علائم اسکیزوفرنی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
ZkJnQGJacQ-1200x1600.jpg

اسکیزوفرنی (روان گسیختگی)

یکی از پیشگامان روان پزشکی جدید به نام امیل کراپلین این اختلال را زوال عقل زودرس نامید که دلیلی بر معیوب شدن توانایی های ذهنی فرد قبل از بلوغ می باشد ، جنونی زودرس که در اوایل زندگی آغاز می شود و در جریان از هم پاشیدگی روانی سرانجام به عدم یکپارچگی شخصیت به طور کامل منتهی می شود.

 

ویژگی های اصلی این سندرم ، یعنی از هم پاشیدگی کارکردهای مغز که شناخت ، احساسات و رفتار را در برمی گیرند،  4 ویژگی اولیه یا نشانه های مرضی دارند که عبارتند از :

ـ همخوانی اندیشه ها

به این معنا که افکار و اندیشه های فرد ارتباط کمی با یکدیگر دارند ، اما فرد از این ارتباط نا آگاه است ، به همین دلیل تفکر فرد به طور آشکار آشفته و نا مربوط است.

 

ـ عاطفه

در این افراد نامناسب و یکنواخت است ، به این صورت که فرد اسکیزوفرن هیچ پاسخ هیجانی در برابر حوادث غم انگیز نمی دهد و میان تفکرات فرد یا آنچه می گوید با عاطفه ای که تجربه می کند ناهماهنگی فراوانی وجود دارد.

 

ـ دوسوگرایی احساسی

مانند زمانی که فرد به طور همزمان احساس عشق و نفرت نسبت به شخص خاصی دارد.

 

ـ اوتیسم یا در خود ماندگی

این حالت به صورت کناره گیری از واقعیت و پناه بردن به یک دنیای تخیلی خصوصی است.

 

علائم اسکیزوفرنی

اختلالات گفتاری

خروج از خط و صحبت درباره ی موضوعات کاملا متفاوت و در موارد شدید سالادی از کلمات ، فقر کلام و فقر محتوای کلام از جمله نابهنجاری های گفتاری افراد مبتلاست.گفتار مختل بیماران اسکیزوفرنیایی ، همراه با تغییرات سریع در موضوع سخن ، نشانه ی تفکر آشفته ی آنان است.

 

هذیان

یکی از ویژگی های مهم اسکیزوفرنی وجود هذیان است ، باورهایی که هیچگونه اساسی در واقعیت ندارند ، محتوای هذیان های بیماران اسکیزوفرنیایی با توجه به تصورات انسان زیاد و متنوع است. هذیان نوعی اختلال در ادراک به حساب می آید. هذیان بزرگ منشی ، گزند و آسیب جسمی از آن جمله اند.

 

اختلالات در ادراک

شواهد قابل توجهی وجود دارد که ادراک اسکیزوفرنیایی ها از جهان با سایر افراد متفاوت است. مبتلایان به اسکیزوفرنی به طور پیوسته ناهنجاری های ادراکی را گزارش می کنند. اسکیزوفرنی ها در وظایف ادراکی مانند : تخمین زمان و تشخیص درونی (یعنی تشخیص بدن خودشان و فضا) ضعیف عمل می کنند.

 

از هم پاشیدگی دقت انتخابی

افراد عادی بدون تفکر ، دقت انتخابی را اعمال می کنند :یعنی آنها تصمیم می گیرند که قصد دارند چه چیزی را در محیط مورد توجه و در متن آگاهی خود قرار دهند ، سپس توجه خود را روی آن متمرکز می کنند.نتیجه این است که اطلاعات حسی مربوط به چیزی که مورد علاقه ی آن هاست در مغز ثبت می شود ، درحالی که اطلاعات نامربوط (مانند صدای تهویه در کلاس) به حاشیه ی آگاهی رانده می شود.بسیاری از محققان احساس می کنند که این کمبود خاص ممکن است سایر علائم اسکیزوفرنی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

توهمات

بسیاری از اسکیزوفرن ها چیزی را درک می کنند که وجود ندارد. افراد بهنجار نیز می توانند صداهای تصوری را بشنوند ، تصاویری را در ذهن بسازند و حتی تجارب مربوط به مزه ، لمس و بو را نیز در نبود محرک اولیه مجددا ایجاد کنند ، اما وقتی که آن ها این کار را انجام می دهند آگاه اند که ۱- آن ها می توانند این تصاویر ذهنی را کنترل کنند ۲- این تصاویر ذهنی را محصولات تجسم و نه محرک های خارجی واقعی تلقی می کنند.

 

اختلال در عاطفه

معمولا در مبتلایان به اسکیزوفرنی دو نوع نابهنجاری در عاطفه دیده می شود ، نوع اول کاهش در پاسخ دهی هیجانی که با توجه به میزان بی احساسی ، عاطفه ی کند شده و یا عاطفه ی یکنواخت شده نامیده می شود. بیماران دچار عاطفه ی کند شده هیجان کمی بروز می دهند ، اما بیماران دارای عاطفه ی یکنواخت هیچ هیجانی را نشان نمی دهند.نوع دوم نیز نامتناسب بودن حالت هیجانی است که بسیاری از اسکیزوفرن ها از خود نشان می دهند. برای مثال : در حال تعریف یک خاطره ی تلخ کودکی می خندند.

 

اختلالات رفتار حرکتی

انواع رفتارهای غیر عادی حرکتی از اسکیزوفرن ها قابل مشاهده است مانند : حالت بهت (بیمار در یک حالت سکون و بی حرکتی به نقطه ای خیره شده و بی حرکت می ماند)، منفی کاری (انجام دادن کاری خلاف آنچه اطرافیان از او می خواهند)، تهییج (بی قراری و بیش فعالی بی هدف)، پژواک کلام (تکرار حرف های دیگران)، پژواک رفتار (تکرار اعمال دیگران).

 

کناره گیری اجتماعی

این گونه بیماران مشغولیت ذهنی یا افکار خودشان را دارند و به تدریج از محیط کناره گیری می کنند. افراد اسکیزوفرن به ندرت وارد صحبت با دیگران می شوند.آنها معمولا طوری عمل می کنند که انگار هیچ کس در اطراف آن ها نیست.همچنین اسکیزوفرن ها اختلال اراده دارند و گاهی اوقات کاملا غیر فعال می شوند.آن ها علاقه ای به فعالیت های بهنجار دارای هدف ندارند.

 

دوره های اسکیزوفرنی

دوره های این اختلال به طور سنتی به سه مرحله تقسیم می شوند :

۱ مرحله ی پیش نشانه ای

معمولا در طول نوجوانی یا اوایل جوانی اتفاق می افتد.در طول یک روز و به صورت ناگهانی شخص از یک فرد کاملا سالم به یک سایکوتیک توهمی تبدیل می شود.

۲- مرحله ی فعال

بیمار شروع به نشان دادن علائم برجسته ی سایکوز مانند : توهم ، هذیان ، تکلم نا منظم ، انزوای شدید و …. می کند.

۳- مرحله ی باقی مانده

در اغلب بیماران مرحله ی فعال ، مرحله ی باقی مانده را به دنبال دارد که در آن رفتار شخص مشابه با رفتار وی در مرحله ی پیش نشانه ای است.

 

انواع اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی آشفته : دو نشانه ی ویژه خاص اسکیزوفرنی آشفته است : ۱ – بی ارتباطی مشخص در تکلم . ۲ ـ عاطفه ی نامناسب یا بی ثبات

اسکیزوفرنی کاتاتونیک : نوع خاصی از این بیماری است که در آن ، اختلال قابل ملاحضه در رفتار حرکتی مشاهده می شود.در این نوع از اسکیزوفرنی اعضای بدن بیمار ممکن است به شدت قابل انعطاف به هر شکلی باشد و یا برعکس به شدت سخت و محکم شود و گاهی هفته ها در همان حالت باقی بماند.

اسکیزوفرنی پارانویید : وجود هذیان یا توهم هایی  که معمولا با ماهیت گزند و آسیب و خود بزرگ بینی همراه است.

 

کلام آخر اینکه …

ما در این مقاله تلاش نموده ایم تا در مورد اختلال اسکیزوفرنی و هر آن چه مربوط به این اختلال است ، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.حال شما نیز اگر سوالی در این زمینه دارید و یا می خواهید اطلاعات خود را تکمیل نمایید می توانید با روانشناسان همواره فعال موسسه ی روشا مشاور تماس حاصل نمایید.

ثمره ی فعالیت ما ، رضایت روز افزون شما.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست