تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
giulia-bertelli-dvXGnwnYweM-unsplash-1200x675.jpg

تفاوت بین عزت نفس و اعتماد بنفس در چیست؟

افراد دارای اعتماد بنفس بالا لزوما از عزت نفس بالا برخوردار نیستند. عزت نفس یعنی اینکه ارزش خودتان را چگونه ارزیابی می‌کنید. درواقع، عزت نفس، بنیانی احساسی محسوب می‌شود که تعیین‌کننده‌ی تفکر منطقی، نوع احساسات و طرز رفتار هر شخص است. اما اعتماد بنفس به باور فردی درمورد انجام کاری خاص یا دستیابی به اهداف دلخواه اشاره دارد.

عزت نفس

عزت نفس از دو بخش با هم مرتبط تشکیل میشود. یکی داشتن احساس اطمینان در برخورد با چالشهای زندگی : (باور خود توانمندی) و دیگری ، احساس داشتن صلاحیت برای خوشبخت شدن : (احترام به خود یا حرمت نفس).

عزت نفس چگونه است؟

عزت نفس در ما و دیگران به اشکال خاصی ظاهر می شود.البته تضمینی در این مورد وجود ندارد اما عزت نفس را می توان در حالت چهره ، رفتار و از صحبت و حرکت اشخاص مشاهده کرد.در تمجید شدن و تعریف کردن ، در ابراز محبت ، در احساس امتنان و تشکر و نظایر آن دیده می شود .برخورد باز و گشوده با انتقادها ، راحتی در تصدیق اشتباهات ، نمونه هایی از این تجلی عزت نفس است زیرا عزت نفس با کامل و صد در صد بی عیب و نقص بودن بی ارتباط است.

عزت نفس ،یک نیاز اولیه

وقتی می گوییم عزت نفس مورد نیاز است منظورمان این است که :

– در فرآیند زندگی نقش موثری ایفا می کند.

– برای رشد سالم و طبیعی ضرورت دارد.

– دارای ارزش بقایی است.

تاثیر عزت نفس

میزان عزت نفس ما روی تمام جنبه های وجودی ما اثر می گذارد : طرز کارمان در ارتباط با مردم ، اندازه ی پیشرفت و ترقی ، میزان موفقیت و نیز در قلمرو شخصی این که ممکن است دل به چگونه شخصی ببندیم ، چگونه با همسرمان ارتباط برقرار کنیم، چگونه با فرزندان و دوستانمان رفتار کنیم و به چه سطحی از سعادت و خو شبختی خواهیم رسید.

همبستگی مثبتی میان عزت نفس سالم و بسیاری از ویژگی های دیگری که روی موقعیت و خوشبختی ما تاثیر دارد ، وجود دارد. عزت نفس سالم با رفتار عقلانی ، واقع گرایی ، فراست ، خلاقیت ، استقلال ، انعطاف پذیری ، توانایی قبول تغییر ، تمایل به اذعان اشتباهات و اصلاح آن ها ، خیرخواهی و همکاری و تعاون ، در ارتباط مستقیم است.

رابطه ی عزت نفس در برخورد با مشکلات

هرچه عزت نفس ما محکم تر و بیشتر باشد برای برخورد با مشکلاتی که در زندگی خصوص و در کار و شغلمان بروز می کند آمادگی بیشتری داریم و همچنان سریعتر می توانیم در پی هر شکست و سقوط روی پایمان بایستیم ، و نیروی بیشتری برای  از نو شروع کردن داریم.

عزت نفس و بلند پروازی

هرچه عزت نفس ما بیشتر تقویت شود ، بلند پروازتر می شویم که این لزوما به شفل و حرفه محدود نمی شود بلکه زمینه های احساسی ، ذهنی ، خلاقیت و معنویت را نیز در بر می گیرد ، هرچه عزت نفس ما کمتر باشد میل و امید و آرزوهایمان نقصان می گیرد و احتمال موفقیتمان کاهش می یابد.

عزت نفس و ابراز وجود مثبت

عزت نفس بیشتر میل ابراز وجود را بیشتر می کند و غنای درونمان را بیشتر به نمایش می گذارد و هرچه عزت نفسمان کمتر باشد میل بیشتری به اثبات خودمان داریم. همین مسئله باعث می شود ارتباطات ما آشکارتر ، صادقانه تر و مناسب تر می شود زیرا به این نتیجه می رسیم که افکاری اندیشمند داریم و به همین دلیل از آشکار شدن ها هراسی را به دل راه نمی دهیم .

ما با افرادی راحت تر کنار می آییم که عزت نفسشان به اندازه ی عزت نفس ما باشد.

توهم عزت نفس

زمانی که عزت نفس کم است اغلب تحت تاثیر هراس قرار می گیریم.ترس از واقعیت که در برخورد با آن خود را نابسنده و کم کفایت احساس می کنیم.ترس از حقایق درباره خودمان یا دیگران که آن را انکار و یا در خود سرکوب کرده ایم.ترس از فرو ریزی وانمودها و تظاهرها ، ترس از افشا شدن .

عزت نفس کاذب

گاه افرادی را می بینیم که از موفقیت فراوان و در سطح جهان برخوردارند ،اما فاقد عزت نفس هستند ، به کسانی برمی خوریم که از شهرت و اعتبار فراوان برخوردارند و با این حال عمیقا ناراضی ، مشوش یا افسرده هستند .این بدان معنی است که اگر به واقع نتوانیم به عزت نفسمان رسیدگی کنیم ، نتیجه اش اضطراب ، نداشتن احساس امنیت خاطر و تردید و دو دلی است.

 

اگر عزت نفس این داوری در خود باشد که من مناسب و درخور زندگی هستم (اگر خود را شایسته و ارزشمند بدانم ) اگر عزت نفس تجربه کردن باوری باشد که به خود اعتماد کنیم ، کسی جز من نمی تواند این احساس را در خود ایجاد و آن را حفظ نماید.

خلاصه اینکه عزت نفس یعنی ارزیابی احساس خودارزشی و از تجارب مثبت زندگی ریشه می‌گیرد و در خصوصیاتی مانند انعطاف‌پذیری، جسارت و احترام به خود و دیگران نمود می‌یابد. اما اعتماد بنفس یعنی اینکه فرد به توانمندی‌های فردیِ خود باور داشته باشد. اعتماد بنفس درنتیجه‌ی انجام موفقیت‌آمیز کاری خاص یا رویارویی پیروزمندانه با چالشی بخصوص شکل می‌گیرد و در خصوصیاتی مانند پذیرش مشتاقانه‌ی چالش‌ها، مسئولیت‌‌ها و فرصت‌های جدید نمود می‌یابد.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست