وسواس و انواع آن

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
laimannung-CIUOQIsEUSI-unsplash-1200x800.jpg

تعریف اضطراب : همان طور که در مقالات قبلی در مورد اضطراب اشاره کردیم ، می دانیم که اضطراب یک علامت هشدار دهنده است ، خبر از خطری قریب الوقوع می دهد و شخص را برای مقابله آماده می سازد و اما ترس ، از اضطراب با خصوصیات زیر تفکیک می شود :

ترس واکنش به تهدیدی معلوم ، خارجی و از نظر منشاء بدون تعارض است . اضطراب واکنش در برابر خطری نامعلوم ، درونی ، مبهم و از نظر منشاء همراه با تعارض است.

 

انواع اختلالات اضطرابی

اضطراب که نوعی احساس ترس و ناراحتی بی دلیل است ، نشانه ی بسیاری از اختلالات روان شناختی محسوب می شود که اغلب به وسیله ی رفتارهای دفاعی مانند فرار از یک موقعیت ناخوشایند یا انجام یک عمل طبق نظم و آیین معین کاهش می یابد.اضطراب نشانه ی اصلی و مشترک تمام اختلالاتی است که در این طبقه قرار می گیرند که اینطور دسته بندی شده اند :

اختلال هراسی / فوبی خاص / فوبی اجتماعی / اختلال وسواسی ـ جبری / استرس پس از سانحه / اضطراب منتشر / اضطراب ناشی از یک اختلال طبی / اضطراب ناشی از مصرف مواد / اختلال وسواس فکری ـ عملی

 

حال می خواهیم دو مورد از مهم ترین اختلالات اضطرابی یعنی اختلال وسواسی جبری و اختلال وسواس فکری عملی را بررسی نماییم تا شما همراهان گرامی بتوانید تا حدودی پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

 

۱-اختلال وسواسی جبری

وجود فکر وسواسی برای فرد که با موارد زیر همراه باشد :

۱-افکار و تصاویر ذهنی تکراری و مقاوم که برای شخص ، مزاحم و نامتناسب شمرده می شود و اضطراب و ناراحتی بارز به وجود می آورد.

۲- شخص می کوشد این افکار یا تکانه ها و تصاویر را نادیده بگیرد ، یا از ذهن خود کنار بزند یا آنها را با عمل و فکری دیگر خنثی نماید.

۳- شخص می داند که این افکار و تکانه ها یا تصاویر حاصل ذهن خود او هستند.

وجود عمل وسواسی که با موارد زیر همرا باشد :

رفتارها (مثل شستن دست ها) و اعمال ذهنی (مثل دعا و شمارش) که فرد خود را ناگزیر به انجام آن می داند.

وسواس

 

اختلال وسواسی ـ جبری چهار الگوی عمده دارد:

۱-آلودگی :

شایع ترین الگوی وسواس آلودگی است که با شستشو دنبال می شود یا با دوری کردن اجباری از شیء فرضا آلوده همراه است.(وسواس شست شو)

 

۲– تردید بیمارگونه :

شک و تردید دومین الگوی شایع وسواس است که با اقدام اجباری برای امتحان کردن دنبال می شود. فکر وسواسی متضمن یک خطر یا خشونت است. چنین بییمارانی همیشه به دلیل فراموشکاری احساس گناه می کنند.

 

۳- افکار مزاحم :

فکر وسواسی بدون عمل وسواسی که معمولا افکار تکراری یا پرخاشگرانه ی قابل سرزنش است.

 

۴- تقارن :

متقارن بودن و دقت چهارمین الگوی شایع است که به کندی وسواسی منجر می شود. برای مثال فرد ساعت ها صرف اصلاح ریش خود می کند.

 

وسواس

وسواس شست و شو

و باز هم  یک اختلال اضطرابی که با ترس و افکار غیر قابل کنترل خود را نشان می‌دهد و رفتارهای تکراری و آزاردهنده‌ای را که در تلاش برای از بین بردن افکار وسواسی انجام می‌شود، اجباری می‌کند. افراد مبتلا به OCD عموما معتقدند که افکار و رفتار وسواسی آنها غیرمنطقی هستند، اما نمی‌توانند جلوی آنها را هم بگیرند.در این نوع از وسواس فرد مدام فکر می کند که با هر چیزی برخورد داشته است آلوده و نجس است و به محض برخورد باید شست و شو انجام شود و تا زمانی که این اتفاق نیفتد آرامش ندارد.گاهی اوقات حمام رفتن این افراد بیش از چند ساعت به طول می انجامد و یا حتی شستن دست ها ممکن است بارها و بارها تکرار شود. افرادی که دچار وسواس شستشوی دست هستند، در واقع دچار ترس از آلودگی می‌باشند و اغلب دست‌ها را به‌طور مکرر شستشو می‌دهند.

 

سایر الگوهای وسواسی

افکار وسواسی مذهبی، احتکار چیزی و یا وسواس کندن مو و جویدن ناخن نیز از موارد شایع اختلال وسواس می باشد.

 

۲- اختلال وسواس فکری ـ عملی

وسواس های فکری نیز شامل اندیشه ها ، تصاویر ذهنی و عقاید نا خواسته و مداومی هستند که شخص قادر به اجتناب و کنترل آنها نیست و وسواس عملی رفتارهایی به ظاهر نامعقول را که به صورتی ثابت و تکراری انجام می شوند در بر می گیرند.افرادی که اختلال وسواس فکری عملی دارند از ماهیت اضطراب آور و ناتوان کننده ی وسواس های خود آگاهی دارند ، ولی احساس می کنند که قادر به متوقف کردن آنها نیستند.

 

شایع ترین ویژگی های اختلالات وسواسی (جبری / فکری ـ عملی)

۱-افکار و اعمال وسواسی به گونه ای که پایدار ، تحمیل شونده و مصرانه هشیاری فرد مبتلا را فرا می گیرند.

۲- افکار و اعمال وسواسی برای فرد مبتلا ، رنج آور ، نامطلوب و غیر قابل کنترل هستند.

۳- شخص مبتلا ، افکار و اعمال وسواسی را بیهوده و غیر منطقی می داند ولی قادر به متوقف ساختن آنها نیست.

 

تشخیص وسواس

در وسواس ترس فرد نسبت به خود موقعیت نیست بلکه ترس معطوف به پیامدهای ناشی از آن است.

افراد وسواسی توجه بیشتر و ماهرانه تری درباره ی افکاری که ذهن آنان را اشغال کرده و اعمالی که بعد از آن انجام می دهند دارند.

در وسواس شناخت های فرد مانند (افکار ، تصویر ذهنی و ….) بیش از هر چیزی نقش بازی می کنند.

ـ و اما ما تاکید می‌کنیم که بین نگرانی در مورد پاکیزگی و OCD اختلاف واضحی وجود دارد و پیشنهاد می‌کنیم برای تشخیص این مسئله حتما با یک متخصص مشورت نمایید.

وظیفه ی ما در مجموعه ی روشا مشاور رساندن یاری به شما عزیزان است.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست