تصمیم‌گیری برای طلاق و مشاوره ی طلاق

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
divorce-1536645763.jpg

بخش مهمی از طلاق‌ درمانی و مشاوره ی طلاق مربوط به دوره‌ی پیش از طلاق می‌شود که در این دوره زوج درباره‌ی به اتمام رساندن یا ادامه‌ی زندگی مشترک تصمیم می‌گیرند. قبل از این دوره درمانگران به خاطر تلاش برای نجات زندگی مشترک یا حداقل به منظورکشف امکان تغییر روابط یا اصلاح آن، به‌طور مکرر فرایند زوج‌درمانی را به اجرا درمی‌آورند.

 

زوج درمانی و طلاق درمانی

تصور بنیادین در چنین درمانی این است که آیا طرفین تمایل به حفظ روابطشان دارند یا خیر؟ درمان روی قابلیت برقراری مجدد پیوند مشترک تمرکز دارد. پیش فرض طلاق‌درمانی بر این است که برای جدایی و فسخ زندگی مشترک، تصمیم نهایی گرفته شده است و تمرکز درمان بر متارکه‌ی زوجین قرار می‌گیرد.

 

نقش درمانگر در مشاوره ی طلاق زوجین

به‌منظور به حداقل رساندن درد و تحقیر جدایی در این مرحله از طلاق‌درمانی، راهبردهای درمان طراحی می‌شوند و در مواجهه با مسائل هویتی و مربوط به صمیمیت، رشد تکاملی تقویت می‌گردد. دوره بین زوج‌ درمانی و طلاق‌ درمانی به‌خودی‌ِ خود یک دوره‌گذار است. زمانی که مراجعین در مورد طلاق مردد هستند و در تمایل به حفظ رابطه‌ی زناشویی یا منحل کردن آن، تردید دارند. در این دوره ممکن است درمانگر در دو نقش زوج‌درمانگر و طلاق درمانگر عمل کند.

 

روند مشاوره ی طلاق

در اولین دوره مباحث محوری درمان و مشاوره قبل از طلاق، تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع است که طلاق بگیرند یا خیر؟ تردید درباره‌ی طلاق گرفتن یا نگرفتن می‌تواند یک دوره‌ی طولانی را در برداشته باشد. یکی از همسران یا هر دوی آن‌ها می‌توانند به دنبال راه‌حل و درمان باشند. درهرحال، تصمیم نهایی هر چه باشد زوج ‌درمانگر یا طلاق درمانگر باید آماده‌ی کمک رسانی شود

 

دوره ی قبل از طلاق و آمادگی زوجین برای مشاوره ی طلاق

برخی درمانگران، آغاز دوره‌ی ماقبل طلاق را از زمانی می‌دانند که عدم رضایت از زندگی مشترک، تنش یا استرس در رابطه به وجود آورده باشد. معمولاً این حالت به دنبال کاهش صمیمیت زناشویی و گاهی اوقات به دنبال کوشش‌های ناامیدانه برای جلب احساس نزدیکی و عاشقانه به وجود می‌آید. در این مرحله ممکن است زوج دائماً به شکل صریح و کنایه‌آمیز با هم مجادله کنند و یا به سمت سکوت و انزوا عقب نشینی نمایند و حتی ممکن است که زوج برای اولین بار به زوج‌درمانی رجوع کنند.

 

مطرح کردن پیشنهاد طلاق از طرف یکی از زوجین

اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از دوره‌ی ما قبل طلاق ارائه دهیم، این دوره مربوط به زمانی است که طلاق برای اولین بار و به‌طور جدی به‌عنوان یک گزینه‌ی قابل توجه از سوی یکی از زوجین مطرح می‌شود. این مسئله می‌تواند به‌عنوان مبحث و موضوع اصلی مذاکرات آن‌ها باشد ” اگر چیزی بهتر نشود، شاید لازم باشد که به فکر طلاق باشیم”؛ چنین جمله‌ای غیرمعمول نیست و لزوماً مقدمه‌ی توجه جدی به گزینه‌ی طلاق قلمداد نمی‌شود.

 

اظهارات کلامی و رفتاری زوجین قبل از طلاق

اظهاراتی همچون: “من فکر می‌کنم باید طلاق بگیرم”، “من دیگر تحمل تعارض و کشمکش را ندارم”، “من به آخر خط رسیدم”، “او نمی‌خواهد که جدا شویم، ولی من راه دیگری را نمی‌بینم”، “من دیگر هیچ احساسی به او ندارم، نمی‌دانم که چگونه این وضعیت را ادامه دهم”، نشان‌دهنده‌ی ظاهر شدن اختلال در یکپارچگی و انسجام زندگی مشترک و در علاقه و دلبستگی است که واقعاً باعث تصمیم به فسخ و انحلال پیمان زناشویی از جانب یکی ازهمسران یا هردوی آن‌ها می‌شود.

 

اگر خوشبخت نیستید چرا جدا نمی شوید؟

لازم است که درمانگر پیامدهای مخرب ماندن در یک رابطه زناشویی که ازلحاظ روان‌شناختی ناسالم است و مسئولیت‌پذیر نمودن خود مراجعین برای حل این موقعیت را خاطرنشان نماید. با این حال، درمانگر نباید شخصاً درگیر شود و یا اینکه موقعیتی را به وجود آورد که در آن مراجع احساس کند که رفتار و اعمالش مورد قضاوت درمانگر قرار می‌گیرد.

 

مرکز مشاوره روشا ارایه دهنده ی خدمات مشاوره ی طلاق درمانی و مشاوره ی حقوقی طلاق ، تلاش نموده است تا با جذب نیروهای ماهر و متخصص به شما عزیزان همراه در این زمینه یاری رسانده و در تصمیم گیری و انتخاب بهتر در کنارتان باشد.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست