مشاوره افسردگی

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
dmitry-schemelev-h5xANSOT2qY-unsplash-1200x800.jpg

تعریف افسردگی: افسردگی (Depression) یک حالت خلقی ، شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت فردی یا اجتماعی و یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است که می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات ، خوشی و تندرستی  فرد تأثیر بگذارد. افسردگی مانع از دستیابی افراد به یک زندگی عادی، امور اجتماعی مطلوب و یا رسیدگی به مشکلات درون خانوادگی خود می شود.

به دلیل شیوع بسیار زیاد افسردگی، سلیگمن (روانشناس آمریکایی) از افسردگی با عنوان «سرماخوردگی» در روانپزشکی یاد کرده است. همچنین افسردگی شامل یک دوره غم و اندوه است که باعث از دست دادن علاقه به چیزهایی می شود که پیش از این باعث خوشحالی یا لذت می شدند. این احساسات معمولا همراه با یک سری علائم و نشانه های روانی و فیزیکی هستند.

 

نشانه های افسردگی

اجتناب از فعالیت های لذت بخش و شادی آور

احساس گناه شدید و سرزنش خود

احساس ضعف و خستگی و کاهش انرژی بدنی

پرخوری یا معمولا بی اشتهایی

حالات پرخاشگرانه و برانگیختگی در مواجه با کوچکترین تحریک ها

افکار خودکشی و یا تلاش ‌هایی در این راستا

و بسیاری از موارد دیگر که باید تحت نظر درمان گر مطرح و تشخیص داده شود تا به اشتباه افسردگی تلقی نشود و فرد با مشاهده ی چندین نمونه از این حالات خود را بیمار(افسرده) نداند.

 

دلایل افسردگی

افسردگی ممکن است به دلایل زیستی، روانی، فیزیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی بروز پیدا کند.سختی‌های دوران کودکی مانند از دست دادن نزدیکان، فروگذاری در نگه‌داری و تربیت، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان به بروز افسردگی در بزرگسالی کمک می‌کند. سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش ویژه و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی دارد.

همچنین برخی رویدادها و تغییر و تحولات زندگی که ممکن است باعث افزایش بروز افسردگی شوند عبارتند از: زایمان، یائسگی، مشکلات مالی، بیکاری، استرس شغلی، تشخیص‌های پزشکی (سرطان، ایدز و غیره)، بیمار بودن و یا فوت یکی از عزیزان و یا نزدیکان فرد، بلایای طبیعی، انزوای اجتماعی، تجاوز، مشکلات رابطه‌ای یا زناشویی، حسادت، جدایی و دیگر آسیب‌های جبران ناپذیر.

نوجوانان نیز ممکن است به واسطه ی عدم پذیرش اجتماعی، فشار و قلدری از طرف همسالان در معرض افسردگی قرار گیرند.

هرکدام از این دلایل به بررسی هرچه بیشتر و برطرف شدن هرچه سریعتر نیازمند است ، قبل از اینکه برای هر اقدامی دیرشود و نیاز به درمان دارویی ایجاد نشود.

 

پیامدهای افسردگی

از مهم ترین عوامل بروز افسردگی می توان به فقدان و شکست در زمینه های گوناگون اشاره کرد که سبب تغییراتی در جنبه های هیجانی، شناختی، رفتاری و فیزیکی فرد می شود . در ادامه به توضیح هر کدام از این تغییرات می پردازیم:

بعد هیجانی:

از پیامدهای هیجانی افسردگی در زندگی، می توان به کاهش میل جنسی، عدم علاقه به کارهای روزانه، بی انگیزگی، پوچ گرایی و غمگینی اشاره کرد.

بعد شناختی:

افسردگی سبب می شود افراد باورهای بدبینانه نسبت به خود و دیگران، ناامیدی به آینده و افکار خودکشی داشته باشند. اگر شدت افسردگی شدید باشد سبب می شود تا فرد به دلیل احساس ناتوانی و بی ارزش بودن، برای خودکشی اقدام نماید.

بعد رفتاری:

افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا آهسته صحبت می کنند، آرام راه می روند، به صورت مداوم احساس خستگی دارند، کم تحرک اند و ممکن است به بهداشت شخصی خود اهمیت ندهند.

بعد فیزیولوژیکی:

معمولا افزایش یا کاهش وزن به میزان حداقل 5 کیلو در ماه در آنان دیده می شود. بی خوابی یا پرخوابی، اختلال سیکل ماهیانه (افزایش زمان سیکل یا عدم آن) در زنان، اختلال در عملکرد جنسی و … از دیگر پیامد های افسردگی فیزیکی است.

 

افسردگی

 

چندین روش برای درمان 

ـ برنامه روتین داشته باشید.

اگر افسرده هستید ، به یک برنامه روتین نیاز دارید.افسردگی می تواند ساختار زندگی را از بین ببرد. . تنظیم یک برنامه روزانه منظم و سبک می تواند در بازگشت به مسیر اصلی و شاید حتی بهتر از قبل کمک کند.

 

ـ اهداف را مشخص کنید.

زمانی که افسرده هستید ممکن است احساس کنید نمی توانید چیزی را به دست آورید. این باعث می شود در مورد خودتان احساس بدتری داشته باشید. برای عقب راندن، اهداف روزمره برای خودتان تعیین کنید. از کم شروع کنید. هدف خود را به قسمتهای کوچکتر تبدیل کنید که بتوانید در آن موفق شوید، مانند مرتب کردن کمد لباسهایتان که کی توان در چند روز انجام داد.

 

ـ مسئولیت برعهده بگیرید.

زمانی که افسرده هستید، ممکن است بخواهید از زندگی کناربکشید و مسئولیت های خود را در خانه و سر کار رها کنید. این طور نیست. مشارکت داشتن و داشتن مسئولیت های روزانه می تواند کمک کند تا سبک زندگی خود را حفظ کنید.

 

افکار منفی را به چالش بکشید.

در مبارزه با افسردگی، بسیاری از کارها در حال تغییر ذهنی هستند. زمانی که افسرده هستید، به بدترین نتیجه ممکن دست پیدا می کنید.دفعه بعد که در مورد خودتان احساس بدی دارید، از روش منطقی به عنوان درمان طبیعی افسردگی استفاده کنید.
تمرین کنید، به مرور زمان می توانید افکار منفی را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، عقب بزنید.

 

ورزش کنید.

ورزش کردن حتی بسیار کم اما حداقل ۳روز در هفته ترشح هورمون اندورفین و احساس خوب را افزایش می دهد. هم چنین ممکن است فواید بلند مدت برای افراد مبتلا به افسردگی داشته باشد. ورزش منظم مغز را تشویق می کند تا به روش مثبت تغییر شکل دهید.

 

ـ غذای سالم بخورید.

هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را رفع کند. ایده خوبی است که ببینید چه چیزی می خورید. اگر افسردگی باعث پرخوری شما می شود، کنترل اشتها کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

مواردی که در بالا اشاره شد می تواند تا حدودی در کنترل و کاهش روند افسردگی کمکی برای فرد با نشانگان خلقی افسرده ، باشد، اما قبل از انجام همه ی این کارها بهتر است یک چکاپ (chek up) سالیانه انجام شود تا فرد مطمئن باشد مشکل جسمی و فیزیولوژیکی وجود ندارد و البته اگر علائم بیش از ۲هفته به طول انجامید حتما با مشاور یا روانشناس در ارتباط باشید.

افسردگی

و کلام آخر اینکه….

شما تنها نیستید.

افراد بسیاری بوده اند که گرفتار اختلال افسردگی اساسی بوده اند و بعد از آن نجات یافته اند. امروزه اختلال افسردگی یکی از معمول ترین دلایل مرخصی های استعلاجی است.این طبیعیست که شما گاهی از محل کار،محل زندگی،افراد جامعه و هرآنچه که با آنها در تماس هستید احساس خستگی کنید .برای رفع هرچه سریعتر این حالات بهترین کار مشورت و صحبت با یک فرد متخصص در این زمینه می باشد. مشاوری که علل خستگی روانی شما را به همراه خودتان کشف کرده و شما را از حال بد به حال خوب سوق دهد.

 

مرکز مشاوره تلفنی و حضوری روشا مشاور با روانشناسان متعهد ، منتظر شنیدن صدای شما و رفع آنچه که امروز برای شما دل مشغولی ایجاد کرده می باشد.

عجله کنید.با حال خوب تنها چند قدم فاصله دارید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست