هوش و تست های مختلف آن

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
هوش-و-انواع-آن.jpg

هوش و آزمون های هوش

هوش مفهومی انتزاعی است که قابل رویت نمی باشد.در واقع هوش ترکیبی است از استعدادهای مختلف که می تواند سرعت پردازش ، دقت ، تمرکز ، یادگیری و استدلال فرد را ارزیابی کند.

میزان هوش یا هوش بهر (IQ) در همه یکسان نیست و بسته به شرایط محیطی ، ژنتیکی و خانوادگی در هر فرد نسبت به فرد دیگری متفاوت می باشد.

بهره ی هوشی (IQ) چیست ؟

احتمالا تا به حال کلمه ی IQ را بارها شنیده اید بی آن که معنای دقیق آن را بدانید. IQ مخفف کلمه ی intelligence Quotient  به معنای هوش بهر یا بهره ی هوشی است. روان شناسان برای تخمین بهره ی هوشی راه ساده ای دارند که آن هم استفاده از فرمولی است که سن ذهنی فرد تقسیم بر سن زمانی او شده و سپس در عدد 100 ضرب می شود . به عنوان مثال فردی که توانایی ذهنی او معادل سن او و همسالانش است ، بهره ی هوشی او معادل 100 خواهد بود.

هوش مفهومی پیچیده است و تفسیر آن نیازمند دانش و تخصص ویژه خود می باشد و البته در کنار IQ یا هوش بهر ، روان شناس سایر عوال را نیز باید لحاظ کند.

آزمون های هوش

آزمون های هوش انواع مختلفی دارند که هرکدام هوش و انواع آن را از زوایای متفاوتی بررسی می نمایند. اولین آزمون هوش که در مقیاس بالا مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمون (استنفورد – بینه) می باشد.

آلفرد بینه اولین کسی بود که در اوایل قرن بیستم ، این آزمون را ابداع نمود ، پس از آن فردی به نام لوئیز ترمن در سال 1916 آزمون بینه را در دانشگاه استنفورد آمریکا اجرا نمود .به همین خاطر با تغییرات و تجدید نظرهای به وجود آمده ، آن را آزمون استنفورد – بینه نام نهادند.

آزمون هوش استنفورد بینه یک آزمون کلامی و عملکردی است که 8 هوش بهرکودک را مشخص و ارزیابی می کند.

بهره گیری از نیمرخ هوشی در زمینه های شغلی ، تحصیلی و گزینش برای سازمان ها و صنایع کاربردهای ویژه ای را فراهم ساخته است. از طریق این آزمون می توان به نقاط قوت و ضعف کودک پی برد و در جهت تقویت آن عمل کرد.لازم به ذکر است که این آزمون برای دامنه ی سنی  3سال به بالا قابل اجرا می باشد.

حیطه های نیمرخ هوشی

استدلال سیال :

توانایی حل مسائل و شناسایی روابط با استفاده از استدلال قیاس استقرایی و تمثیل است. یعنی فرد بتواند روابط اصلی یک مجموعه را خوب درک کند.

دانش :

معلومات و اطلاعات عمومی است که از طریق آموزشگاه ، محل کار و در اجتماع یا محیط منزل به فرد منتقل می شود. دانش به تمامی موارد یاد گرفته شده از قبیل خزانه لغات معطوف می شود که به حافظه ی بلند مدت نیاز داشته و در حافظه ی بلند مدت نیز نگهداری می شود.

استدلال کمی  (هوش ریاضی ) :

توانایی سر و کار داشتن با اعداد و ارقام و حل مسائل ریاضی و بهره گیری از اصول و قواعد دنیای اعداد ، به عنوان حیطه های سازنده ی استدلال کمی محسوب می شود.

پردازش دیداری فضایی :

پردازش دیداری – فضایی با توانمندی تصویر سازی فضایی مرتبط است و هنگامی بروز می کند که شخص بتواند به یک ساختار کلی با تاکید بر قطعات متنوع به محرک های دیداری برسد. بررسی جهت یابی و موقعیت یابی یک شخص در استفاده از مسیرهای جغرافیایی و محورهای شمالی ، جنوبی ، شرقی ، غربی از جمله مواردی است که با پردازش دیداری – فضایی مرتبط نیست.

حافظه ی فعال :

طبقه ای از فرآیند حافظه که اطلاعات متنوعی را در حافظه ی بلند مدت نگهداری می کند و مورد بازبینی ، ذخیره یا انتقال قرار می دهد ، به عنوان حافظه ی فعال شناخته می شود.

انواع هوش بهر

_ هوش بهر کلامی :

این حیطه با سوال هایی که روان شناس از کودک می کند و پاسخ هایی که کودک می دهد مرتبط است.

_ هوش بهر عملکردی یا غیر کلامی :

حیطه ی غیر کلامی با زمینه های عملکردی سر و کار دارد و از آزمودنی خواسته می شود

که تکالیف خاصی را انجام دهد.

هوش بهر کلامی معمولا توانایی فرد را در رشته های علوم رفتاری و علوم انسانی پیش بینی می کند( مثل وکلا و معلمان و مشاوران ) و هوش بهر غیر کلامی معمولا مرتبط است با رشته های فنی – مهندسی ، عمران و معماری (مهندسان و طراحان).

در کلینیک روان شناسی و مشاوره ی روشا ، تست و آزمون های هوش توسط روان شناسان متخصص و با تجربه برای کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان اجرا ، نمره گذاری و تفسیر می شود. همچنین بسته ی تست های هوش و استعدادهای کودکان 3 سال به بالا توسط متخصصین به همراه ارائه ی تفسیر و پروفایل هوشی کودک و مشخص کردن حیطه ی استعدادهای کودک در مرکز مشاوره ی روشا انجام می شود.

تست هوش کودکان با آزمون نقاشی آدمک (گودیناف)

نقاشی فعالیتی است که از تحول عاطفی ، اجتماعی و فکری کودک تاثیر می پذیرد. استفاده از نقاشی در روان سنجی دارای سابقه ای طولانی در حوزه های مختلف مثل ارزیابی هوش ، شخصیت و اختلالات سیستم اعصاب مرکزی می باشد.

فلورانس گودیناف در سال 1926 آزمون (ترسیم آدمک) را برای سنجش هوش کودکان ابداع کرد. از طریق این آزمون ، می توان به هوش بهر کودک و سایر ویژگی های روانی او پی برد.

تست گودیناف
تست گودیناف

تست هوش ریون (کودکان و بزرگسالان ) 

تست هوش تصویری ریون raven از شناخته شده ترین تست های سنجش نمره هوشی می باشد.این آزمون از سری تصاویر انتزاعی تشکیل شده است که یک توالی منطقی را به وجود می آورند و ضریب هوشی افراد را به خوبی به چالش می کشد. این آزمون هم برای کودکان و هم بزرگسالان در مرکز مشاوره ی روشا توسط متخصصین قابل اجرا می باشد.

آزمون ریون
تست ریون

آزمون هوش وکسلر

این آزمون هوشی نیز مانند آزمون استفورد – بینه هم در حیطه ی کلامی و هم حیطه ی غیر کلامی فرد را ارزیابی می کند . به همراه خرده آزمون های مربوطه و در نهایت هوش بهر کلی فرد را نشان می دهد.

"تست
تست وگلر

هوش های چندگانه ی گاردنر

یکی از موضوعات بسیار قابل توجه روان شناسی امروز بحث تفاوت های فردی در یادگیری و آموزش است.این موضوع از زوایای گوناگونی مورد توجه قرار گرفته است که یکی از آنها نظریه هوش های چندگانه است. دانستن سطح بهره مندی فرزندان از هریک از هوش های چندگانه ی یادگیری ، به شما کمک خواهد کرد تا مناسب ترین شیوه ها را برای افزایش سطح یادگیری او به کار بگیرید و نیز موجب تقویت سایر توانمندی های او شوید.

"<yoastmark
گاردنر

هوش زبانی

یعنی توانایی استفاده ی درست از لغات به صورت شفاهی یا نوشتاری و کلامی است ، کودکی که هوش زبانی بالایی دارد ، نسبت به سنش خوب می نویسد و می تواند داستان های بلندی را از خود بسازد و از بازی و خواندن لذت می برد.

هوش منطقی ریاضی 

توانایی استفاده درست از اعداد و ارقام و بیان درست ، کودک یا نوجوانی که از هوش منطقی – ریاضی خوبی بهره مند است ، سوال های فراوانی در مورد نحوه کارکرد اشیا مطرح می کند.

هوش مکانی و فضایی

یعنی توانایی درک درست از جهان به صورت مکانی – تصویری. این هوش مستلزم شناسایی رنگ ، خط ، شکل و فرم ، فضا و توانایی تجسم و بازنمایی گرافیکی و رابطه بین آنهاست. کودکی با هوش مکانی بالا ، تصاویر بصری را به طور واضح گزارش می کند ، در خواندن نقشه ها ، جداول و نمودارها بهتراست ، خیال پردازی دارد و از هنر نیز لذت می برد.

هوش حرکتی جسمانی

یعنی مهارت در به کارگیری کل بدن برای بیان افکار و احساسات. این هوش مهارت فیزیکی خاص از قبیل تعادل ، هماهنگی ، چالاکی ، قدرت و انعطاف پذیری را شامل می شود.

هوش موسیقیایی

یعنی توانایی درک ، تشخیص ، تبدیل و اجرای اشکال موسیقی که مستلزم شناسایی ریتم ، ملودی و طنین یک قطعه موسیقی است.

هوش میان فردی

یعنی توانایی درک و تمایز حالات روحی ، مقاصد ، انگیزه ها و احساسات دیگران. این هوش مستلزم شناسایی حالات چهره ، صداها ، ایما و اشارات ، توانایی تشخیص انواع مختلف نشانه های بین فردی و توانایی پاسخ گویی صحیح به این نشانه هاست.

هوش درون فردی

یعنی توانایی شناخت خود و توانایی عملکرد مناسب براساس آن. کسی که از هوش درون فردی بیشتری برخوردار باشد ، استقلال و اراده ی بالایی دارد ، قابلیت ها و ضعف های خود را می شناسد و از عزت نفس بالایی برخوردار است.

هوش طبیعت گرا

یعنی مهارت در شناخت و طبقه بندی گونه های مختلف و جانوری . افرادی که هوش طبیعت گرای بالایی دارند ، بیشتر ترجیح می دهند در طبیعت باشند و از ان لذت می برند.

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست