افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
thought-catalog-LvQROI08ndY-unsplash-1200x800.jpg

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان باید از همان ابتدای نوجوانی یعنی سن ده سالگی انجام شود. نوجوان بعد از دوران کودکی احساس میکند بزرگ شده است ما کمی بزرگ شدن نوجوان را میبینیم اما او در درون خود بزرگتر از آنچه که هست خود را میبیند او دوست دارد دیگران نیز او را همانقدر بزرگ ببینند که خود میبیند.

 

چگونه اعتماد به نفس فرزندان خود را تقویت کنیم؟

پذیرش شکست و تحمل ناکامی ها

ـ یکی از مواردی که بسیاری از والدین گزارش می کنند این است که فرزندان آن ها تحمل شکست را ندارند.

 

دلایل ترس از شکست

در این مورد اولین کاری که باید انجام داد شناسایی علت ترس از شکست است. یعنی در پشت عدم تحمل شکست چه چیزی پنهان است. در این قسمت باید کاملا دقیق، فرآیند قبل از رسیدن به نتیجه ی نهایی بررسی شود تا مشخص شود که نوجوان در کدام قسمت از این فرآیند مشکل دارد. برای بررسی این مرحله، فرآیند را به گام های کوچک و منظم تقسیم می کنیم و با توجه به مرحله ای که در آن مشکل وجود دارد، فرصتی برای یادگیری از دل شکست بیرون می آید.

 

یادگیری

در این مسیر مهم است به فرآیند یادگیری مشاهده ای و شنیداری توجه کنیم. جملاتی مانند : ” او همیشه بازنده است”، ” او همیشه در مسابقات شکست می خورد”، “او که چیزی بلد نیست”، می تواند به کودکان این پیغام را منتقل کند که فرد بازنده یا شکست خورده به درد هیچ چیز نمی خورد.

 

شکست یا پیروزی

توجه کنیم که در موقع برد و باخت در حیطه های مختلف زندگی از هیجانات متعادل تری استفاده کنیم. شکست قسمت اجتناب ناپذیر هر موفقیتی است که البته می تواند با مواردی که در بالا توضیح داده شد، کاملا موقتی باشد.

اجازه دهید فرزندان در محیط امن خانواده شکست را به شیوه ی درست تجربه کنند تا بتوانند در مقابل شکست هایی که در بیرون از خانه رخ می دهد عکس العمل های مناسب نشان دهند.

در مقابل این احساس بد، حتما از گفتگوی انعکاسی استفاده کنید و این به معنای پذیرش و احترام قائل شدن برای آن احساس بد است.

به فرزندانمان یاد بدهیم که بسیاری از اوقات، بازی ها به قصد لذت، تفریح و داشتن اوقات خوش هستند.

برای ترمیم غصه ی کودکان در مورد شکست، از توجیهات مختلف استفاده نکنید و اجازه دهید او با شکست خود مواجه شود. نوع مواجهه با شکست می تواند ریشه در اعتماد بنفس و عزت نفس کودکان نیز داشته باشد.

در مجموع تحمل شکست برای برقراری یک ارتباط موثر، حائز اهمیت است. مانند همیشه، استفاده از قصه ها و بازی ها برای عملیاتی ساختن مراحل فوق می تواند سودمند باشد. باید بدانیم که هر فرد مجموعه ای کم نظیر از موفقیت ها و شکست های مختلف است.

حال اگر احساس می کنید فرزندتان نیاز دارد تا شما فردی باشید که اعتماد به نفس او را تقویت می کند مظالعه ی موارد زیر کار را برای شما آسان تر می نماید.

 

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش خودکارآمدی:

ـ فراهم کردن زمینه ی تجربیات موفقیت آمیز

به واسطه شناختی که از توانمندی های فرزندتان دارید، او را در معرض انجام فعالیت هایی قرار دهید که می دانید از عهده آن بر می آید. برای این کار از تکالیف آسان تر شروع کنید و کم کم به سمت تکالیف دشوار حرکت کنید. موفقیت در تکالیف عزت نفس نوجوان شما را افزایش می دهد و بر اعتماد به نفس او برای انجام تکالیف بعدی اثر مثبت می گذارد.

 

ـ ترغیب و تشویق کلامی

از این مهم غافل نباشید که نوجوان شما هنوز هم به تایید و تشویق شما نیاز دارد. او دوست دارد موجودی باشد که شما به او افتخار می کنید، بنا براین سعی کنید با تشویق های کلامی نوجوان خود را در مسیر پیشرفت قرار دهید.

 

ـ نوجوانتان را در معرض الگوهای کارآمد قرار دهید.

قبل از انجام هر کاری علاوه بر جسارت انجام آن کار دانستن چگونگی انجام آن کار نیز اهمیت دارد. با ارائه ی الگوهای کارآمدی که کار مورد نظر را به درستی انجام می دهند، زمینه یادگیری را برای فرزندتان فراهم کنید. الگو می تواند شخصی خاص باشد ، یا در صورت در دسترس نبودن از فیلم ها و تکنولوژی آموزشی استفاده کنید.

 

ـ کمال گرایی خود را کنار بگذارید.

بسیاری از والدین فکر می کنند شرط درست انجام دادن یک کار، کامل و بدون نقص انجام دادن آن است و در نتیجه با مشاهده کوچکترین نقصی فرزند خود را سرزنش نموده و از تلاش مجدد دلسرد می سازند. به خاطر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست.

 

ـ مشارکت با همسالان

نوجوانتان را ترغیب کنید با هم سن و سال هایش که در این فعالیت خاص دچار مشکل بوده اند و بر آن غلبه کرده اند، تشکیل گروه بدهد و از آن ها بخواهد به او کمک کنند.

 

ـ تعامل با مدرسه

بر فعالیت های تحصیلی فرزندتان نظارت داشته باشید. به مدرسه سر بزنید و  با معلم ها صحبت کنید تا در جریان پیشرفت او قرار بگیرید، همچنین می توانید در این زمینه با مشاوران مدرسه نیز مشورت کنید.

 

اعتماد به نفس یاد گرفتن این است که کفش‌هایی مناسب پای خود بپوشید و به موازات رشدتان، کفش‌های‌تان را تغییر دهید.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

نمونه های ازکمبود اعتماد به نفس در نوجوانان

یکی از دغدغه‌های فکری نوجوانان (خصوصاً دختر خانمها) توجه بیش از حد به خصوصیات ظاهری و جسمانی خودشان است و متأسفانه در بیشتر موارد جنبه‌های منفی به خود می‌گیرد ، مانند :

دست و پاهایم مثل میمون است! چه خوب می‌شد بلندقد و لاغر (اسکلتی) بودم! دماغم خیلی بزرگ است! پاهام خیلی درازند! موهام مثل پشم گوسفندند! از موی لخت بدم می‌آید! کاش چشمانم سبز بودند و …..

اینها و هزاران نمونه دیگر، از تصوّرات منفی اکثر نوجوانان نسبت به خصوصیات جسمانی و ظاهری خود هستند. اهمیت این چنین تصوراتی در کاهش اعتماد به نفس و عواقب آن است که می‌تواند در روند بلوغ روحی، روانی و اجتماعی شخص اثرات منفی و مخرب شدیدی داشته باشد.

 

برای رفع مشکلات و افزایش مهارت های خود به عنوان والد در این زمینه ی مهم نیاز به مشاوره با فردی آگاه و مجرب دارید.

دپارتمان تخصصی روشا مشاور امکان مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری در این زمینه مشاوره نوجوانان و افزایش اعتماد به نفس و تمامی سوالات مربوط به کودک و نوجوان را برای شما عزیزان فراهم نموده است.

منتظر میزبانی از شما همراهان هستیم.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست