افسردگی پس از زایمان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
tiredmothersufferingfrompostnataldepression-1440_0.jpg

تولد نوزاد می تواند احساسات قدرتمندی را در مادر به وجود بیاورد ، از هیجان و شادی گرفته تا ترس و اضطراب. اما همچنین می تواند منجر به چیزی شود که انتظار ندارید – افسردگی. بیشتر مادران بعد از زایمان  نوسانات خلقی را تجربه می کنند که شامل گریه ، اضطراب و مشکل در خواب است. این نوسانات به طور معمول در طی دو یا سه روز اول پس از زایمان شروع می شوند و ممکن است تا دو هفته ادامه یابد. اما برخی از مادران حالت افسردگی شدید و طولانی تری دارند که تحت عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می شود. در برخی موارد نادر ، یک اختلال خلقی شدید به نام روان پریشی پس از زایمان نیز ممکن است بعد از زایمان ایجاد شود.

افسردگی بعد از زایمان یک نقص یا ضعف شخصیت نیست. بعضی اوقات عارضه زایمان است. اگر دچار افسردگی پس از زایمان هستید ، درمان سریع می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند و به شما در ارتباط با کودک کمک کند.

 

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان نوعی اختلال خلقی است که می تواند زنان را پس از زایمان تحت تأثیر قرار دهد. مادران مبتلا به افسردگی بعد از زایمان احساس غم و اندوه شدید ، اضطراب و فرسودگی می کنند که ممکن است انجام فعالیت های مراقبت روزانه برای خود یا دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.

 

چه عواملی باعث افسردگی پس از زایمان می شوند؟

افسردگی بعد از زایمان یک دلیل واحد ندارد ، اما احتمالاً ناشی از ترکیبی از عوامل جسمی و عاطفی است.

پس از زایمان ، سطح هورمون ها (استروژن و پروژسترون) در بدن زن به سرعت کاهش می یابد. این منجر به تغییرات شیمیایی در مغز وی می شود که ممکن است باعث ایجاد نوسانات خلقی شود. علاوه بر این کمبود خواب مداوم می تواند منجر به ناراحتی جسمی و خستگی شود که می تواند در علائم افسردگی پس از زایمان نقش داشته باشد.

 

علائم افسردگی پس از زایمان چیست؟

برخی از علائم شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  احساس غم ، ناامیدی ، خالی بودن
 • گریه کردن بیشتر از حد معمول یا بدون دلیل مشخص
 • نگرانی یا احساس بیش از حد اضطراب
 • خلق و خوی  تحریک پذیر یا بی قرار
 • ناتوانی در خوابیدن حتی وقتی کودک در خواب است
 • مشکل در تمرکز ، به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم گیری
 • عصبانیت لحظه ای
 • از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که معمولاً لذت بخش است
 • رنج از درد و ناراحتی های جسمی ، از جمله سردردهای مکرر ، مشکلات معده و درد عضلات ،خوردن خیلی کم یا زیاد
 • انزوا و دوری از دوستان و خانواده
 • در پیوند یا ایجاد دلبستگی عاطفی با کودک خود مشکل دارد
 • به طور مداوم به توانایی خود در مراقبت از کودک شک می کند
 • فکر کردن در مورد آسیب رساندن به خودش یا کودک

 

افسردگی پس از زایمان

چگونه یک زن می تواند بگوید که دچار افسردگی بعد از زایمان شده است؟

فقط یک روانشناس یا روانپزشک می تواند یک زن مبتلا به افسردگی پس از زایمان را تشخیص دهد. از آنجا که علائم این بیماری گسترده است و ممکن است بین خانم ها متفاوت باشد ، یک روانشناس می تواند به شخص کمک کند تشخیص دهد علائمی که احساس می کند ناشی از افسردگی پس از زایمان است یا چیز دیگری. شخصی که هر یک از این علائم را تجربه می کند ، باید فوراً به یک روانشناس مراجعه نماید.

 

چه زمانی فرد باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر بعد از تولد کودک احساس افسردگی کردید ، ممکن است تمایلی نداشته باشید یا از پذیرش آن خجالت بکشید. اما اگر نوسانات خلقی بعد از زایمان یا افسردگی پس از زایمان را تجربه کردید ، با روانشناس تماس بگیرید و قرار ملاقات را تعیین کنید. اگر علائمی دارید که نشان می دهد ممکن است  مشکل روحی روانی پس از زایمان داشته باشید ، سریعاً کمک بگیرید.

مهم است که در صورت وجود علائم و نشانه های افسردگی هر یک از این ویژگی ها را در اسرع وقت به روان درمانگر مراجعه نمایید: 

 •  علائم بعد از دو هفته از بین نروند
 • علائم شدیدتر شوند
 • مراقبت از کودک مشکل شود
 • انجام کارهای روزمره را دشوار ببینید
 • افکار مربوط به آسیب رساندن به خود یا کودک خود را داشته باشید

 

چه افرادی بیشتر احتمال دارد که به افسردگی بعد از زایمان دچار شوند؟

برخی از زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی بعد از زایمان هستند به دلیل وجود یک یا چند عامل مانند: 

 • تجربه قبلی با افسردگی یا اختلال دو قطبی در گذشته
 • یکی از اعضای خانواده که به افسردگی یا بیماری روانی دیگری مبتلا شده است
 • یک واقعه استرس زا در زندگی در دوران بارداری یا اندکی پس از زایمان، مانند از دست دادن شغل ، فوت یک فرد مورد علاقه ، خشونت خانگی یا بیماری شخصی
 • عوارض پزشکی در هنگام زایمان ، از جمله زایمان زودرس و یا داشتن نوزاد با مشکلات پزشکی
 • احساسات مختلط در مورد بارداری ، چه برنامه ریزی شده و چه برنامه ریزی نشده
 • عدم حمایت شدید عاطفی از همسر ، شریک زندگی ، خانواده یا دوستان وی
 • مصرف مشروبات الکلی یا سایر مشکلات سوء مصرف مواد.

افسردگی بعد از زایمان بدون در نظر گرفتن سن ، نژاد، قومیت یا وضعیت اقتصادی می تواند بر روی هر مادر تأثیر بگذارد.

 

 

افسردگی پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

درمانهای موثری برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد. گفتگو با یک روانشناس یا مشاور می تواند به شخص کمک کند بهترین انتخاب را انجام دهد ، که شامل موارد زیر است:

مشاوره / رفتاردرمانی: این روش درمانی شامل صحبت کردن یک به یک با یک مشاور ، درمانگر ، روانشناس ، روانپزشک یا مددکار اجتماعی است. دو نوع مشاوره که به ویژه در درمان افسردگی پس از زایمان مؤثر است عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری (CBT) ، که به افراد کمک می کند افکار و رفتارهای منفی خود را بشناسند و تغییر دهند. ودرمان بین فردی (IPT) ، که به افراد کمک می کند تا از طریق روابط شخصی مشکل ساز ، مشکل را حل کنند.

داروها: داروهای ضد افسردگی روی مواد شیمیایی مغز که در تنظیم خلقی نقش دارند عمل می کنند. بسیاری از داروهای ضد افسردگی چند هفته طول می کشد تا تأثیر آنها مشخص شود. در حالی که این داروها به طور کلی برای استفاده در دوران شیردهی بی خطر می باشند ، یک زن باید در مورد عوارض داروها هم برای خود و هم نوزاد با پزشک معالج خود صحبت کند.این روش های درمانی می توانند به تنهایی یا با هم استفاده شوند.

 

چه اتفاقی می افتد اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود؟

بدون درمان ، افسردگی پس از زایمان ممکن است ماهها یا سالها ادامه داشته باشد. علاوه بر تأثیرگذاری بر سلامتی مادر ، می تواند در توانایی ارتباط و مراقبت از کودک نیز اختلال ایجاد کند و ممکن است باعث شود کودک هنگام رشد ، در خواب ، غذا خوردن و رفتار خود با مشکل روبرو شود.

 

خانواده و دوستان چگونه می توانند کمک کنند؟

اعضای خانواده و دوستان ممکن است اولین افرادی باشند که علائم افسردگی پس از زایمان را در مادر تشخیص می دهد. آنها می توانند او را تشویق به صحبت با مشاور یا روانشناس ، ارائه پشتیبانی عاطفی و کمک به کارهای روزانه مانند مراقبت از کودک یا خانه کنند.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست