چگونگی برخورد با فردی که قصد خودکشی دارد؟

۲ مرداد ۱۴۰۰ 0
eva-blue-2yc0Jofvezo-unsplash-1200x892.jpg

خودکشی فاجعه بار ترین نتیجه ی افسردگی است. اکثر افرادی که همه ساله بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهندگرفتار افسردگی هستند ، اما چون مرگ بر اثر خودکشی ، نوعی سرافکندگی اجتماعی برای اطرافیان است بنابراین به عنوان خودکشی معرفی نمی شود ، بسیاری از مرگ های ناشی از سوانح رانندگی نیز احتمالا نوعی خودکشی است که در گزارشها ارائه نمی شود.تعداد واقعی خودکشی در کشور به عدد پنجاه هزار نزدیکتر باید باشد. تعداد کسانی که دست به خود کشی می زنند اما جان خود را از کف نمی دهند بین دو تا هشت برابر خودکشی های منجر به مرگ برآورد می شود.

 

میزان انجام خودکشی در زنان و مردان

زنان حدود سه برابر مردان دست به خودکشی می زنند ، اما مردها بیش از زنان بر اثر خود کشی می میرند. بیشتر بودن تعداد زنانی که دست به خودکشی می زنند احتمالا حکایت از بیشتر بودن افسردگی در میان آنان دارد. اینکه تعداد بیشتری مرد بر اثر خودکشی می میرند به روش آنان مربوط می شود. تا همین اواخر زن ها شیوه های کمتر مهلکی از قبیل بریدن مچ دست یا خوردن بیش از اندازه ی قرص خواب در پیش می گرفتند، و مردها اسلحه یا گاز کربنیک یا دار زدن.

 

علل و عوامل اقدام به خودکشی

در میان عللی که مردم برای اقدامشان به خود کشی اعلام کرده اند :افسردگی ، تنهایی، بیماری ،مشکلات زناشویی و مسائل مالی یا شغلی فراوان ترین عوامل است. این عوامل برای افراد مختلف آن قدر بحرانی و غیر قابل حل به نظر می رسد که فرد از بین بردن خود را بهترین راه حل دانسته و به خود آسیب می زند که در بسیاری از موارد هم موفق بوده و مرگ خود را رقم می زنند.

 

میزان خود کشی در چه سنینی شایع تر است؟

در حالی که همواره میزان خودکشی در میان مردمان میانسال بیش از نوجوانان و جوانان بوده ، اما به طور کلی میزان خود کشی در میان آنان رو به کاهش دارد ، حال آنکه میزان آن در نوجوانان رو به افزایش است.

در واقع رویداد خودکشی در میان افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله طی چهار دهه ی گذشته چهار برابر شده است.

دانشجویان دو برابر همسن و سال های غیر دانشجوی خودشان خود کشی می کنند.

 

دلایل خود کشی دانشجویان

ـ تنها زیستن و اجبار به حل و فصل مشکلات دور از خانه و خانواده

ـ کوشش برای حفظ وضع تحصیلی درخشان در شرایطی که رقابت بسیار دشوارتر از دوره دبیرستان است.

ـ بلاتکلیفی و تردید درباره ی گزینه های شغلی.

ـ تنهایی ناشی از نداشتن دوستان دیرپا و ماندگار و اضطراب در مورد دوستان تازه.

این احتمال وجود دارد که دانشجویان خود کشی کننده اصولا پیش از دانشگاه روش حل و فصل مشکلات و عواطف شخصی خود را یاد نگرفته بودند. یکی از تحقیقات به این نتیجه رسیده است که موقعیت های پر تنش این قبیل دانشجویان بیشتر از دیگران نبود ، بلکه منابعی که برای حل و فصل مشکلات و عواطف شدید خود با آن دسترسی داشتند کمتر از دیگران بود.

 

میزان خودکشی در نوجوانان

ویژگی بارز نوجوانانی که دست به خودکشی می زنند انزوای اجتماعی است. آنان خودشان را مردم گریز می دانند ، پدر و مادر اکثر آنان از یکدیگر جدا شده و یا طلاق گرفته اند و کمتر مهر و محبتی به فرزندان خود دارند.

علاوه بر افسردگی عامل دیگری که در خودکشی نقش دارد مواد مخدر است.

بهتر است بگوییم معلوم نشده است که اعتیاد به مواد ، آنان را افسرده ساخته و به خودکشی کشانده یا اینکه به منظور حل و فصل افسردگی به مواد پناه برده اند و چون ثمربخش نبوده دست به خودکشی زده اند. 

 

عوامل دیگر اقدام به خودکشی

در بعضی افراد اقدام به خودکشی به خاطر طاقت فرسا بودنِ پریشانی هیجانی و پیدانکردن راه حلی بهتر است.در مواردی نیز شخص دلش نمی خواهد خود را هلاک سازد بلکه می خواهد وخامت وضع خود را به دیگران نشان دهد.در این قبیل موارد انگیزه ی دست زدن به خود کشی ، انتقال احساسات یاس و ناامیدی خویش و تلاش به تغییر رفتار دیگران است.

مثال : دختر خانمی که بیش از اندازه قرص خواب آور مصرف می کند تا نامزدش را که می خواهد او را رها کند وادار به تغییر رویه سازد.

 

چگونگی برخورد با فردی که قصد خودکشی دارد؟

اکثر افرادی که اقدام به خودکشی می کنند دستخوش آشفتگی و استرس چندان شدیدی هستند که نمی توانند درست بیاندیشند.در واقع خودشان هم نمی دانند که می خواهند بمیرند یا زندگی کنند ، معمولا به هر دو سو گرایش دارند و گاهی یکی بر دیگری غالب می شود. از آنجایی که گویاترین عامل پیش بینی خودکشی ، وجود اقدام قبلی است بنابراین همه ی فراخودکشی ها را باید جدی گرفت.هرکسی که در گفته هایش خودکشی را مطرح می کند احتمال اقدام واقعی به خودکشی را دارد.

ما نیز در این شرایط باید بهترین تصمیم را گرفته و دیگران را به سمت آن تصمیم سوق دهیم. وظیفه ی ما به عنوان یک انسان آشنا کردن هم نوعانمان با مشاور و روانشناس است تا مشکلات و رنج ها و ناکامی ها شنیده و پذیرفته شوند تا بهترین تصمیم و راه حل ارائه شود.

 

مشاوره تلفنی و یا حضوری

سامانه ی روشا مشاور با مجرب ترین متخصصان برای یاری رساندن هرچه بهتر و بیشتر به شما عزیزان در ارائه ی بهترین خدمات روانشناختی و مشاوره ای آماده است.حال این شمایید که تصمیم می گیرید مارا انتخاب نمایید و به دوستان خود نیز معرفی کنید.

 

من ، تو ، دوستان و اطرافیانمان لایق حال خوب هستیم.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست