نشانه های شخصیت وابسته و درمان آن

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 2
clingycouple.jpg

اختلال شخصیت وابسته (DPD) یکی از رایج ترین اختلالات شخصیت است. این بیماری در مردان و زنان به طور یکسان اتفاق می افتد ، معمولاً در اوایل جوانی یا بزرگسالی با شکل گیری روابط مهم مشهود است. وابستگی یکی از شرایطی است که در گروه اختلالات شخصیت اضطرابی قرار می گیرد و با درماندگی ، تسلیم شدن ، نیاز به مراقبت و اطمینان خاطر مداوم و عدم توانایی در تصمیم گیری تعریف می شود.

 

نشانه های شخصیت وابسته چیست؟

افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته از نظر عاطفی به دیگران وابسته می شوند و تلاش زیادی می کنند تا دیگران را راضی کنند. این افراد تمایل به نشان دادن رفتار نیازمند ، منفعل و چسبیده دارند و از جدایی ترس دارند. سایر خصوصیات رایج این اختلال شخصیتی عبارتند از:

 • عدم توانایی در تصمیم گیری ، حتی تصمیمات روزمره مانند نحوه لباس پوشیدن ، بدون توصیه و اطمینان دیگران
 • اجتناب از مسئولیت های بزرگسالان با رفتار منفعل و درمانده؛ وابستگی به همسر یا دوست خود برای تصمیم گیری مانند انتخاب مکان کار و زندگی
 • ترس شدید از ترک و احساس ویرانی یا ناتوانی در پایان روابط. فرد مبتلا به DPD اغلب هنگامی که رابطه اش با فرد به پایان رسید ، سریعا وارد روابط دیگری می شود.
 • حساسیت بیش از حد به انتقاد
 • بدبینی و عدم اعتماد به نفس ، از جمله اعتقاد به عدم توانایی مراقبت از خود
 • از ترس از دست دادن حمایت یا تأیید ، از اختلاف نظر با دیگران خودداری می کند
 • عدم توانایی در شروع پروژه ها یا کارها به دلیل عدم اعتماد به نفس
 • فرار از تنها بودن
 • می توانند بدرفتاری و سوء استفاده دیگران را تحمل کنند
 • نیازهای مراقبین خود را بالاتر از خودشان قرار می دهند
 • تمایل به ساده لوح بودن و خیال پردازی

 

علل شکل گیری شخصیت وابسته

اگرچه علت دقیق شخصیت وابسته مشخص نیست ، اما به احتمال زیاد شامل ترکیبی از عوامل بیولوژیکی ، رشدی  و روانشناختی است. برخی از محققان معتقدند که شیوه فرزندپروری اقتدارگرا یا بیش از حد محافظت کننده می تواند منجر به ایجاد ویژگیهای شخصیتی وابسته در افرادی شود که مستعد ابتلا به این اختلال هستند.

 

شخصیت وابسته

نحوه تشخیص اختلال شخصیت وابسته

تشخیص DPD باید از اختلال شخصیت مرزی متمایز شود ، زیرا این دو علائم مشترک دارند. در اختلال شخصیت مرزی ، فرد با احساس خشم و پوچی به ترس از ترک شدن پاسخ می دهد. با DPD ، فرد با تسلیم شدن به ترس پاسخ می دهد و به دنبال رابطه دیگری برای حفظ وابستگی خود است.

اگر بیشتر یا تمام علائم (فوق) DPD وجود داشته باشد ، پزشک با در نظر گرفتن تاریخچه کامل پزشکی و روانپزشکی و احتمالاً یک معاینه اصلی فیزیکی ، ارزیابی را آغاز می کند. اگرچه هیچ آزمایشگاهی برای تشخیص خاص اختلالات شخصیتی وجود ندارد ، اما پزشک ممکن است از آزمایشات تشخیصی مختلفی برای رد بیماری جسمی به عنوان علت علائم استفاده کند.

اگر پزشک دلیل فیزیکی علائم را پیدا نکند ، ممکن است فرد را به روانپزشک ، روانشناس یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی که برای تشخیص و معالجه بیماری های روانی آموزش دیده اند ، ارجاع دهد. روانپزشکان و روانشناسان از ابزارهای مصاحبه و ارزیابی ویژه طراحی شده برای ارزیابی فرد برای یک اختلال شخصیت استفاده می کنند.

 

درمان وابستگی

مانند بسیاری از اختلالات شخصیتی ، افراد مبتلا به DPD نیز معمولاً به دنبال خود درمانی برای این اختلال نیستند.افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته مستعد ابتلا به افسردگی یا اضطراب هستند.

روان درمانی روش اصلی درمان DPD است. هدف از درمان این است که به فرد مبتلا به وابستگی فعال تر و مستقل تر عمل کند و یاد بگیرد که روابط سالم برقرار کند. درمان کوتاه مدت با اهداف خاص ترجیح دارد وقتی که تمرکز بر مدیریت رفتارهایی است که در عملکرد دخالت دارند.استراتژی های خاص ممکن است شامل آموزش اطمینان خاطر برای کمک به شخص مبتلا به DPD در ایجاد اعتماد به نفس و درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کمک به شخص در ایجاد نگرش ها و دیدگاه های جدید در مورد خود نسبت به افراد دیگر و تجربیاتش باشد. تغییر جدی تر تر در ساختار شخصیتی شخص معمولاً از طریق روان درمانی طولانی مدت روانکاوی انجام می شود ، که در آن تجربیات رشد اولیه مورد بررسی قرار می گیرد زیرا ممکن است شکل گیری مکانیسم های دفاعی ، سبک های مقابله ای و الگوهای دلبستگی و صمیمیت را در روابط نزدیک شکل دهد.

این دارو ممکن است برای درمان مبتلایان به شخصیت وابسته که از مشکلات مرتبط با آن مانند افسردگی یا اضطراب رنج می برند نیز استفاده شود. با این حال ، دارو درمانی به خودی خود معمولاً مشکلات اصلی ناشی از اختلالات شخصیت را درمان نمی کند. علاوه بر این ، داروها باید با دقت کنترل شوند ، زیرا افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته می توانند از آنها به طور نامناسب استفاده کنند یا از برخی داروهای تجویزی سوء استفاده کنند.

 

عوارض DPD چیست؟

افراد مبتلا به DPD در معرض خطر ابتلا به افسردگی ، اختلالات اضطرابی و فوبیا و همچنین سوء مصرف مواد هستند. آنها همچنین در معرض خطر آزار و اذیت دیگران قرار دارند زیرا ممکن است خود را برای انجام رابطه با شریک زندگی یا شخص مورد علاقه ، مایل به انجام هر کاری بکنند.

 

چشم انداز افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته چیست؟

با روان درمانی (مشاوره) ، بسیاری از افراد مبتلا به شخصیت وابسته می توانند یاد بگیرند که چگونه انتخاب های مستقل تری در زندگی خود داشته باشند.

 

آیا می توان از ابتلا به وابستگی جلوگیری کرد؟

اگرچه ممکن است پیشگیری از این اختلال امکان پذیر نباشد ، اما درمان DPD بعضی اوقات می تواند به فردی که مستعد ابتلا به این اختلال است ، اجازه دهد تا روش های مفیدتری برای مقابله با موقعیت ها را بیاموزد.

رشد ساختار شخصیت فرایندی پیچیده است که از سنین پایین شروع می شود. روان درمانی با هدف تغییر شخصیت ممکن است با شروع زود هنگام ، زمانی که بیمار به شدت برای تغییر و هنگامی که یک رابطه کاری قوی بین درمانگر و بیمار وجود دارد ، موفقیت بیشتری داشته باشد.

 

شماره روشامشاور

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

2 دیدگاه

 • امین

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۹

  سلام مشا مشاوره آنلاین بصورت چت ندارن؟

  پاسخ

  • Rosha

   ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ در ۲۲:۴۵

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان مشاوره بصورت تلفنی و حضوری ارائه میشه خدمتتون

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست