وسواس فکری عملی و راه های درمان آن

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
What-is-Obsessive-Compulsive-Discorder-OCD-RM-722x406-1.jpg

اختلال وسواس فکری (OCD) نوعی اختلال شایع ، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غیرقابل کنترل ، تکرار شونده (وسواس) و یا رفتارهای اجباری است که او را وادار به تکرار غیر ارادی کارها می کند. اجبار قسمت دوم اختلال وسواس است. اجبار شامل رفتارها یا افکار تکراری است که فرد با هدف خنثی کردن یا کاهش وسواس خود از آن استفاده می کند. مبتلایان به OCD می دانند که این تنها یک راه حل موقت است ، اما بدون راهی بهتر برای کنار آمدن ، به عنوان فرار موقت به اجبار متکی هستند. اجبار نیز می تواند شامل جلوگیری از موقعیت هایی باشد که باعث وسواس می شوند. اجبارها وقت گیر هستند و در راه فعالیتهای مهمی که شخص برای آن ارزش قائل است قرار می گیرند.

علائم وسواس

افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس ، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی ، مانند کار ، مدرسه و روابط شخصی اختلال ایجاد کند. وسواس افکار ، دستورات یا تصاویر ذهنی مکرر هستند که باعث اضطراب می شوند. علائم شایع عبارتند از:

 •  ترس از میکروب یا آلودگی
 • افکار ممنوع یا تابو ناخواسته مربوط به رابطه جنسی ، مذهب یا آسیب به دیگران
 • افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
 • وسواس فکری متقارن کردن اشیا یا نظم کامل

اجبار رفتارهای تکراری است که فرد مبتلا به وسواس در پاسخ به یک فکر وسواسی ، نیاز به انجام آن را احساس می کند. اجبارهای رایج شامل موارد زیر است:

 • تمیز کردن بیش از حد و  یا شستن دست
 • ترتیب و برنامه ریزی امور با روشی خاص
 • بارها و بارها موارد را چک کنید ، مانند چک کردن مکرر برای دیدن اینکه قفل درب بسته شده است یا خاموش بودن اجاق گاز
 • شمارش اجباری

همه چک کردن ها یا عادت ها اجباری نیستند. هر شخص ممکن است گاهی اوقات موارد مختلفی را چک کند. اما شخص مبتلا به وسواس به طور کلی:

 • نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند ، حتی اگر این افکار یا رفتارها بیش از حد آزار دهنده شوند
 • حداقل 1 ساعت در روز را صرف این افکار یا رفتارها می کند
 • در هنگام انجام رفتارها یا مناسک لذت نمی برد ، اما ممکن است از اضطرابی که افکار ایجاد می کنند احساس خلاصی کند
 • به دلیل این افکار یا رفتارها در زندگی روزمره خود مشکلات قابل توجهی را تجربه می کند

برخی از مبتلایان به وسواس نیز دچار اختلال تیک می شوند. حرکات ناگهانی ، کوتاه ، تکراری مانند چشمک زدن چشم و سایر حرکات چشم ، برآمدگی صورت ، کج شدن شانه و تکان دادن سر یا شانه. تیک ها می تواند به صورت زمزمه کردن یا ایجاد صداهایی باشد.

علائم ممکن است با گذشت زمان کم تر و یا بیشتر شوند. افراد مبتلا به وسواس ممکن است سعی کنند با جلوگیری از شرایطی که وسواس آنها را به وجود می آورد ، به خود کمک کنند ، یا ممکن است برای آرام کردن خود از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند. والدین یا معلمان به طور معمول علائم وسواس را در کودکان تشخیص می دهند.

اگر فکر می کنید وسواس دارید ، در مورد علائم خود با روانشناس یا مشاور صحبت کنید. در صورت عدم درمان ، وسواس می تواند در تمام جنبه های زندگی خلل ایجاد کند.

 

 

علل ابتلا به وسواس

ژنتیک

مطالعات نشان داده است که افراد دارای اقوام درجه یک (مانند والدین ، ​​خواهر و برادر یا فرزند) که دارای OCD هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به خود OCD هستند. اگر نسبی درجه یک OCD به عنوان یک کودک یا نوجوان رشد کند ، این خطر بیشتر است. تحقیقات مداوم به بررسی ارتباط بین ژنتیک و OCD ادامه می دهد و ممکن است به بهبود تشخیص و درمان وسواس کمک کند.

 

ساختار مغز و عملکرد

مطالعات تصویربرداری تفاوتهایی در قشر فرونتال و ساختارهای زیر قشر مغز در بیماران مبتلا به وسواس نشان داده است. به نظر می رسد بین علائم OCD و ناهنجاری ها در مناطق خاصی از مغز ارتباط وجود دارد ، اما این ارتباط مشخص نیست. تحقیقات هنوز در حال انجام است. شناخت علل به تعیین خصوصیات درمانی شخصی برای درمان OCD کمک می کند.

 

محیط

در برخی مطالعات ارتباط بین ترومای کودک و علائم وسواس فکری گزارش شده است. برای درک بهتر این رابطه ، تحقیقات بیشتری لازم است. در بعضی موارد ، کودکان ممکن است علائم OCD را به دنبال عفونت استرپتوکوکی کسب کنند به این بیماری اختلالات خود ایمنی کودکان گفته می شود که با عفونت های استرپتوکوکی (PANDAS) همراه است.

 

روش های درمان وسواس OCD

به طور معمول با دارو ، روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان می شود. اگرچه بیشتر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند ، اما برخی از بیماران همچنان علائم را تجربه می کنند. 

بعضی اوقات افراد مبتلا به وسواس اختلالات روانی دیگری نیز مانند اختلالات اضطرابی و افسردگی دارند. توجه به این اختلالات دیگر در تصمیم گیری در مورد درمان مهم است.

 

روان درمانی در اختلال وسواس

روان درمانی می تواند یک درمان موثر برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD باشد. تحقیقات نشان می دهد که انواع خاصی از روان درمانی ، از جمله رفتار درمانی شناختی (CBT) و سایر روشهای درمانی مرتبط (مانند آموزش معکوس عادت) می تواند به همان اندازه برای بسیاری از افراد موثر باشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که نوعی CBT بنام Exposure و Reaction Prevention )EX / RP) در کاهش رفتارهای اجباری در OCD حتی در افرادی که به خوبی به داروهای SRI پاسخ ندادند ، مؤثر است.

مانند بیشتر اختلالات روانی ، درمان معمولاً فردی است و ممکن است با دارو یا روان درمانی یا با ترکیبی از هر دو شروع شود.

 

وسواس چگونه تشخیص داده می شود؟

 فقط درمانگران آموزش دیده می توانند OCD را تشخیص دهند.

درمانگران سه چیز را جستجو می کنند:

 فرد وسواس دارد.

او رفتارهای اجباری انجام می دهد.

وسواس و اجبار فرد زمان زیادی را می طلبد و در مسیر فعالیت های مهم او از جمله کار کردن ، تحصیل یا گذراندن وقت با دیگران ، یا فعالیت های دیگری که مهم هستند می شود.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست