از پارانویا ( اختلال بدبینی) چه می دانید؟

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
paranoia-by-getty-images-56cb36495f9b5879cc540a97-1200x900.jpg

شخص دارای اختلال پارانویا در اغلب اوفات فکر می کند و احساس می کند در معرض تهدید است حتی اگر هیچ مدرک (یا بسیار کمی) وجود نداشته باشد. افکار پارانوئید همچنین می تواند به عنوان توهم توصیف شود. انواع مختلفی از تهدیدات وجود دارد که ممکن است شخص از آن ترسیده و نگران باشد. افکار پارانوئید همچنین می تواند سوء ظن های اغراق آمیز باشد. به عنوان مثال ، شخصی یک بار اظهار نظر ناخوشایند درباره شما کرد ، و شما معتقدید که آنها یک کمپین نفرت علیه شما را رهبری می کنند.

از اختلال پارانویا ( بدبینی ) چه می دانید؟

هر کس تجربه متفاوتی از پارانویا خواهد داشت. اما در اینجا چند نمونه از انواع متداول افکار پارانوئید آورده شده است:

 • فکر میکنید تحت نظر قرار گرفته اید و یا توسط افراد یا سازمان ها (یا به صورت آنلاین) مشاهده می شوید
 • افراد دیگر در تلاشند شما را بد جلوه دهند و یا از شما سوء استفاده کنند
 • شما در معرض خطر آسیب دیدگی جسمی یا کشته شدن هستید
 • افراد دیگر به عمد در تلاشند تا شما را ناراحت یا تحریک کنند
 • مردم در تلاشند پول یا دارایی شما را بگیرند
 • اعمال یا افکار شما توسط دیگران دیده می شود، شما کنترل می شوید یا اینکه دولت شما را هدف قرار می دهد.

ممکن است تمام وقت این افکار را داشته باشید و یا گاهی اوقات وقتی که در یک موقعیت استرس زا هستید. ممکن است آنها ناراحتی زیادی برای شما ایجاد کنند و یا واقعاً ممکن است برای شما نگران کننده نباشد.بیشتر مردم افکار پارانوئید را در مورد تهدید یا آسیب به خود دارند ، اما شما همچنین می توانید افکار پارانوئید در مورد تهدید یا آسیب به افراد دیگر ، به فرهنگ خود و یا به جامعه داشته باشید.

 

چه چیزی یک فکر پارانوئید حساب می شود؟

افکار پارانوئید مربوط به ایده های شما در مورد افراد دیگر و کارهایی است که می توانند انجام دهند. می توان مشکل دانست که آیا یک فکر مشکوک به پارانوئید است یا خیر. ممکن است مردم درباره آنچه که یک فکر پارانوئید است اختلاف نظر دارند.ممکن است افراد به روش های مختلفی در مورد خطرات فکر کنند و معتقدند چیزهای مختلف شواهد خوبی یا بد برای افکار مشکوک هستند.

مردم همچنین ممکن است چیزهای مختلفی را براساس همان شواهد باور کنند. در نهایت باید خودتان تصمیم بگیرید.

اگر: 

 • هیچ کس دیگری با این فکر مشکوک مشترک نیست
 • هیچ مدرک مشخصی برای این فکر مشکوک وجود ندارد
 • مدارکی علیه افکار مشکوک وجود دارد
 • شما هنوز هم با وجود اطمینان از دیگران فکر مشکوک دارید
 • سوء ظن های شما مبتنی بر احساسات و وقایع مبهم است.

همه افکار مشکوک دلیل بر وجود پارانویا نیست. همه ما افکاری داشته ایم داریم که گاه به آن مشکوک شده ایم. سوء ظن های توجیه شده سوء ظن هایی هستند که شما برای آنها شواهدی دارید. به عنوان مثال ، اگر تعداد زیادی از مردم در خیابان شما مورد گلوله قرار گرفته اند ، این مسئله منطقی است که فکر کنید ممکن است در هنگام قدم زدن در منطقه خود مورد اصابت گلوگه قرار بگیرید و بیشتر مراقبت کنید. سوء ظن های توجیه شده می تواند به شما در حفظ امنیت کمک کند. 

شواهد شما ممکن است یک تجربه فردی باشد. به عنوان مثال ، اگر شما یک جوان سیاه پوست هستید و می دانید که پلیس در لندن ، مردان جوان بیشتری را برای توقف و جستجو هدف قرار می دهد ، این امر غیر مترقبه نیست که در معرض تهدید بیشتر توقف و جستجو باشید. اما فکر کردن که پلیس شما را کنترل می کند ، تقریباً غیر منطقی است.

بعضی اوقات می توان تشخیص اینکه افکار شما غیرمنطقی یا موجه هستند مشکل است. اطلاعاتتان در مورد آنچه به عنوان یک فکر پارانوئید محسوب  می شود می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

 

اختلال پارانویا

 

آیا پارانویا بک بیماری است؟

 افکار پارانوئید می تواند چیزی از خفیف تا بسیار شدید باشد و این تجربیات می توانند کاملاً متفاوت باشند. این بستگی به مقدار علائم دارد:

شما به افکار پارانوئید اعتقاد دارید

شما در مورد افکار پارانوئید فکر می کنید

افکار پارانوئید شما را ناراحت می کند

افکار پارانوئید در زندگی روزمره شما خلل ایجاد می کند

بسیاری از افراد در برخی از نقاط زندگی دچار پارانویای خفیف می شوند – حدود یک سوم افراد. به این حالت معمولاً پارانویا غیر بالینی گفته می شود. این نوع افکار پارانوئید اغلب با گذشت زمان تغییر می کنند – بنابراین ممکن است متوجه شوید که افکارتان توجیهی ندارند یا به صورت گذرا لحظه ای از ذهن شما عبور کرده است. 

در انتهای دیگر طیف پارانویای بسیار شدید (که به آن پارانویای بالینی یا هذیان آزار دهنده نیز گفته می شود) است. اگر پارانویای شما شدیدتر باشد احتمالاً به درمان نیاز دارید.

پارانویا می تواند یکی از علائم این مشکلات سلامت روان باشد: 

اسکیزوفرنی پارانوئید – نوعی اسکیزوفرنی که در آن افکار پارانوئید شدید وجود دارداختلال هذیان (نوع آزار و اذیت) – نوعی روان پریشی است که در آن شما یک هذیان اصلی مربوط به آسیب رساندن به دیگران دارید.تاثیرات پارانویا بر افرادممکن است در نتیجه افکار پارانوئید کارهای خاصی را انجام داده یا احساس کنید. این چیزها می توانند در همان زمان احساس خوبی به شما بدهد – اما در دراز مدت می توانند حال شما را بدتر کنند.

رفتارهای ایمنی

انزوان

گرانی و غم

بدبینی

 

آیا پارانویا درمان می شود؟

اگر افکار پارانوئید زندگی شما را مختل کرده ، ممکن است بخواهید به دنبال معالجه باشید.  اولین قدم معمولاً مراجعه به مشاور و روانشناس است. اطلاعات ما در مورد درخواست کمک برای یک مشکل روانی می تواند به شما کمک کند درمورد سلامت روان خود با روانشناس صحبت کنید.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

شایع ترین شکل رفتار درمانی در مورد پارانویا ، درمان شناختی رفتاری (CBT) است. در طول CBT ، شما نحوه تفکر و شواهد مربوط به عقاید خود را بررسی کرده و به دنبال تفسیرهای مختلف ممکن خواهید بود. CBT همچنین می تواند به کاهش نگرانی و اضطراب که ممکن است بر احساس پارانویا تأثیر بگذارد ، کمک کند. 

دارو درمانی

اگر تشخیص روانشناس اسکیزوفرنی پارانوئید یا اختلال هذیان آور باشد ، شما را به روانپزشک ارجاع می دهد که تحت درمان دارویی قرار بگیرید. داروها ممکن است افکار پارانوئید را کاهش دهد یا باعث شود احساس تهدید کمتری از طرف آنها صورت بگیرد. اگر اضطراب یا افسردگی دارید ، پزشک معالج ممکن است به شما داروهای ضد افسردگی یا آرامبخشهای خفیف را پیشنهاد دهد.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست