برای افرادی که بسیار درگیر اضطراب کرونا هستند، خواب خوب و کافی ضروری است. این اشخاص باید مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین را کاهش دهند تا بتوانند خواب خوب و عمیقی داشته باشند.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست