بی اشتهایی روانی و پرخوری مرضی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
bill-oxford-aIlAhLdwk2g-unsplash-1200x864.jpg

بی اشتهایی روانی چگونه است؟ منظور از پرخوری مرضی چیست؟

هرچند چاقی شایع ترین اختلال در خورد و خوراک است ، مشکلی درست نقطه ی مقابل آن به صورت بی اشتهایی روانی و پرخوری دوره ای هم وجود دارد .

برخی از مبتلایان به این بیماری وزنشان به کمتر از ۵۰٪ وزن طبیعی هم کاهش می یابد.

این افراد با وجود کاهش شدید وزن و اختلال های حاصل از آن ، منکر هرگونه اختلال هستند و از افزایش وزن خودداری می کنند.در واقع آنان معتقدند که بسیار چاق به نظر می رسند. در مورد زنان در صورتی از این برچسب تشخیصی استفاده می شود که ، علاوه بر کاهش وزن ، قاعدگی نیز روی ندهد ، همچنین کاهش وزن می تواند به عوارض جانبی خطرناکی از قبیل لاغری مرضی ، ابتلا به بیماری های عفونی و دیگر نشانه های کم غذایی منجر شود ، و در موارد حاد به مرگ بینجامد.

احتمال بروز این اختلال یعنی بی اشتهایی روانی در زنان ۲۰برابر مردان است ، خصوصا در زنان جوانی که در سنین نوجوانی تا دهه ی ۳۰ سالگی هستند.

 

بی اشتهایی روانی و وسواس

نوعاً تمام توجه مبتلایان به بی اشتهایی روانی به غذاست و میزان کالری هر غذایی را که می خواهند بخورند به دقت محاسبه می کنند.گاهی این دل مشغولی به حد وسواس نیز می رسد. اشتغال فکر به غذا و امکان افزایش ، برخی از مبتلایان به بی اشتهایی روانی را وادار به ورزش های وسواسی می کند .طوری که هر روز ساعت ها به ورزش های سنگین می پردازند.

 

نشانه های پرخوری دوره ای

دوره های مکرر پرخوری مفرط (مصرف سریع مقدار زیادی غذا در مدت زمانی محدود)  و در پی آن تلاش برای تخلیه ی معده از راه استفراغ یا با داروهای مسهل .گاهی این پرخوری ها بسیار مکرر و شدید است.

 

میزان ابتلا به پرخوری دوره ای در زنان و مردان

در بررسی زنان مبتلا به پرخوری دوره ای نشان داده شده است که بیشتر آنان دست کم یکبار در روز (معمولا عصرها) پرخوری می کنند و در هر نوبت مقدار فراوانی شوری یا شیرینی می خورند ، با این حال به علت تخلیه معده بعد از پرخوری ، وزن بیمار ممکن است نسبتا طبیعی باقی بماند و همین به بیمار امکان می دهد اختلال خود را پنهان نگه دارد ، اما چنین رفتاری می تواند آسیب های فیزیولوژیایی شدیدی به بیمار وارد آورد.

پرخوری نیز همانند بی اشتهایی در درجه ی نخست زنان را مبتلا می سازد ، اما نسبت آن بیش از بی اشتهایی روانی است.

 

علل و عوامل پرخوری دوره ای و بی اشتهایی روانی

پژوهشگران برای تبیین پرخوری دوره ای و بی اشتهایی روانی به علل و عوامل اجتماعی ، زیستی و شخصیتی یا خانوادگی متوسل شده اند.برای آنکه در هر شخصی اختلال خورد و خوراک به وجود آید احتمالا باید عواملی از این مجموعه دست به دست هم دهند.

 

عوامل اجتماعی پرخوری دوره ای و یا  بی اشتهایی روانی

بسیاری از روانشناسان برای عوامل اجتماعی نقشه عمده ای در بی اشتهایی روانی و پرخوری دوره ای پیش کشیده اند.به ویژه آنان بر تاکید جامعه بر باریک اندامی زنان اشاره دارند. می توان تصور کرد که این هیکل آرمانی موجب شده باشد که بسیاری از زنان احساس کنند بسیار چاق تر از وضع آرمانی هستند.

 

عوامل زیستی

برخی آسیب های زیستی می تواند آمادگی ابتلا به اختلال خورد و خوراک را تشدید کند.برای مثال اختلال کارکرد هیپوتالاموس و کندی آن موجب بی اشتهایی می شود.در مورد پرخوری دوره ای نیز احتمالا نارسایی هایی در پیام عصبی سروتونین که هم در اشتها و هم در تنظیم خلق نقش دارد در کار است.

 

نقش عوامل شخصیتی و خانوادگی در بی اشتهایی روانی و پرخوری دوره ای!

عوامل شخصیتی و خانوادگی نیز می توانند نقشی در بی اشتهایی روانی و پرخوری دوره ای داشته باشند .بسیاری از زنان جوان گرفتار اختلال خورد و خوراک ، به خانواده هایی تعلق دارند که کمال گرایی در آن ها مطلوب و ابراز محبت یا تعارض ممنوع است ، در نتیجه ممکن است دختران جوانی که برای کنترل اوضاع و محبت دیدن از والدین دست به تغییر عادت های غذایی خود می زنند در نهایت گرفتار بی اشتهایی روانی شوند. کسانی هم که دچار آشفتگی هیجانی هستند و دردمندانه می دانند عزت نفس ضعیفی دارند ممکن است به پرخوری دوره ای روی آورند.

 

درمان اختلال بی اشتهایی و یا پرخوری

شیوه های مفید برای درمان و کمک به افراد دچار اختلال خورد و خوراک تدارک دیده شده که شامل در پیش گرفتن عادتهای غذایی سلامت و کنار آمدن با مشکلات هیجانی است.علاوه بر این دارو های تنظیم کننده ی میزان سروتونین نیز خصوصاً در پرخوری دوره ای می تواند اثرات مساعدی داشته باشد.

 

در آخر اینکه

بی اشتهایی روانی و پرخوری دوره ای اختلال های حادی هستند و افراد مبتلا به آن ،غالباً سال ها گرفتار اختلالات جدی می مانند‌. حال اگر شما و یا اطرافیان و نزدیکانتان مبتلا به این دو نوع از اختلال هستند قبل از هر تصمیم دیگری با مشاوری آگاه ، دانا و دلسوز صحبت نمایید.

دپارتمان تخصصی روشا مشاور این امکان را به شما می دهد که بتوانید در لحظه صحیح ترین تصمیمات را بدون نگرانی برای تبعات آن و با هماهنگی با مشاورتان گرفته و اجرا نمایید.

همین حالا تغییر را آغاز کنید ، ما در کنارتان هستیم.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست