زودرنجی

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
مشکلات-زودرنجی.jpg2_.jpg

آیا زود رنجی شدید درمان دارد؟

زود رنجی شدید و حساسیت های رفتاری سبب پایین آمدن اعتماد به نفس افراد می شود ، به طوری که کسانی که از این مشکل رنج می برند از حرف ها و نحوه ی گفتار شما سریعا ناراحت می شوند و نمی توان با آنها صحبت کرد و فقط می توان چند دقیقه مکالمه ی کوتاه با دقت فراوان با آنها داشت. اینگونه افراد شرایط معاشرت را هم برای ما و هم خودشان دشوار می سازند.

مشکلات زودرنجی
آیا زودرنجی درمان دارد؟

 افراد بیش از حد حساس و زودرنج  این ویژگی ها را دارند:

میتوانند اطلاعات را به خوبی پردازش کنند.

– تمرکز بالایی دارند و می توانند کاری که با آن ها سپرده می شوند به خوبی انجام دهند.

– در کارهایی که نیازمند دقت، سرعت و جزئیات است مهارت کافی و بالایی دارند.

– شدیداً وظیفه شناس هستند و کارها را به نحو خوب و قابل قبولی انجام می دهند.

_به نقاشی و موسیقی و کارهای هنری و دستی علاقه ی زیادی دارند.

 

دلایل بروز زود رنجی

از مهم ترین دلایل زود رنجی می توان به پایین بودن اعتماد به نفس اشاره کرد :

  • اعتماد به نفس پایین و حساسیت بیش از حد افرادی که به نوعی در زندگی و شرایط خود حساس هستند و خود را پایین تر از دیگران می دانند و توانایی تحمل حرف ها و نظرات دیگران را ندارند و مدام خودخوری کرده و خود یا دیگران را مقصر می دانند.

 

نداشتن اعتماد به نفس
کمبود اعتماد به نفس

دلیل بعدی می تواند پیدا نکردن علت زود رنجیتان باشد :

  • برای کاهش زود رنجی باید منبع ناراحتی را کشف کنید و دقیقا بدانید چه چیزی و از چه طریقی باعث رنجش شما شده است و سپس برای از بین بردن این رنجش فکر کنید که چه کاری باید انجام بدهید. در این موقعیت ها معمولا مسائل پیش پا افتاده و قابل حل می باشند.

پذیرش زودرنجی

پذیرش حساسیت و زود رنجی و تغییر آن

  • بسیاری از ما از موضوعات گوناگون آزرده خاطر می شویم اما باید بپذیریم گاهی اوقات مسائل بی اهمیت ما را ناراحت می کنند ، یعنی بدانیم چیزهایی وجود دارند که ما را می رنجانند و ما می توانیم از آن ها فاصله ی بیشتری بگیریم و با دید منطقی به این مسائل فکر کنیم.
  • برای آرام کردن احساسات شدیدتان با خود مهربان و صادق باشید و قبول کنید زود رنجید و آن را بپذیرید و برای حل آن و رساندن آسیب کمتر به خودتان تلاشتان را بیشتر کنید.
  • وقتی از مسئله ای آزرده خاطر می شوید ، به چیزهایی مانند دوستان تان ، خانواده ، سلامتی و …. بیندیشید که از وجود آن ها در زندگیتان سپاس گزار هستید و سعی کنید چشم انداز عمیق تری از چیزی که ناراحتتان کرده و چیزهایی که خوشحالتان می کند و دوستشان دارید به دست آورید.
  • فاصله گرفتن از فضایی که باعث رنجش شده و رفتن به پیاده روی یا دویدن باعث تخلیه ی انرژی منفی می شود و حالتان را بهتر خواهد کرد.شما در قبال خودتان مسئول هستید و نباید برای حل این مشکل راه حل های منطقی را از یاد ببرید.
  • از جمع فرار نکنید. بعضی از افراد حساس به دلیل آن که در جمعی همواره از تعدادی اشخاص ناراحتند احساس بدی را تجربه می کنند. این افراد رفته رفته از جمع دور می شوند و تنهایی را ترجیح می دهند و از باقی افراد فاصله می گیرند ، این کار سبب تقویت طرز فکر و نگرش منفی آنها نسبت به جمع و دیگران می شود و آنها نمی توانند خود را با شرایط و موقعیت های جدید وفق دهند.

 

شیوه ی تربیتی پدر و مادر در افراد زود رنج و حساس 

  • شیوه تربیتی پدر و مادر هم در ایجاد این حساسیت‌ها موثر است و می‌تواند آن را تقویت کرده یا برای حل مشکل کمک کند. در این زمینه به والدین توصیه می‌شود فرزندان‌شان را طوری تربیت کنند که آمادگی رویارویی با فراز و نشیب‌های زندگی را داشته و واقع‌نگر باشند.

اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید و نمی توانید از آن رهایی یابید باید بدانید افرادی هستند که می توانند آگاهانه و دلسوزانه موجب رهایی شما از این مسئله شوند و موجبات آرامش شما را با همراهی خودتان فراهم آورند.

برای یافتن پاسخ سوالات خود و رفع مشکل زود رنجی و حساسیت ، با مرکز مشاوره ی روشا تماس حاصل نمایید و یا قرار ملاقات خود را اینترنتی رزرو کنید.

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست