تربیت جنسی کودک

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
caroline-hernandez-r1xJuG7rD60-unsplash-1200x799.jpg

یکی از متداول ترین سوالات والدین در رابطه با چگونگی آموزش مسائل جنسی و تربیت جنسی کودک می باشد.در این مقاله سعی کرده ایم به مهم ترین سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم.

 

سن سوال در مورد مسائل جنسی در کودکان

بچه ها از سن شش هفت سالگی و حتماً از سن هشت سالگی پرسش هایی در مورد رابطه جنسی و حاملگی و حتی موضوعاتی مثل خدا و مرگ و … را مطرح می کنند و وقتی پدر و مادرها با چنین گفتگوهایی روبرو می شوند چند نکته را باید رعایت کنند:

مورد اول این است که:

باید کاملاً با حوصله و تا آنجا که ممکن است با پرسش های درستی که از کودکشان می پرسند متوجه شوند این فکر و این سوالات  چگونه به ذهن کودکشان آمده است ، در حقیقت به چرایی ماجرا پی ببرند و با مطرح کردن این پرسش ها متوجه می شوند که خود کودک تا چه اندازه می داند ؟و یا چه چیزهایی شنیده است ؟

 

تربیت جنسی کودک

 

شروع صحبت در مورد مسائل جنسی به کودکان چگونه باشد؟

به هیچ عنوان پدر و مادر یک مرتبه نباید شروع به سخنرانی کنند چون برخی از اوقات این دست پرسش های کودکان تنها می تواند جنبه های کاملاً مبتنی بر کنجکاوی داشته باشد در واقع ممکن است برخی از اوقات بچه ها از کسانی چیزهایی شنیده یا دیده باشند یا بواسطه دوستانشان از این موضوعات مطلع شده باشند و به جهت اینکه ما نمی توانیم بچه ها را کاملا در اختیار داشته باشیم که بدانیم شنیده ها و دیده هایشان چیست ؟ یا چیزهایی که دور و برشان اتفاق افتاده کدام است و از کجا به چه نتیجه ای رسیده اند همیشه توصیه در اینگونه موارد این است که :

ـ اول شما باید از فرزندتان سوال نمایید ، چه بسا او دقیقاً موضوع را می داند ، برای مثال حرف فرزندتان این است که زن و مرد با هم درگیر رابطه جنسی می شوند همانطور که در حیوانات هم اتفاق می افتد و این رابطه جنسی به حامله شدن زن منجر می شود بنابراین  پدر و مادر چرا خودشان را نگران کنند؟

ـ به همین جهت است که در مدارس بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان که کار درستی هم هست ، وقتی بچه ها در سنی هستند که از نظر جنسی آنقدرها تحریک و برانگیخته نمی شوند ماجرای رابطه جنسی و تولید مثل را برایشان مطرح می کنند و گرچه این موضوعات برای بچه ها جالب است و مدتی هم ذهن و فکرشان را مشغول می کند برخی از اوقات هم نگرانی ها و ناراحتی هایی را موجب می شود ولی از آنجا که این مسئله یک مسئله واقعی و طبیعی است به هر حال آن را پشت سر می گذارند.

 

وظیفه پدر و مادر در برابر فرزندان برای آموزش مسائل جنسی چیست؟

موضوع اصلی این است که ما در این زمینه یعنی آموزش صحیح مسائل جنسی به کودکان و تربیت جنسی کودک باید وقت ، فرصت و حوصله کافی داشته باشیم و ضمناً اگر کودک دختر است این کار وظیفه ی مادر خواهد بود  و باید توسط مادر صورت بگیرد و اگر کودک پسر باشد این کار وظیفه ی پدر خواهد بود، مخصوصاً اگر پرسش کودک درباره مسئله جنسی باشد علتش هم این است که غالباً پدر و مادر از جنس مخالف خود اصلاً آنگونه که باید خبر ندارند زیرا هر کدام از آنها در مسیر رشد کودکی فقط به عنوان یک دختر یا یک پسر تجربه دارند.

 

چگونه کودکان می توانند به راحتی درباره مسائل جنسی با والدین صحبت کنند؟ 

ـ فرزندتان را تشویق کنید که درباره ی هر چیزی با شما صحبت کند، البته نه اینکه خبر چینی کنند.

ـ مراقب حرکات بدن خود باشید. اگر خودتان احساس ناراحتی کنید و احساس خود را در حالت های ظریف بدنتان نشان دهید، فرزندتان از شما فرار خواهد کرد و به جستجوی جایی امن خواهد پرداخت.

ـ اگر فرزندتان از شما سوالی پرسید، بدون اینکه به اطلاعات زاید بپردازید و او را گیج کنید، پاسخش را بدهید. در پایان گفت و گو او را در آغوش بکشید و به او اطمینان بدهید که از این که به شما مراجعه کرده است خوشحالید.

 

تربیت جنسی کودک

 

چگونه درباره ی مسائل جنسی با کودکانمان صحبت کنیم؟

ـ بسیاری از والدین فکر می کنند که اگر درباره ی مسائل جنسی به کودکان خود چیزی بگویند، افکار جنسی را در ذهن های کوچک آن ها پرورش می دهند و با این کار بچه ها را به تجربه ی جنسی تشویق می کنند.

ـ برخی دیگر از والدین فکر می کنند که اگر کودکشان سوال نمی کند یا علاقه ی خاصی نسبت به موضوع نشان نمی دهد، به این علت است که هنوز خیلی کوچک است یا اصلا به موضوع علاقه ای ندارد. والدین فکر می کنند که اگر کودکشان در ظاهر بی علاقه است، لابد هنوز آمادگی لازم را ندارد و یا شاید نیازی به دانستن ندارد.

ـ به فرزندانتان بگویید که سخن گفتن در مورد مسائل جنسی گاهی با شرم و حیا همراه است چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همین خود می تواند زمینه ی مشترکی باشد تا گفت و گوهایتان را آغاز کنید.

ـ به یاد داشته باشید که لازم نیست همه ی اطلاعات را یک جا در اختیار او بگذارید. فراگیری آموزش جنسی باید به صورت تدریجی و در طی زمان صورت بگیرد. از مفاهیم پایه ای شروع کنید و همگام با رشد کودکتان که قدرت درک او نیز برای دریافت جزئیات بیشتر می شود، بر میزان مفاهیم پایه بیفزایید.

 

شما می توانید هر یک از موقعیت های زیر را به یک موقعیت مناسب برای آموزش و تربیت جنسی کودک تبدیل کنید:

ـ یکی از بستگان یا دوستان شما باردار شده است.

ـ دیداری از باغ وحش دارید که شامل مشاهده ی رفتار جنسی حیوانات یا توضیح درباره ی چرخه ی حیاتی آن هاست.

ـ زاییدن یک حیوان خانگی.

ـ به هنگام رفتن به مطب پزشک برای معاینه.

ـ وقتی کودک شما به بدن های برهنه یا نیمه برهنه ی دیگران در خانه یا در استخر زل می زند.

ـ وقتی دختر یا پسرتان سعی می کند کسی را که برهنه است ببیند.

ـ نگاه های کنجکاو فرزندتان هنگامی که پوشک بچه ای را عوض می کنید.

دیدن نوار بهداشتی در یک فروشگاه.

 

چند نکته مهم در مورد تربیت جنسی کودک

ـ وظیفه ی والدین است که با فرزندان صحبت کنند ، حریم ها و مراقبت از خود را به آن ها بیاموزند.

ـ  منتظر نمانید تا کسی از راه برسد و این کار را انجام دهد بهتر است تمامی آنچه را که لازم است فرا گرفته و در فرصتی مناسب آموزش دهید.

ـ به کودک بگویید که کسی حق ندارد بدن تو را لمس کند حتی اگر عمو و یا خاله ات باشد. و به او گوشزد کنیم تو نیز نباید بدن دیگران را لمس کنی.

ـ هرجا هستید، چند لحظه یکبار به فرزندتان سر بزنید؛ چه در مهمانی، چه موقع خرید، چه وقتی مهمان دارید، چه در رستوران و ….

ـ مراقب لباسهایی که به کودک می پوشانید باشید زیرا بیماران جنسی در جامعه رها هستند.

آزار جنسی در دختران و پسران بارها گزارش شده است.

 

و در آخر اینکه بهتر است قبل از هر اقدامی نحوه ی صحیح آن را آموزش ببینیم . روانشناسان و مشاوران کودک در دپارتمان تخصصی روشا مشاور آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند.

برای کسب اطلاعات بیستر با شماره های مجموعه تماس حاصل نمایید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست