انواع روابط عاشقانه

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 2
hean-prinsloo-Dq5VzPCeXXE-unsplash.jpg

انسان موجودی اجتماعی و جمع گرا است و خانواده کوچک ترین نوع جامعه و مهم ترین واحد تشکیل دهنده ی جامعه است. قدمت خانواده را می توان تقریبا معادل تاریخ پیدایش بشر دانست که در طول پیدایش و تکامل خود دست خوش تغییرات و افت و خیزهای بسیار زیادی شده است و رابطه ی میان زن و مرد که مهم ترین رکن خانواده است تقریبا تمامی اشکال محتمل خود را تجربه کرده است.از روابط آزاد و بدون قید و شرط گرفته تا ازدواج میان خویشاوندان محرم ، چند همسری (چه از نوع چند زنی چه از نوع چند شوهری) ، هم اتاقی شدن ، ازدواج همجنسان و آنچه که امروزه به آن ازدواج رسمی و قانونی زن و مرد غیر محرم گفته می شود.

تمامی این تجربیات و نیز مطالعات انجام شده گواه بر این هستند که بهترین شکل رابطه ی زن و مرد ، چه برای جامعه و چه برای افراد ، ازدواج مرد و زن و تشکیل خانواده است. در جهان معاصر و جوامع نسبتا پیشرفته که زن و شوهر هر دو نقش سازنده ای در خانواده و جامعه ی خود بازی می کنند و نه صرفا برای بقا بلکه برای زندگی بهتر و حرکت در مسیر تکامل فردی و جمعی تلاش می کنند ، بهترین شکل خانواده ، خانواده ی هسته ای است که ارکان آن را زن و شوهر و فرزندان تشکیل داده و بقیه همگی حکم میهمان و درجه دوم را بازی می کنند.اما در بسیاری از جوامع بدلایل شرایط خاص ، خانواده ی گسترده یا بزرگ که شامل زن و شوهر ، فرزندان و یک یا چند تن از اعضا دیگر فامیل (معمولا پدر و مادر یکی از زوجین ) با هم زندگی می کنند ، مهم ترین شکل خانواده است که در نوع خود حداقل بهتر از زندگی مجردی و یا زندگی تک سرپرستی است.

 

فواید و مزایای ازدواج

فواید اجتماعی

ارتقا سطح سلامت کلی جامعه

زنده و با نشاط تر شدن جامعه

ارتقا سطح فرهنگی و اقتصادی جامعه

روابط اجتماعی بهتر

افزایش امید به زندگی

کاهش فساد و جرایم

 

روابط عاشقانه

فواید مشترک ازدواج برای زن و شوهر

بهبود و سلامت روانی و جسمی

افزایش طول عمر

بهبود وضعیت اقتصادی

احساس رضایت و خرسندی بیشتر از زندگی

افزایش رضایت جنسی

 

فواید ازدواج برای زنان

بهره مندی از وضعیت اقتصادی بهتر

کاهش در معرض خطر قرار گرفتن اذیت و آزار اجتماعی

کاهش احتمال بروز بیماری های روانی (خصوصا افسردگی و خودکشی)

 

فواید ازدواج برای مردان

افزایش درآمد

کاهش رفتارهای تهاجمی و مخرب مانند اعتیاد

انگیزه بیشتر برای تلاش و پیشرفت

 

چرا انسان نیازمند عشق است؟

عشق یکی از عوامل یا نیروهایی است که می تواند بر قوی ترین نیروی فطری انسان یعنی میل به زنده ماندن غلبه کند.براساس هرم سلسله مراتب نیازهای انسانی مازلو ، انگیزه های رفتار آدمی نیازهای او در زمینه های مختلف است و با برآورده شدن نیازهای اولیه ، قدم در مراحل بالاتری گذاشته تا اینکه بالاخره به بالاترین حد شکوفایی و کمال خود برسد.یکی از این نیازها احساس تعلق داشتن به گروه و جمع و ارتباط با دیگران و دیگری ، عشق است به عبارت دیگر انسان به کمال واقعی نخواهد رسید مگر اینکه عاشق نیز باشد.

عشق تنها پاسخ رضایت بخش و معقول به مسئله ی خلق و هستی انسان است.

روابط عاشقانه

انواع روابط عاشقانه (تئوری الگوی عشق)

در این طبقه بندی شش نوع روابط اصلی وجود دارد ، از جمله :

عشق رمانتیک

این همان عشق اساطیری در افسانه ها ، کتاب ها و فیلم های عاشقانه است که عمدتا بر پایه ی زیبایی و جذبه ی فیزیکی معشوق (از دید عاشق) و شیفتگی عاشق شکل می گیرد و غالبا جزء جنسی نیز دارد و بر همین اساس ، پس از دست یابی به معشوق این جزء احساسی و شهوانی به تدریج کم رنگ شده و معمولا ظرف چند سال (گاهی ظرف چند هفته) آن ولع و وسوسه ی احساسی از بین می رود و در این زمان است که سایر عوامل دخیل در روابط انسانی و زناشویی (میزان صمیمیت و پیوند عاطفی) تعیین کننده ی آینده ی پیوند زناشویی و عشق خواهد بود.

 

عشق دوستانه

همچنان که از نام آن پیدا است چنین عشق و محبتی در پی دوستی و شناخت تقریبا کامل و داشتن معیارها ، ارزشها ، باورها ، اهداف و علایق مشترک و مشابه در طولانی مدت به وجود می آید.در چنین روابطی تعهد و صمیمیت بسیار زیاد و قوی است ولی در آن تمایلات ، ولع و هیجانات احساسی ـ جنسی چندان قوی ای وجود ندارد.

 

عشق بازی گرانه

در چنین حالتی به دلیل طرز تفکر ، خصوصیات شخصیتی و اهداف ، شخص تلاش به دستیابی و کنترل معشوق می کند و برای رسیدن به آن دست به هر اقدام و رفتاری می زند و به معنی واقعی نقش ایفاء می کند و از هر مانور و دروغی که لازم است روی گردان نیست.چنین افرادی تقریبا فاقد تعهد ، صمیمیت و صداقت هستند.

 

عشق مادرانه ـ پدرانه

در چنین رابطه ای فرد تقریبا نقش و جایگاهی شبیه پدر یا مادر را در برابر معشوق به عهده می گیرد (مراقبت ، توجه ، محبت و حتی از خود گذشتگی)، چنین رابطه ای در زندگی زناشویی چندان طول نخواهد کشید.

 

عشق منطقی یا محاسبه گرانه

در این حالت فرد تقریبا فقط بر اساس منطق و محاسبه ی معایب و محاسن (غالبا مادی یا جایگاه اجتماعی) مجذوب طرف مقابل می شود.و مسئله ی احساسی عاطفی ، تناسب و هم خوانی نقش جایگاه چندانی ندارند.چنین رابطه ای بیشتر یک نوع معامله است و انسان به عنوان یک کالا در نظر گرفته می شود و تا زمانیکه کالای انتخاب شده شرایط اولیه را دارا باشد رابطه نیز تداوم می یابد ولی به محض اینکه تاریخ مصرف آن بگذرد دور انداخته می شود.

 

عشق شیدایی یا وسواسی

در این حالت عشق تقریبا خارج از کنترل بوده و فرد از خود بی خود می شود و عقل و منطق و پذیرش واقعیت در صحنه وجود ندارند.فرد رفتاری وسواسی ، حسادت آمیز ، شکاک و کنترل کننده داشته و حتی ممکن است دست به رفتارهای خشونت آمیز (خودآزاری یا دیگرآزاری) دست بزند.بسیاری از عشق های دوران نوجوانی از این گونه است.

– همچنین در مطالعات دیده شده است که رابطه ی مستقیمی بین سه نوع خصیصه ی شخصیتی شامل : روان پریشی ، برون گرایی و روان رنجوری با انواع رابطه ی عاشقانه وجود دارد.برای مثال شخص روان رنجور بیشتر دچار عشق شیدایی شده و احتمال درگیر شدن در عشق محاسبه گرانه بسیار کم است.

اگر به دنبال تجربه ی عشقی متفاوت و خوب هستید و یا تصمیم جدی برای ازدواج دارید حتما از مشاور کمک و راهنمایی بخواهید زیرا به هنگام عشق و ازدواج ، به علت تجربه ی هیجانی بالا و متفاوت نمی توانید انتخابی شایسته داشته باشید و ممکن است حقایق را نادیده یا نشنیده بگیرید.

 

دپارتمان تخصصی روشا مشاور تمامی نیازهای شما و انتظاراتتان از یک مرکز مشاوره را رفع و برآورده می کند.

برای مشاوره پیش از ازدواج به صورت تلفنی و یا حضوری می توانید با شماره های مجموعه تماس حاصل نموده و یا زمان مشاوره ی خود را به صورت آنلاین رزرو نمایید.

ما شما را به اهدافتان نزدیک تر میکنیم.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

2 دیدگاه

 • Sasa

  ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۵

  با سلام
  دختری ۳۴ ساله هستم و حدود یک سال و نیم با پسری آشنا شدم اوایل رابطه ی اجتماعی داشتیم و او با دختری که همکارش بود دوست بود و اواسط آشناییمون رابطه ش رو با دوست دخترش بنا به دلایل قابل قبولی تمام کرد و با من وارد رابطه شد ولی از طرفی گفت نمیخوام دلش رو بشکنم و رابطه رو حد چت دو هفته یکبار با یه همکار نگهدارم و هیچ وقت شروع کننده چت نباشم منم قبول کردم ولی الان همش استرس دارم که یه وقت دوست دخترش بهش پیام نده ، لطفا راهنماییم کنین و کمکم کنین که من چه عکس العملی باید داشته باشم با تشکر

  پاسخ

  • Rosha

   ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ در ۲۲:۴۶

   سلام وقت بخیر
   با شماره های کلینیک تماس بگیرید برای راهنمایی بیشتر و مشاوره

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست