طلاق عاطفی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
ben-white-9O1oQ9SzQZQ-unsplash-1200x801.jpg

زوجین معمولا به امید تعاملات گرم زندگی تشکیل می دهند ، اما آنچه در واقعیت دیده می شود این است که روابط عاطفی در آغاز زندگی اغلب با شور و حرارت خاصی وجود دارد ، اما پس از مدتی به علت نا آگاهی و غفلت یکی از طرفین یه هر دو ، عواطف فروکش می کند و به تدریچ که این وضعیت تشدید می شود ، زندگی رو به سردی می گراید و بر اسـاس مطالعـات اکتشـافی، گـاهی ایـن حالت تا جایی ادامه می یابد که زوجین زیر یک سقف فقط در کنار هم اند، اما با هم زندگی نمیکنند. این وضعیت را «طلاق عاطفی» میگویند.

 

طلاق عاطفی به چه معناست؟

طلاق عاطفی خطرناکترین نوع طلاق و یکی از انواع طلاق است  که در جایی ثبت نمی شود. و علائم آن عبارتند از عدم توجه به خواسته های همسر ، مخدوش شدن نقش های خانواده ، سرکوب شدن نیازها و …..  زن و شوهر به طور فیزیکی از هم جدا نمی شوند و در کنار هم زندگی می کنند.

 

شاید شما حق داشته باشید که اشتباهی ازدواج کنید ، اما حق ندارید که اشتباهی طلاق بگیرید.در خصوص همین تصمیم که اکثر اوقات به درستی انجام نمی شود توضیحاتی را برای شما در این مقاله قرار داده ایم.

طلاق عاطفی

 

ـ آیا واقعا احساسی به شریک زندگیتان دارید؟

افراد زیادی هستند که علیرغم پافشاری برای جدایی از همسرشان نسبت به همسر احساسات مثبتی نیز دارند ، اما به دلیل جنگ قدرتی که بینشان به وجود آمده است به آن احساس خوب بها نمیدهند.آن موضوعی که لازم است در زندگی مشترک بدانیم این مسئله است که بهتر است جنگ قدرت را ببازیم تا زندگی مشترک خود را حفظ نماییم.

اگر شما در چنین موقعیتی هستید ، بهتر است قبل از ثبت طلاق به کمک یک متخصص بر روی رابطه ی خود کار کنید.

 

ـ قبل از اینکه به دنبال طلاق بروید ، ببینید آیا واقعا شما ازدواج کرده بودید؟

طبق تعاریف متعدد از ازدواج می دانید که قرار است بعد از ازدواج واژه ی من و تو جای خود را به واژه ی ما بدهد.پس اگر ما بودنی شکل نگرفته یعنی ازدواجی هم رخ نداده است ، پس قبل از طلاق برای ما شدن خود تلاش بیشتری نمایید.بهتر است بگوییم صرفا زیر یک سقف بودنتان یا فرزند داشتنتان دلیلی برای ادامه ی زندگیتان نخواهند بود .ازدواج به این معنا بینتان شکل گرفته است که بتوانید تصمیمی بگیرید که به صلاح جفتتان باشد یعنی اگر این فضا و این افکار بینتان شکل نگرفته است هر دوی شما نیازمند فراگیری مهارتهای ارتباطی بین زوجین با راهنمایی متخصص هستید.

 

ـ آیا قصد طلاق دارید یا فقط تهدید می کنید؟

باید بدانید اگر به طور جدی قصد جدایی ندارید بهتر است درباره ی آن حرفی به میان نیاورید.فردی که برای جدایی مصمم است نیازی ندارد که در طول روز یا هفته مدام از این موضوع به عنوان تهدید استفاده نماید.برای مثال بارها شاهد بوده ایم که افرادی برای طلاق مراجعه می کنند اما هنوز سر مسائل مالی و مسئولیت های بعد از جدایی نسبت به فرزند خود با همسرشان صحبتی نکرده یا اگر صحبتی انجام شده است برای آنکه سال ها تهدید کرده اند اما اقدامی انجام نداده اند ، جدی گرفته نمی شوند.

 

ـ آیا تصمیم شما مبتنی بر خود آگاهی است و یا صرفا یک واکنش احساسی می باشد؟

هنگامی که قصد جدایی دارید به این معناست که شما می خواهید یک تصمیم کاملا منطقی و به دور از احساسات زود گذر بگیرید.
بهتر است بگوییم زمانی این تصمیم می تواند درست باشد که به دور از هر احساسی مثل خشم ، نفرت و غرور گرفته شود.برای تصمیم به جدایی به این جمله بیاندیشید . اگر به نظرتان مضحک نبود مراحل بعدی را ادامه دهید : (من میدانم که تو بسیار خوب و قابل احترامی ، اما من تمایلی به ادامه ی زندگی مشترک با تو ندارم)

 

طلاق عاطفی

 

ـ آیا تعارضات درونی خود را نسبت به مقوله ی طلاق حل کرده اید؟

تعارضات دوران کودکی و آنچه برای ما وجود دارند و هنوز حل نشده اند می تواند مانع بزرگی  برای تصمیم گیری درست در رابطه با این مسئله ی مهم یعنی طلاق ، باشد.برای مثال پدری که فرزندان خود را ترک کرده و فرد در بزرگسالی حاضر به جدایی از همسر خود با وجود خیانتش به وی نمی شود ، چون نمی خواهد مانند پدر باشد.

 

ـ آیا می توانید تبعات طلاق را بپذیرید؟

جدا از بعد احساسی مسئله که برای هر فردی تا مدت زمانی نامعلوم وجود دارد ، مباحث بسیاری از جمله هزینه های زندگی بعد از طلاق، دیدن درد و رنج فرزندان برای سردرگمی و بلا تکلیفیشان ، احساس نا امنی و بلا تکلیفی  موضوعات مهمی هستند که فرد پیش از هر اقدامی باید بارها و بارها مورد بررسی قرار داده باشد تا بعد از آن اوضاع بدتر از قبل نشود.

 

اینک با پرسیدن سوالات بالا از خودتان می توانید خود را برای تصمیم گیری و انجام این مسئله بسنجید و متوجه شوید که در خواستتان چقدر منطقی و درست است و با انجام آن چه مقدار به آرامش نزدیک و یا از آن دورتر می شوید.
و همچنین می توانید متوجه شوید که آیا به طلاق عاطفی مبتلا شده اید یا خیر……

برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه ، به حضوری مشاوری متخصص و آگاه بیش از هر زمان دیگری نیازمندید.

پس عجله کنید . ما در روشا مشاور به شما برای تصمیم گیری راحت و سریع تر کمک خواهیم کرد.

مرکز مشاوره تلفنی طلاق و یا مرکز مشاوره حضوری طلاق تمام آنچه که شما نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهد.

برای رسیدن به حال خوب باید عجله کنید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست