مهارت های دوست یابی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
priscilla-du-preez-4BABC9tmbjc-unsplash-1200x800.jpg

یکی از مهم ترین آموزش هایی که بهتر است والدین در مورد فرزندشان مد نظر قرار دهند، آموزش مهارت های زندگی است. از مهارتهای زندگی می توان به مهارت های دوست یابی ، کنترل خشم، حل مساله، تصمیم گیری، همدلی و مهارت برقراری ارتباط موثر( مهارتهای کلامی، خوب شنیدن، صداقت کلامی و رفتاری و پذیرش شکست) اشاره کرد.

یکی از مهارت های مهم زندگی هر انسان از سال های ابتدایی زندگیش، دوست یابی است.

برای آموزش مهارت های دوست یابی ابتدا بهتر است واژه ی “دوست” برای کودکان به درستی تعریف شود. باید به کودکان گفته شود دوست کسی است که بتوانیم با او احساس راحتی و شادی داشته باشیم، در لحظات خوب و بد در کنار یکدیگر باشیم و به هم اطمینان داشته باشیم.

 

آموزش مهارت های دوست یابی

برای دوست یابی باید چه نکاتی را مورد توجه قرار دهیم؟

ـ از جمله توانایی های دوست یابی به تواناییهای کلامی می توان اشاره کرد. کودکانی که با تاخیر در رشد کلام مواجه هستند یا از توانایی های کلامی کمتری برخوردار هستند، در دوست یابی با سختی مواجه می شوند.

ـ ویژگی دیگر خجالتی بودن کودکان است. هرگز فرزند خجالتی را داخل یک جمع هل ندهید. این کار میزان چسبندگی به والدین را افزایش می دهد. کودکان خجالتی برای شروع دوستی نیاز به راهنمایی والدین دارند. لازم است شروع یک دوستی را به گام های کوچک تقسیم کنیم و اجازه دهیم فرزندانمان آهسته قدم های آغازین دوستی را همراه با تشویق و تقویت ما، بردارند.

ـ قابل اطمینان بودن نیز از دیگر ویژگی های مهم در دوست یابی است.

ـ یکی دیگر از موارد مهم در دوست یابی رعایت حد اعتدال، مسئولیت پذیری و مشارکت در دوستی است که می توان آن ها را از طریق بازی به کودکان آموزش داد.

ـ کنترل خشم نیز در شکل دهی و نگهداری روابط دوستانه نقش مهمی هم در دوران کودکی و هم در بزرگسالی، دارد.

*نکته ی مهمی که وجود دارد آن است که بعضی از والدین در مورد دوستان فرزند خود بسیار نگران هستند و ترجیح می دهند به جای بررسی دوستان فرزند خود، آن ها را حذف کنند و این در حالی است که دوستی با هیچ تفریح، برنامه یا فعالیت دیگری جبران نمی شود.

یادمان باشد پدر و مادر بودن در بهترین حالت خود کیفیتی سرشار از صمیمیت و دوستی را در بر دارد. پدر و مادر بودن جایگاه دیگری است که با دوستی و کارکردهای آن متفاوت است.

 

برقراری ارتباط چشمی برای دوست یابی

اهمیت نگاه کردن به دیگران را به کودکانتان بیاموزید. آن ها را تشویق کنید که برای دقت و توجه بیشتر به سخنان دیگران، به آن ها نگاه کنند. این کار موجب می شود که مهارت های دوست یابی در کودکان تقویت شود.

برقراری ارتباط چشمی با دیگران موجب صمیمیت و راحتی خود فرد نیز خواهد شد و اگر مخاطب صحبت قرار گرفت با آمادگی بیشتری پاسخ گو خواهد بود.

سخت ترین کار در برقراری رابطه دوستی، پیدا کردن بهانه ای برای شروع رابطه است.

یکی از موضوعاتی که معمولا از کودکان و نوجوانان و یا حتی بزرگسالان می شنویم پیدا کردن بهانه برای برداشتن قدم اول در دوستی می باشد.هر بهانه ای می تواند برای شروع بهترین باشد ،برای مثال تعارف زدن خوراکی به دوست یا همکار و یا در بزرگسالان دادن هدیه ای کوچک به شخص مورد نظر مانند یک خودکار یا یک گلدان کوچک برای محل کار.

پس نیازی به سختگیری و یا آداب و رسوم خاصی برای دوستی و دوست یابی در هیچ دوره ای از زندگی ضروری نیست، آنچه که اهمیت دارد احترام به طرف مقابل و توجه به او و بعد از دوستی رازداری و خوش رفتاری و صمیمیت با اوست.

 

معیار های دوستی

دوستی باید بر اساس معیار و ملاک صحیح استوار باشد. زیرا معمولاً ملاک افراد جهت گزینش دوستان، متفاوت است. چه بسا افرادی که با مقاصد نفسانی برای رسیدن به خواسته های دنیوی و یا بر اساس مقاصد شرورانه و مفسدت آمیز یا انگیزه های عاطفی غیرمعقول – تعصب ها- و خلاصه دوستی های بی بنیاد و تصادفی اقدام به انتخاب دوست کنند.

این مسائل در کودکی که فرزندان زیرنظر والدین هستند و ارتباطات آنان کنترل شده است آنچنان حائز اهمیت نیست ، اما در نوجوانی که دختر و پسر به شدت تحت تاثیر محیط خارج از خانواده هستند و همچنین در بزرگسالی بسیار مهم و قابل بحث می باشد.

*اعتیاد نوجوانان و طلاق بزرگسالان پدیده ای که دوستی های نادرست رقم زده اند.

مهارت های دوست یابی

نقش دوست در زندگی

بدون شک عوامل مختلفی در ساختن شخصیت انسان مؤثر هستند که از مهم ترین آنها مسئله همنشینی و دوستی و معاشرت است.این مسئله که یک دوست خوب می تواند مسیر پیشرفت را در زندگی هموار نماید بسیار واضح است اما برعکس این حالت به شدت بیشتر اتفاق افتاده است و همین امر باعث ضربه های سنگین و اساسی به زندگی افراد شده است ، برای مثال اعتیاد جنسی و یا اعتیاد به مواد مختلف در ابتدای دوره ی جوانی و بزرگسالی و پیمان شکنی و خیانت به همسر یا کم اهمیت دادن به زندگی مشترک عواقب انتخاب دوست و دوستی های غلط می باشند.

 

ویژگی های یک دوست خوب

ـ یـک دوسـت خـوب امانتدار و رازدار شـمــا میباشد.

ـ یک دوست خوب به موقعیت، موفقیت ها و یا دوستان دختـر و یـا پسـر جـدیـد شـــما حسادت نمی ورزد.

ـ یک دوست خوب هنگامی که دچار بیماری و کسالت میـگردید با شما تماس گرفته و حالتان را جویا می شود و به عیادت شما می آید.

ـ اگر شما به فضای بیشتری نیاز داشته باشید و یا می خـواهـید تنها باشید، آنها این رفتار شما را طردشدگی تلقی نکرده و از شما دلگیر نمیشوند.

ـ یـک دوست خــــوب حیوان خانگی شما، مادر زن بدخلق شما و کـودکـان پـر جـنـب و جوش شما را به خاطر شما تحمل خواهد کرد.

ـ وقتی نظر او را در مــورد مسئله ای جویا شوید با جان و دل و صادقانه نظرات و عقاید خودش را در اختیارتان قرار می دهـد و حتـی اگـر بـه نـصایـحش نـیز عـمل نکنید ناراحت نمیشود.

ـ وی با شما میخندد،گریه میکند و کارهای ماجراجویانه انجام میدهد، اما به دیگران چیزی در مورد آنها نمیگوید.

ـ پیش از سر زدن به منزلتان، شما را مجبور نمیکند که خانه را تمیز و مرتب کنید.

ـ وی اجازه نمی دهـد کسـی پشت سر شما و در غیاب شما در مورد شما بدگویی کند و به دفاع از شما خواهد پرداخت.

ـ شما را به کارهای ماجراجویانه، رشد دهنده و پیشرفت در کار تشویق خواهد کرد.

ـ دوست خوب از شما انتظار ندارد که اتوماتیک وار با عقاید وی در خصوص مسایلی همچون سیاست،مسایل جنسی و مذهب موافق باشید و به عقاید شما حتی اگر برخلاف عقایدش باشد احترام میگزارد.

ـ هیچگاه شما را نزد دیگران خرد و تحقیر نـکرده بلکه همواره به شما احترام میگذارد و در حضور دیگران از شما تعریف می کند.

*اگر دوستی را سراغ ندارید که با شما اینگونه رفتار کند شاید یک دلیـل آن ایـن باشد که شما نیز با آنان چنین رفتاری تا بحال نداشته اید.

 

بنابراین….

مهارت دوست یابی مهارتی است که بسیار مهم بوده و والدین باید آن را به بهترین شکل به فرزندان خود بیاموزند.برای آنکه بتوانند اینکار را انجام دهند نیازمند آن هستند که خودشان دوستی های خوبی را تجربه کرده باشند و همچنین مهارتهای فراوانی آموخته باشند.

برای تقویت مهارت های دوست یابی و ارتباطی خود می توانید با موسسه ی روشا مشاور تماس حاصل نموده و یا به صورت آنلاین قرار ملاقات حضوری خود را رزرو نمایید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست